hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Lassult az infláció az OECD-ben januárban, a magyarországi drágulással szemben

  • adozona.hu

Éves szinten átlagosan 9,2 százalékra lassult januárban a fogyasztói árak növekedése a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) tartozó országokban a decemberi 9,4 százalékról. Magyarországon 25,7 százalékos volt a drágulás ezen időszakban.

A párizsi székhelyű szervezet honlapján ma közzétett adatok szerint a 38 OECD-tagország felében mérséklődött az áremelkedés januárban.  Az OECD-ben az élelmiszer- és energiaköltség nélkül számított fogyasztói árak emelkedése (maginfláció) a decemberivel megegyező, 7,2 százalék volt januárban.

Az energiaárak növekedése már a hetedik egymást követő hónapban mérséklődött januárban, amikor 2021 márciusa óta a legkisebb ütemű, 16,4 százalék volt éves szinten a decemberi 18,2 százalékot követően. Az élelmiszerárak emelkedése is lassult, 15,2 százalékra a decemberi 15,6 százalékról.

Januárban a G7-országokban az infláció átlagosan 6,7 százalékra lassult a decemberi 6,8  százalékról, míg a G20 országaiban 8,4 százalék maradt.

Az eurózónában az uniós összehasonlítási célokra kalkulált harmonizált fogyasztói árindex (HICP) 8,7 százalék volt januárban a decemberi 9,2 százalék  után. Az Európai Unió statisztikai hivatalának előzetes adatai szerint a HICP-index növekedési üteme februárban 8,5 százalékra lassult.

Magyarországon messze felülmúlta az OECD-átlagot a januári infláció mértéke: a KSH közlése szerint a fogyasztói árak átlagosan 25,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, ráadásul tavaly decemberhez képest is átlagosan 2,3 drágulást rögzített a statisztikai hivatal.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Védelmező személybiztosítás adózása

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Biztosítási adó sávváltozás 2024

Juhász Tibor

okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértő

Átalányadós továbbszámlázása

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink