hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Jócskán drágult a kenyér, a tej, a tojás, a tűzifa

  • MTI

Átlagosan 2 százalékkal voltak magasabbak a fogyasztói árak márciusban az egy évvel korábbinál, a legnagyobb mértékben az élelmiszerek, a szeszes italok, és a dohányáruk ára nőtt. Az első negyedévben is 2 százalékkal nőtt az infláció az előző év azonos időszakához képest. Februárhoz viszonyítva átlagosan 0,1 százalékos volt a drágulás – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

A szezonálisan kiigazított éves maginfláció 2,5 százalék volt, az előző hónaphoz képest 0,2 százalékkal emelkedett a változékony árú termékektől megtisztított, szűkebb kosárra számolt árszínvonal.

Mináry Borbála, a KSH osztályvezetője az adatok ismertetésekor elmondta: átlag fölötti mértékben drágultak az élelmiszerek, ebben még érződik a tavaly őszi áremelések hatása is.

Az üzemanyagárak ugyanakkor havi és éves összevetésben is csökkentek – jelezte.

Tavaly márciushoz viszonyítva az élelmiszerek ára 4,1 százalékkal emelkedett, 0,2 százalékponttal gyorsabban a februárinál. Ezen belül a tojás 27,0, a vaj, vajkrém 14,2, a száraztészta 11,1, a tejtermékek 6,9, a tej 5,9, a kenyér 5,6 százalékkal drágult. A cukor 18,1 százalékkal olcsóbb lett.

A legnagyobb mértékben, átlagosan 10,4 százalékkal a dohányáruk ára nőtt egy év alatt, a szeszes italok ára 3,3 százalékkal emelkedett.

A háztartási energia 1,4, ezen belül a tűzifa 13,3, a palackos gáz 5,4 százalékkal drágult. Az áram, a vezetékes gáz és a távfűtés ára nem változott.

Az egyéb cikkekért (gyógyszerek, járműüzemanyagok, illetve lakással, háztartással és testápolással kapcsolatos, valamint kulturális cikkek) 0,4, ezen belül a járműüzemanyagokért 2,0 százalékkal kevesebbet kellett fizetni, az árucsoport árszintjét a tankönyvek árának szeptember óta tartó 58,7 százalékos zuhanása jelentősen lehúzta.

A tartós fogyasztási cikkek ára 1,2 százalékkal csökkent, legjobban a használt autók ára esett 9,7 százalékkal, míg az új autók 2,1 százalékkal drágultak. A telefonok, számítógépek 4,1 százalékkal lettek olcsóbbak tavaly március óta.

A szolgáltatások tarifái átlagosan 1,1 százalékkal emelkedtek, ezen belül a lakbérek 4,3, a háztartási szolgáltatások 6,8 százalékkal drágultak, a belföldi üdülés 8,1 százalékkal kerül többe, a telefonálás, internethasználat 6,6 százalékkal olcsóbb lett.

Februárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 0,3 százalékkal emelkedett. Ezen belül az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) 3,8, a száraztészta 1,7, a péksütemények 1,2 százalékkal többe, a tojás 6,5, a cukor 2,8 százalékkal kevesebbe került.

A tartós fogyasztási cikkek ára 0,2, az egyéb cikkeké 0,5 százalékkal csökkent, utóbbin belül a járműüzemanyagokért 1,1 százalékkal kellett kevesebbet fizetni.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Gépjárműoktatók eszközbeszerzése

Nagy Norbert

adószakértő

23HIPAK_A-NY-01. 9. pontja II. rész

Szipszer Tamás

adószakértő

Egyéni vállalkozás kettős könyvvitelben

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink