hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Indul a diákmunkaszezon! Minden a munkaviszonyról, munkabérről

  • Lepsényi Mária adószakértő

Sok diák vállal munkát a nyáron, akik bejelentésére, adózására ugyanolyan szabályok vonatkoznak, mint más munkavállalókra. A munkaviszony létesítése során figyelemmel kell lenni arra is, hogy a tanuló betöltötte-e a tizennyolcadik életévét, mivel az annál fiatalabb munkavállalók esetében a munka törvénykönyve speciális munkajogi szabályokat határoz meg. Cikkünkben a munkaviszonyban alkalmazott diákok foglalkoztatására vonatkozó adózási szabályokat részletezzük, következő írásunkban foglaljuk majd össze a megbízási jogviszonyra vonatkozó előírásokat.

Munkakezdés előtt az egyik legfontosabb teendő, hogy ellenőrizzük a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapján (http://www.nav.gov.hu/nav/adatbazisok), hogy a leendő foglalkoztató nem szerepel-e az adóhátralékot felhalmozó, a felfüggesztett adószámú, illetve a be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztató cégek listáján – figyelmeztet az adóhatóság.

A foglalkoztatás egyik feltétele, hogy a tanuló adóazonosító jellel rendelkezzen. Amennyiben még nem rendelkezik adóazonosító jellel, úgy azt a munkáltató is kérheti a diák számára a ’T1041-es nyomtatvány benyújtásakor az adóhatóságtól, de az adóazonosító jelet a tanuló is igényelheti a munkába állását megelőzően, a ’T34-es adatlap kitöltésével és az adóhatósághoz történő továbbításával.

A munkaviszony létesítése során figyelemmel kell lenni arra is, hogy a tanuló betöltötte-e a tizennyolcadik életévét. A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (továbbiakban: Mt.) rendelkezése értelmében a tizennyolcadik életévét be nem töltött személy esetében a törvény fiatal munkavállalókra vonatkozó rendelkezéseit kell alkalmazni. Fiatal munkavállalónak a tizennyolcadik életévét be nem töltött munkavállalót kell tekinteni.

A diákok fő szabály szerint 16 éves koruktól dolgozhatnak, de szünidőben, szülői engedéllyel a 15 éves tanulók is vállalhatnak munkát, ha nappali rendszerű képzés keretében tanulmányokat folytatnak, tehát általános iskolába, szakiskolába vagy középiskolába járnak. A gyámhatóság engedélye alapján a jogszabályban meghatározott kulturális, művészeti, sport-, hirdetési tevékenység keretében a tizenhatodik életévét be nem töltött személy is foglalkoztatható [Mt. 34. §].

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletesen kitérünk a munkaviszonyos foglalkoztatásra vonatkozó munkajofi, adózási, járulékfizetési, adatszolgáltatási kötelezettségekre.

A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Dán munkavállaló lakásbérlete

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Ajándékutalvány

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Külföldi magánszemély megbízási díjának elszámolása magyar cégből

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink