hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így kell elszámolni a Lyoness-visszatérítést

  • adozona.hu

Hogyan kell elszámolni a Lyonesstől kapott visszatérítést, milyen áfaelőírások vonatkoznak erre az ügyletre? Olvasónk kérdésére Bartha Katalin (InterTax Pro Adóblogok) válaszolt.

Olvasónk a következőket kérdezte: "Egyik ügyfelem (cég) mostanában rendszeresen kap a Lyonesstől törzsvásárlói visszatérítést a bankszámlájára. Erről nem állít ki számlát, viszont áfásan beüti a pénztárgép kártyás vásárlásai közé. Kérdésem: ez nem inkább utólag kapott árengedménynek minősül? Ebben az esetben inkább áfamentesnek kellene lennie? Egyáltalán kell erről bármit is kiállítani, be kell-e ütni, akár áfamentesen a pénztárgépbe? Adózás szempontjából gondolom csak a társasági adót kell megfizetni utána."

Mindenekelőtt szeretném előre bocsátani, hogy a kérdésben szereplő felvetésre csak a tényállás, a szerződés teljes körű ismerete mellett adható pontos válasz - hangsúlyozta szakértőnk, majd a következőképpen folytatta.

Az internetről megszerezhető információk alapján a Lyoness ügyfelek és a partnervállalatok minden egyes, Lyoness partnervállalatnál végzett vásárlásuk által Lyoness előnyökre tesznek szert. A Lyoness ügyfelek pénzvisszatérítésben részesülnek minden meghatározott módon történő vásárlás után, a saját vásárlásaiból, illetve más ügyfelek vásárlásaiból.

Megfordítva az ügyletet, a visszatérítésben részesülő cég utólagos/pótlólagos jövedelemhez jut egyrészt a saját vásárlásai, másrészt mások vásárlásai után. Ráadásul nem az értékesítőtől, hanem harmadik féltől.

A magyar számviteli jog számlához kapcsolódó és számlához nem kapcsolódó engedményt ismer (a skontó nyilván szóba sem kerülhet itt), ám ezek mindegyike a terméket eladó és az azt megvásárló fél közötti ügylethez kapcsolódnak. E kifizetés, visszatérítés azonban nem e felek között történik, hanem egy harmadik fél és a vásárló között, illetve a visszatérítés egy része nem a saját, hanem mások vásárlásához kapcsolódik. Ezek miatt véleményem szerint megkérdőjelezhető a visszatérítés adott engedményként történő kezelése.

A kapott pénzösszeget azonban mindenképpen szükséges elszámolni a társaság könyveiben. Minthogy az engedményként történő kezelés megkérdőjelezhető, így szükséges áttekinteni, hogy mely bevétel kategóriába lehetne beleilleszteni.

A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény árbevétel meghatározásának [72. § (1)] áttekintése nélkül is kijelenthető, hogy nem tekinthető annak.

Ezzel szemben a törvény 77. § (1) bekezdése értelmében „egyéb bevételek az olyan, az értékesítés nettó árbevételének részét nem képező bevételek, amelyek a rendszeres tevékenység (üzletmenet) során keletkeznek, és nem minősülnek sem a pénzügyi műveletek bevételeinek, sem rendkívüli bevételnek.”

E kategóriának megfelelhet a visszatérítés.

Szerződés hiányában nehéz minősíteni, hogy az áfatörvény alkalmazásában miként kellene, lehetne minősíteni az ügyletet. Vélelmezve, hogy az ügylet az áfa hatálya alá tartozik, csak szolgáltatásnyújtás lehetne. Ez esetben a felek székhelye, letelepedése határozza meg, hogy belföldi áfás vagy közösségi adómentes ügyletről beszélhetünk. Ez esetben számlázással is kísérni szükséges az ügyletet.

Ha a visszatérítés kapcsán „csak” egy pénzügyi teljesítés jelenik meg a Lyoness és a cég között, akkor nem  történik termékértékesítésnek vagy szolgáltatásnyújtásnak minősülő ügylet, ezért az nem tartozik az áfa hatálya alá. Számlakiállítási kötelezettség nincs, de számviteli bizonylattal kísérni kell az ügyletet.

A rendelkezésemre álló információk alapján nem látom indokoltnak a visszatérítések összegének pénztárgépbe történő beütését.

Ha a visszatérítésben részesülő társasági adó hatálya alá tartozó cég, társaságiadó-köteles bevételt jelent számára a visszatérítésként kapott összeg.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Gépjárműoktatók eszközbeszerzése

Nagy Norbert

adószakértő

23HIPAK_A-NY-01. 9. pontja II. rész

Szipszer Tamás

adószakértő

Egyéni vállalkozás kettős könyvvitelben

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink