hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kié lesz a zseton? Új lapokat osztanak a szerencsejáték-iparban

  • lapszemle

Kaszinó, sportfogadás, lóverseny – minden lehetséges területén újraosztja a lapokat az állam a szerencsejáték-iparban. A legfontosabb elemek lassan már a helyükre kerülnek, de a rendszer még nincs kész - írja a vg.hu.

Amilyen gyorsan és váratlanul lerombolta a kormány a hazai szerencsejátékipart 2012 októberében, olyan sürgőséggel építi most újjá, de ezúttal már a saját szája íze szerint. Több pilléren nyugszik az építkezés. Az egyik legfontosabb terület természetesen a kaszinók világa. Tegnap szavazott az Országgyűlés arról a törvénymódosításról, amely a szigorítás jegyében az ország három régiójában összesen 11 kaszinó nyitását engedélyezné. Mert kommunikációs szinten továbbra is szigorításról van szó és a játékfüggőségben szenvedő magyar állampolgárok megsegítéséről. Mindenféleképpen unortodoxnak nevezhető az olyan szigorítás, amely a jelenlegi három kaszinó helyett további nyolcban teszi lehetővé, hogy az emberek kockára tegyék a pénzüket.

A fő kérdés természetesen az, hogy ki kapja meg a koncessziókat. Nem egyszerű a képlet. Egyrészt ugyanis a közeljövőben a gazdasági tárca pályázatokat írhat ki, másrészt egy friss törvény szerint már a miniszter pályázat nélkül, egyedül is kiválaszthat megbízhatónak ítélt vállalkozókat a feladatra. Nem teljesen világos, hogy minek így túlbonyolítani a rendszert, ha például a trafikmutyi esetében pályázattal sem feltétlenül az kapta meg a koncessziót, aki a legjobb üzleti tervet készítette. Sokáig az is kérdőjeles volt, hogy a magyar piac elbír-e egyáltalán ennyi kaszinót, ha kevés a játékos és sok az adó, de erre már megoldást nyújtott az a törvénymódosítás, amely a koncessziós díjat leírhatóvá tette a játékadóból. Abban is biztosak lehetünk, hogy a Szerencsejáték Zrt. sem akar sokat veszíteni a pozícióiból. Az állami lottótársaság tulajdonában lévő kaszinó ugyanis jelenleg rég nem látott bevételeknek örvendhet és vélhetőleg nem lennének boldogok, ha a nagy nehezen beirányított játékosok a jövőben a konkurensek pénznyerő automatáiba dobálnák be a zsetonjaikat.

Ha esetleg a kaszinópiacon veszteség is érné a Szerencsejáték Zrt-t, akkor az online fogadások piacán vigasztalódhat. Ez a második erős pillére az építkezésnek. Itt jelenleg még rengeteg pénzt bukik az állam, mert a Máltán vagy Gibraltáron bejegyzett cégek teljesen illegálisan működnek, ellenben a játékosok körében sokkal népszerűbbek. Jövőre azonban már fordulhat a kocka, ugyanis a hatóságok egyrészt blokkolhatják a feketéző internetes oldalakat, másrészt a magas koncessziós díjak miatt kérdéses, hogy hány cég dönt a tevékenysége kifehérítése mellett. Minél kevesebben, annál jobban jár az állami lottótársaság. Hogy az illegális oldalakat valóban blokkolják-e majd a szolgáltatók, az majd kiderül, de hogy nagy nemzetközi visszhangja lenne, abban biztos vagyok. A külföldi szerver ugyanis nem a magyar jog hatálya alá tartozik. Hasonló a helyzet a kuruc.info oldallal is, csak nem Gibraltáron, hanem az USA-ban van a szervere.

Még gyenge, de állami pénzekből egyre izmosodó pillére az ágazatnak a lóverseny. Az MFB tulajdonában lévő fogadásszervező ugyanis dinamikusan bővíti a hálózatát, az ágazatnak pedig szintén befolyásos támogatói vannak. Lázár Vilmos, a Magyar Lovas Szövetség elnöke nemrég beszélt arról, hogy tervezik egy olyan törvényjavaslat benyújtását is, amely alapján a lóversenyfogadások játékadójának 85 százaléka kerülne vissza a lovas ágazatba, amely így állandó és biztos forráshoz juthatna.

Mindez természetesen nem működne, ha nem lenne elegendő játékos. Ezt nem bízzák a véletlenre, inkább soha nem látott mennyiségű hirdetéssel próbálják csábítani az embereket.
Még nincs kész a rendszer, de a legfontosabb elemek lassan már a helyükre kerülnek. A nemzetbiztonsági veszély szerencsére már elhárult, az emberek biztonságban játszhatnak országszerte. Akár élőben, akár online. Az állam mindenhol vigyáz rájuk. Azt viszont még szabadon lehet eldönteni, hogy a pirosra vagy a feketére tesz az ember. Utána viszont már túl nagy a tét ahhoz, hogy pusztán a szerencse döntsön a nyertesekről.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Gépjárműoktatók eszközbeszerzése

Nagy Norbert

adószakértő

23HIPAK_A-NY-01. 9. pontja II. rész

Szipszer Tamás

adószakértő

Egyéni vállalkozás kettős könyvvitelben

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink