hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Uniós gazdasági szankciók Fehéroroszországgal szemben

  • MTI

Az uniós tagállamok kormányait tömörítő Tanács csütörtökön megkezdte az szankciók bevezetését a fehérorosz gazdaság kulcsfontosságú ágazatait érintően, fokozva a nyomást az Aljakszandr Lukasenka vezette rezsimre.

Az új szankciós csomag a kőolajtermékek, a kálium-klorid és a dohánytermékek előállításához használt áruk kereskedelmét korlátozza az EU-n belül, továbbá megtiltja olyan berendezéseket, technológiák vagy szoftverek forgalmazását Fehéroroszországban, amelyeket az internet és a telefonos kommunikáció megfigyelésére vagy lehallgatására szánnak. Tilalom alá helyezi emellett a katonai felhasználásra szánt kettős felhasználású termékeket és technológiák eladását meghatározott fehéroroszországi személyeknek, szervezeteknek vagy testületeknek.

A rendelkezések korlátozzák az EU tőkepiacaihoz való hozzáférést is. Végezetül az Európai Beruházási Bank leállítja a fehérorosz közszektorbeli projektekkel kapcsolatos megállapodás szerinti kifizetést, valamint felfüggeszt minden meglévő technikai segítségnyújtási szerződést

Ahogy a tanácsi közlemény írja a szankciók bevezetése válasz az emberi jogok súlyos megsértésének fokozódására Fehéroroszországban, a civil társadalom, a demokratikus ellenzék és az újságírók erőszakos elnyomására, valamint a Ryanair járatának májusban történt földre kényszerítésére és Raman Prataszevics ellenzéki újságíró és társa és Szofia Szapega őrizetbe vételére.

2020 októbere óta az EU fokozatosan korlátozó intézkedéseket vezetett be Fehéroroszországgal szemben. Az intézkedések elfogadására a tavaly augusztusi elnökválasztás hiteltelensége, valamint a békés tüntetők, ellenzékiek és újságírók megfélemlítése és erőszakos elnyomása miatt került sor. Jelenleg összesen 166 személyre és 15 szervezetre vonatkoznak a korlátozó intézkedések, amelyek a magánszemélyekre és szervezetekre egyaránt alkalmazandó vagyonbefagyasztást és az utazási tilalmat foglalják magukban.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Hipa – egyszerűsített adómegállapítás

Szipszer Tamás

adószakértő

23HIPAK_A-NY-01. 9. pontja

Szipszer Tamás

adószakértő

Pályázat, áfa-visszaigénylés

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink