hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Erre is nagyon figyeljen az őstermelők szja-bevallásakor!

  • Lepsényi Mária adószakértő

Nem kis fejtörést okozhat a magánszemélyeknek az, hogy hogyan kell bevallani a jövedelmüket, ha megszüntették az őstermelői tevékenységüket. Cikkünkben részletesen bemutatjuk, mit és hogyan kell elszámolni a bevételek között, hogyan kell számba venni a tárgyi eszközöket, a tevékenység megszüntetését követően szerzett bevételt, kapott támogatást, s milyen szabályokkal érdemes tisztában lenni, ha valaki nem megszünteti, hanem másnak átadja a gazdaságot.

Amennyiben a magánszemély az őstermelői tevékenységét az adóévben megszüntette, akkor az e tevékenységből származó jövedelmét a megszűnés szabályai szerint kell kiszámítania. Az őstermelői tevékenység megszüntetése esetén további bevételként kell elszámolni:

– a korábban költségként elszámolt és a megszűnéskor meglévő összes készlet (anyag, félkész és késztermék) leltári értékét;

– a 100 ezer – 1991. december 31-ét követően és 2001. január 1-jét megelőzően történt beszerzés esetén a 30 ezer, 2000. december 31-ét követően és 2006. január 1-jét megelőzően történt beszerzés esetén az 50 ezer – forintot meg nem haladó tárgyi eszköz (ideértve a tartalék alkatrészt és a gyártó eszközt is) leltári értékét;

– a gazdasági épület, a jövedelemszerző tevékenységhez használt egyéb ingatlan használati vagy bérleti jogáról való lemondás miatti ellenértéket akkor, ha a használati vagy a bérleti jog megszerzésére fordított kiadást korábban költségként elszámolta. (Ha ez az ellenérték a megszűnés évében még nem ismert, akkor a használati vagy a bérleti jog megszerzésére fordított kiadás összegét kell bevételként figyelembe venni.)

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük a tárgyi eszközök elszámolására, a tevékenység megszüntetését követően szerzett bevételre, kapott támogatásra, valamint a gazdaság átadására vonatkozó szabályokat.

A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Házipénztár vezetése

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szűrővizsgálat

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

HU-RO konvenció értelmezésében segítség kérése

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink