hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nem kell a pénz a kkv-knak. Ez az oka

  • MTI

A magyar és európai kis- és középvállalatok (kkv-k) nem szívesen vonnak be külső tőkét és új tulajdonostársat, annak ellenére, hogy egyre nehezebben szereznek forrást, miután a válság hatására jelentősen csökkent az európai bankok kockázatvállalási hajlandósága – derült ki a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) friss tanulmányából.

A pénzintézetnek a kkv-k finanszírozási döntéseiről készített elemzése szerint az európai pénzügyi rendszerben erőteljes a banki finanszírozás dominanciája, a vállalatok belső forrásaik és a támogatások mellett elsősorban banki hiteltermékekben gondolkodnak. Az európai pénzintézetek kockázatvállalási hajlandósága ugyanakkor jelentősen csökkent, így azok a kkv-k is csak a korábbinál sokkal kedvezőtlenebb feltételekkel jutnak hitelhez, amelyek életképes üzleti tervvel, kiszámítható működéssel és stabil ügyfélkörrel rendelkeznek – jelzik a tanulmány készítői.

A hitelkínálat zsugorodása mellett ugyanakkor a bizonytalan piaci kilátások miatt a vállalatok részéről is csökkent a fix összegű törlesztési kötelezettséget jelentő adósságfinanszírozás vonzereje. A hagyományos források akadozása felértékelte az olyan alternatív lehetőségek jelentőségét, mint a sajáttőke-alapú finanszírozás, vagyis a saját vagyonból illetve pénzügyi forrásból történő fejlesztés – vélik az MFB szakértői.

A banki hitelfelvétel előnye, hogy a hitelezőkkel történő tárgyalás a rutinszerű banki technikák és a hitel mögé megkövetelt biztosítékok miatt jellemzően gyorsabb, egyszerűbb, míg a tőkebefektetőkkel folytatott egyeztetések az alapos cégátvilágítás miatt hosszadalmasabbak és költségesebbek. A kamatfizetés költségként való elszámolhatósága pedig további, adózási előnyt biztosít a hitelfelvétel esetében – írják a tanulmányban.

A vállalatok általában a tőkeági finanszírozás egyik legkomolyabb hátrányának – a magas hozamelvárások mellett – az tartják, hogy az új társtulajdonosok beleszólhatnak a vállalatirányításba. Ezen felül – tulajdonosi részesedésük arányában – a megtermelt profit egy részére is igényt tarthatnak és kiszállási stratégiájuktól függően előnyben részesíthetik a rövidebb távú pénzügyi érdekeket a hosszabb távú, szakmailag megalapozott döntésekkel szemben.

A külső tőkebefektetők tulajdonostársakként minden fontosabb üzleti és technológiai információhoz is hozzáférhetnek – jelzik az elemzésben.

Az MFB szakértői szerint a hitel-, illetve tőkeági finanszírozás egyidejű alkalmazásukkal jelentős szinergiák kihasználására nyílhat lehetőség: a tőkebevonással stabilizálódik, megszilárdul a vállalat tőkehelyzete, nő a hitelkapacitása, amely így a korábbiakhoz képest több, illetve kedvezőbb kondíciójú hitelfelvételt tesz lehetővé.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Alanyi adómentes külföldre számláz

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Követelésvásárlás / Engedményezés

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Decemberi számla

Pölöskei Pálné Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 január
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink