hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Sokat spórolhat, ha ezzel is számol a társaságiadó-bevallásban

  • dr. Juhász Péter jogász, adószakértő, HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Jelentős összegű adót takaríthatnak meg a vállalkozások, ha tisztában vannak azzal, hogy a társaságiadó-törvény számos esetben kapcsol adóalap-csökkentő tételt az immateriális jószágokhoz. Cikkünkben sorra vesszük az igénybe vehető kedvezményeket, és azt, hogy milyen megkötésekkel kell tisztában lenniük az adózóknak.

Első körben a bejelentett immateriális jószág fogalmát célszerű körüljárni, melyre vonatkozóan a társasági adóról és az osztalékadóról szóló (Tao) törvény 4. paragrafusának 5/a pontja ad iránymutatást. Bejelentett immateriális jószágnak minősül tehát a jogdíjbevételre jogosító immateriális jószág (szellemi termék, vagyoni értékű jog), szerzése, előállítása, feltéve, hogy az adózó az immateriális jószág megszerzését (előállítását) az ezt követő 60 napon belül bejelenti az adóhatóságnak.

Nem vonatkozik tehát a bejelentett immateriális jószághoz kapcsolódó kedvezmény az immateriális jószágok minden típusára, az adómegtakarítás realizálásához az is szükséges, hogy a kérdéses szellemi termék, vagyoni értékű jog jogdíjbevételre jogosítson. A jogdíjbevételre a Tao-törvény 4. paragrafus 20. pontja alapján a következő immateriális jószágok jogosítanak:

a) a szabadalom, a más iparjogvédelmi oltalomban részesülő szellemi alkotás és a know-how hasznosítási engedélye,

b) a védjegy, a kereskedelmi név, az üzleti titok használati engedélye,

c) a szerzői jogi törvény által védett szerzői mű és a szerzői joghoz kapcsolódó jog által védett teljesítmény felhasználási engedélye, valamint

d) az a) és c) pontban említett iparjogvédelmi és szerzői jogi oltalmi tárgyakhoz fűződő vagyoni jogok.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletesen bemutatjuk, milyen kedvezmények érvényesíthetők, és milyen megkötésekkel kell tisztában lenniük az adózóknak.

A teljes cikkhez előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Hátrasorolt kötelezettség átminősítése

Pölöskei Pálné

adószakértő

Nyílt végű pénzügyi lízing lezárása

Nagy Norbert

adószakértő

Szabadság, fizetés nélküli szabadság

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink