hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Listeriával szennyezett sajt került forgalomba

  • Nébih

Listeria monocytogenes-szel szennyezett szarvasgombás sajt került forgalomba az Európai Unió 9 tagállamában, köztük hazánkban is. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal a RASFF-on keresztül, Hollandia bejelentése alapján értesült a riasztásról.

A Magyarországra érkezett termék azonosító adatai:

  • Megnevezés: szarvasgombás sajt
  • Márka: Fianco Truffelkaas
  • Tételszám: 5017
  • Kiszerelés: 4,5 kg (daraboltan értékesítve)

A Listeria monocytogenes szennyezés az előállításhoz használt szarvasgomba alapanyagból került a termékbe, ami a kemény sajtokban ugyan általában nem tud szaporodni, a tárolás során azonban életben maradhat.

Az összesen 53 kg mennyiségű terméket darabolva árusították, kizárólag egy hévízi kis üzletben.

A még készleten lévő árut a hatóság lefoglalta, az egységben a vásárlók informálására tájékoztatót helyzetek ki.

A Listeria monocytogenesről

A Listeria monocytogenes baktérium az élelmiszerekben gyakran előfordul, megbetegedést azonban csak nagyobb baktériumszám mellett okoz.

A Listeria a hűtő hőmérsékletén is képes elszaporodni, ezért minden 5 napon túl hűtőszekrényben tárolt élelmiszer elfogyasztása kockázatos lehet, ha annak összetétele támogatja a baktérium szaporodását.

Veszélyt jelenthetnek például az azonnali fogyasztásra kész (ready-to-eat) élelmiszerek; a nyers, pasztörizálatlan tej és az abból készült termékek; a lágysajtok (feta, brie, camembert, stb.); a nyers húst tartalmazó ételek, a húskészítmények; a nyers halak, a füstölt lazac; a nyers zöldségből készült saláták.

A panaszok kialakulásának ideje általában a fogyasztást követő 1 nap és 1 hét közé tehető. A fertőzés jellemző tünetei a láz, hányás, hasmenés, fejfájás.

A kialakult betegségnek – főként a várandós nők körében – igen súlyos következményei lehetnek (pl. vetélés, halvaszületés, átfertőződés az újszülöttre).

Szövődményként agyhártyagyulladás, vérmérgezés alakulhat ki. Érzékeny csoport a csecsemők, várandós nők, idősek, valamint gyenge immunrendszerű emberek.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Átalányadós fodrász

Szipszer Tamás

adószakértő

Albérleti díj elszámolható a kft.-ben?

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 december
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Együttműködő partnereink