hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

MNB: elemzés a háztartási és a nem pénzügyi vállalati kamatlábakról

  • adozona.hu

2020. júniusban a háztartások által újonnan felvett lakáscélú hitelek átlagos hitelköltség mutatója növekedett, míg a személyi hiteleké a jogszabályi előírásban maximalizált szinten maradt. Az új szerződések szezonálisan igazított értéke a lakáscélú hiteleknél mérséklődött. A nem pénzügyi vállalatoknak nyújtott 1 millió euró érték alatti hitelek átlagos kamatlába csökkent, míg a nagyobb összegű hitelek esetében növekedés volt megfigyelhető, olvasható a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elemzésében.

2020. júniusban a háztartások által újonnan felvett lakáscélú hitelek átlagos hitelköltség mutatója enyhén növekedett. Az új lakáscélú hitelszerződések döntő többségét éven túli kamatfixálás mellett kötötték a háztartások a hitelintézetekkel, a kamatfixálás átlagos hossza 111 hónap volt. A személyi hitelek esetében az átlagos hitelköltségmutató változatlan szinten maradt, elsősorban a 2020. március 18. után kötött fedezetlen fogyasztási hitelszerződésekre vonatkozó, 2020. december 31-éig érvényes kedvezményes THM kormányrendeleti előírásának köszönhetően.

Az új szerződések szezonálisan igazított értéke esetén a lakáscélú hiteleknél csökkenés volt megfigyelhető. Ezzel szemben a személyi hiteleknél növekedés tapasztalható.

A 44/2019 (III. 12.) Kormányrendelet alapján a lakossági ügyfelek számára a babaváró támogatáshoz kapcsolódóan nyújtott hitelek új szerződéses összege júniusban 49 milliárd forint volt. A program kezdetétől június végéig összesen 787 milliárd forint értékben kötöttek ilyen szerződést a háztartások a hitelintézetekkel.

A háztartások forintbetéteinek átlagos kamatlába esetén csökkenés, míg az euróbetéteknél emelkedés volt tapasztalható. A forint- és euróbetétek szezonálisan igazított új szerződéses értéke emelkedett májushoz képest.

A nem pénzügyi vállalatoknak nyújtott 1 millió euró érték alatti forint- és euróhitelek átlagos kamatlába esetén csökkenés figyelhető meg, míg az 1 millió euró érték feletti kategóriában az átlagos kamatlábak emelkedése volt jellemző. A nem pénzügyi vállalatok forinthiteleinek szezonálisan igazított új szerződéses értékeke csökkent mind az 1 millió euró érték alatti és feletti kategóriában. Az euróhitel szerződések esetén növekedés volt megfigyelhető mindkét összeg-kategóriában. A nem pénzügyi vállalatok forint- és euróbetéteinek átlagos kamatlába csökkent az előző hónaphoz képest. A szezonálisan igazított új szerződéses érték a forintbetéteknél csökkent, míg az euróbetéteknél jelentősen emelkedett.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink