hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Jöhet az ingatlanadó Kínában?

  • MTI/Adózóna

Kína képes lenne kezelni az abból eredő pénzügyi kockázatokat, hogy ingatlanadót vezet be, és emiatt a lakáspiacon korrekció megy végbe – szögezte le az Economic Information Daily című állami napilap hétfőn megjelent számában.

Az első oldalon közölt véleménycikknek az a célja, hogy igyekezzen eloszlatni azokat a félelmeket, miszerint az ingatlanadó bevezetése az árbuborék kipukkanásához és a bankok kétes hitelállományának vészjósló emelkedéséhez vezetne.

„Összességében a kockázatok kezelhetőek, bár fennáll a lehetősége annak, hogy rövid távon megrázkódtatják a piacot” – fogalmazott a cikk szerzője, aki szerint Kína képes lenne megbirkózni a lakásárak akár 20 százalékos csökkenésével is.

A kínai vezetés évek óta gondolkozik az éves ingatlanadó bevezetésén, hogy fékezze a spekulációt, ám eddig nem sok valósult meg az elképzelésekből, főleg a helyi kormányzatok ellenállása miatt. Eddig csak Sanghajban és Csungking városban vezettek be kísérleti jelleggel egy korlátozott ingatlanadót, még 2011-ben.

Kínában az új lakások ára 12,4 százalékkal emelkedett tavaly, ami 2011 óta a leggyorsabb ütem. Az áremelkedés fékezésének céljából több mint húsz nagyvárosban vezettek be tavaly októberben a lakásvásárlás feltételeit szigorító intézkedéseket.

Az ingatlanpiac túlhevülése miatt aggódó kínai vezetők „hosszú távú mechanizmus” gyors bevezetését szorgalmazzák, hogy ellenőrzés alatt tudják tartani az ingatlanbuborékokat és megakadályozzák az árak kilengését. Hszi Csin-ping kínai elnök tavaly év végén azt ígérte, hogy a hatóságok pénzügyi, fiskális, adózási és szabályozási intézkedéseket tesznek az ingatlanpiac féken tartásának érdekében.

Kínában tavaly 721,5 milliárd dollár értékben adtak ki új jelzáloghitelt magánszemélyeknek, azaz egy év alatt 35 százalékkal nőtt a magánszemélyeknek nyújtott jelzáloghitelek állománya – mutatott rá közelmúltban kiadott jelentésében a Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő, amely szerint a jelzáloghitel-állomány növekedése további kockázatokat jelent a bankszektor számra.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

EPR-díj számviteli elszámolása

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Irodaépületen reklámtábla elhelyezése

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Illetékmentesség apport esetén

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink