hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Bővülnek a Vám- és Pénzügyőrség feladatai

  • MTI

A jövő évtől bővülnek a Vám- és Pénzügyőrség feladatai, a vámhatóság látja el a környezetvédelmi termékdíjjal kapcsolatos adóhatósági feladatokat, s a szervezet nyomoz majd a pénzmosással kapcsolatos bűncselekményekben és a pénzmosással kapcsolatos bejelentési kötelezettség elmulasztása esetén - jelentette be Nagy János, a VPOP országos parancsnoka kedden sajtótájékoztatón Budapesten.

Nagy János közölte: a termékdíjjal kapcsolatos feladatok elvégzésére 50 fős létszámbővítést kaptak, a keret feltöltése folyamatban van; nyomozóik száma a jelenlegi 850-ről 2008 elejére akár ezerre is nőhet. A vámosok szívesen látják a pénzmosási ügyekben tapasztalt rendőrnyomozókat, ha továbbra is ezen a területen szeretnének dolgozni, "a kapu nyitva áll" - tette hozzá.

A termékdíjjal kapcsolatos változásokat ismertetve a parancsnok elmondta: a Vám- és Pénzügyőrség januártól már nem csak az importált, hanem a Magyarországon előállított, illetve az európai közösség más tagállamából behozott termékdíj-köteles termékekre vonatkozóan is teljes körű jogosítványokat kap. A bevallási rend alapjaiban nem változik, a bevallásokat azonban a jövő évtől havonta kell benyújtani a vámhatósághoz. A nettósítás lehetősége továbbra is megmarad, vagyis elég a fizetendő, illetve visszaigényelt összeg különbözetét bevallani.

A bevallást - a vámhatóság honlapján közzétett formanyomtatvány kitöltésével, postai vagy elektronikus úton - akkor is be kell nyújtani, ha nem keletkezett termékdíjfizetési kötelezettség. Amennyiben a befizetendő termékdíj összege a tízezer forintot eléri, a bevallást kizárólag elektronikus úton lehet beadni. A termékdíj visszaigénylése a megszokott rendben történik majd, azzal az eltéréssel, hogy a visszaigénylést kizárólag elektronikus úton lehet kérni, havi bontásban, vagyis nem lehet majd több hónapot összevonni.

Az egyablakos ügyintézés kialakítása és az adminisztrációs terhek csökkentése érdekében 2008. január 1-jétől minden adatszolgáltatást (az elektronikusat is) kizárólag a vámhatósághoz kell benyújtani. A Vám- és Pénzügyőrség igyekszik zökkenőmentessé tenni az átállást, folyamatosan közli majd honlapján a szükséges információkat, s letölthető lesz onnan az összes nyomtatvány, valamint kitöltési útmutató - hangsúlyozta Nagy János.

A pénzmosással kapcsolatos nyomozásoknak a vámhatóságra testálása az országos parancsnok szerint jó döntés volt, mert a VPOP így valamennyi pénzügyi bűncselekménnyel kapcsolatban eljárhat; eredményességét elősegíti az adóhatósággal egyre szorosabbá váló együttműködés is.

Nagy János felhívta a figyelmet: már nem kizárólag kábítószerrel kapcsolatos bűnözésből származó vagyonokat igyekeznek tisztára mosni az elkövetők, hanem a nagy adótartalmú árukkal, az úgynevezett jövedéki termékekkel elkövetett bűncselekmények - az adócsalás (főleg áfa), a csempészet vagy az orgazdaság - is "alapbűncselekmények".

Nemcsak a pénzmosással kapcsolatos nyomozati jogkör került a vámhatósághoz, hanem a bejelentések fogadása és kivizsgálása is, ezt a Központi Ellenőrzési Parancsnokság végzi. Nagy János elmondta: az elmúlt 12 évben egy tucat ügyben indult nyomozás pénzmosás gyanúja miatt, de egy ügyben sem született elmarasztaló ítélet. Bejelentési kötelezettség elmulasztásának gyanúja miatt is több esetben indult eljárás.

A vámhatóság számára a parancsnok szerint nagy kihívás lesz az engedélyezett gazdálkodói státuszbevezetése is a jövő évben. Az országos parancsnok beszámolt a regisztrációs adó visszatérítések adatairól is. Elmondta: a fővámhivatalokhoz összesen 30 847 kérelem érkezett, s négy kivételével valamennyi ügyben megszületett az első fokú döntés.

Az elbírált kérelmekből 26 320 esetben jogerősen, míg 1 117 esetében nem jogerősen a regisztrációs adó visszatérítéséről határoztak az illetékes vámszervek. Elutasító döntés 3 392 esetben született, ezekből 1 207 határozat már jogerőre emelkedett. A benyújtott 270 jogorvoslati kérelemből eddig 231-et bíráltak el - közel kétharmaduknál megalapozottnak ítélte az elsőfokú döntést a másodfokú hatóság -, jelenleg 39 ügy elbírálása van folyamatban.

A jogerős határozatok alapján eddig közel 6,03 milliárd forintot utaltak vissza az ügyfeleknek (ebből mintegy 5,194 milliárd forint adókülönbözet, több mint 836 millió forint kamat), a végső összeg várhatóan 6,4 milliárd forintra (ebből 5,5 milliárd forint adókülönbözet, 900 millió forint kamat) rúg majd.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Gépjárműoktatók eszközbeszerzése

Nagy Norbert

adószakértő

23HIPAK_A-NY-01. 9. pontja II. rész

Szipszer Tamás

adószakértő

Egyéni vállalkozás kettős könyvvitelben

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink