hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Töretlenül drágulnak a panellakások Budapesten

  • adozona.hu

Az elmúlt évek egyik legerősebb félévét produkálta az ingatlanpiac. A júniusi adásvételek száma megközelítette a 13 ezret, ami ugyan 12 százalékkal elmarad az egy évvel ezelőtti rekordhónaptól, az azt megelőző június hónapokat azonban rendre felülmúlja – derül ki a Duna House legfrissebb felméréséből.

2017 első félévének összforgalmát a Duna House közel 75 ezerre becsülte, amely 5 százalékos elmaradás a tavalyi azonos időszaktól, ami azonban a válságot követő legerősebb félév volt. 2016. második féléve 68 ezer alatt maradt, így ahhoz képest az idei év 13%-os fejlődést jelent.

Nem bizonyult tartósnak az idei első negyedévben tapasztalt áresés, ugyanis a Duna House Országos Lakásár Indexe visszapattant a 117-es értékről, és történeti csúcsra, 121 pontra emelkedett. A fogyasztói árindexszel deflált reálindex 93 százalékponton áll, vagyis ez az érték még nem érte el a válság előtti, 2008 év eleji szintet.

Az Országos Panel Index viszont reálértéken is a csúcson van, és megérkezett a 100 pontos bázisértékre. Ugyanez a Tégla Indexről még nem mondható el, amely reálértéken 12 százalékponttal marad el a válság előtti szinttől. Mindkét index egyébként visszapattant az első negyedéves visszaesésből és (nominál szinten) 129, illetve 114 ponton áll.

A vidéki indexek többségében emelkedtek, amely alól a kelet-magyarországi tégla index a kivétel, amely a tavaly évvégi 122-es csúcsról 112-re, majd most 110-re esett. Ugyanitt a panel történeti csúcsponton, 127-en áll. Nyugaton a panel és a tégla lakások indexe is egyforma, 109 százalékpontra érkezett. Ez a tégla lakások esetében nagy ugrással történeti csúcsot jelent.

Budapesten megállíthatatlannak tűnik a panelek árának emelkedése. Szinte töretlenül menetel fölfelé az index már 3,5 éve és jelenleg 159 pontos csúcson áll, amely reálértéken is 123-as rekordot jelent. A fővárosi tégla index is rekordot döntött, 123-ról 128 százalékpontra emelkedett és reáláron is egy pontra megközelítette a bázisértéket.

Az idei első félévben és az egy évvel ezelőttiben eladott ingatlanok paramétereit összehasonlítva is tetten érhető a drágulás. Budapesten 2016. első félévében például a vevők tizede vásárolt csak négyzetméterenként 600 ezer forint ár fölött, idén az arányuk már 27 százalék. Ugyanebben az ársávban Pesten 6 százalékról megduplázódott az arány. A fővárosban továbbra is a 40-60 négyzetméter közötti ingatlanok a legkeresettebbek, a vevők 36 százaléka választott ilyen méretet.

Vidéken is látható, hogy idén nagyobb szelet jutott a drágább ingatlanoknak, mint egy éve, még ha nem is ennyire látványos az emelkedés: a 300 ezer forint fölötti négyzetméterárat tavaly a vevők 6 százaléka fizette meg, idén már 12 százalék ez az arány. Pest megyében ugyanennek a sávnak az aránya 9-ről 17 százalékra nőtt.

Tolna megyében lehetett a legalacsonyabb átlag fajlagos és négyzetméteráron (131 ezer forint/m2) használt téglalakást vásárolni. Ugyanezt az ingatlantípust vidéken a legmagasabb átlagos négyzetméteráron Győr-Moson-Sopron megyében vásárolták: 292 ezer forintot kértek négyzetméterenként.

Budapesten minden tekintetben a XXI. kerület volt a legolcsóbb (átlagosan 281 ezer forint/m2) a használt téglalakások esetében, míg a legdrágábbnak az V. kerület bizonyult 787 ezres árával. További nyolc kerületben haladta meg a félmillió forintot az átlagos négyzetméterár.

A Duna House adatai szerint a panelek esetében vidéken az átlagos fajlagos és négyzetméterár ugyanúgy Tolna megyében volt a legalacsonyabb, mint a téglalakások esetében. Itt négyzetméterenként 124 ezer forintos áron lehetett panelhez jutni. Az átlagos négyzetméterár vidéken – csakúgy, mint a használt téglalakásoknál – Győr-Moson-Sopron megyében volt. A 276 ezer forintos átlagos négyzetméterár így is 50 ezer forinttal elmarad a teljes budapesti átlagtól.

A fővárosban a kevés II. kerületi panel volt a legdrágább, 565 ezer forintos négyzetméterenkénti árával. A nagyobb panelállományal bíró kerületek közül a XI.-ben 400 ezer fölé mentek az árak, de a XIII. és XIV. kerületekben is 370 ezer forint körüli volt az átlag.

Jász-Nagykun-Szolnok megyében az eredetileg meghirdetetthez képest az eladók átlagosan 3 százalékkal csökkentették az árat (néhány megyében ennél nagyobb mértékű, 4 százalékos volt az engedmény), de a vevőknek további 9 százalékot sikerült lealkudniuk az árból. Borsod-Abaúj-Zemplén megyében a vevőknek csak 4 százalékot sikerült alkudni az árból, és az eladók is csak 3 százalékkal csökkentették az általuk eredetileg kigondolt árat.

Budapesten legkevésbé a III. kerületben alkudoztak, itt szinte alig (2 százalékkal) változott az elsőre meghirdetett ár. Az I. kerületben azonban az eladók átlagosan 5 százalékkal kényszerültek csökkenteni az árakat, amit további 6 százaléknyi alku követett.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Meghiúsulási kötbér áfatartalma

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Kapcsoltság

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink