hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Fenyeget a börtön réme! Amit minden adósnak tudnia kell

  • dr. Kővári Alexandra

A július elsején hatályba lépett új Büntető Törvénykönyvben jelentősen átalakultak a tartozás fedezetének elvonása bűncselekményre vonatkozó rendelkezések. Az új törvényből kikerült a hitelsértés bűncselekmény, és az arra korábban meghatározott szabályok átdolgozott formában beépültek a tartozás fedezetének elvonására vonatkozó rendelkezések közé. Cikkünkben bemutatjuk, milyen büntetésekre számíthatnak, akik megsértik a törvényben foglalt előírásokat.

A tartozás fedezetének elvonása bűncselekményt a gazdasági bűncselekmények között találjuk a 2013. július 1-jén hatályba lépett új  Büntető Törvénykönyben. A 2012. évi C. törvényben olvasható törvényi tényállás a következőképpen szól:

„405. § (1) Aki írásbeli szerződés alapján fennálló követelés fedezetéül szolgáló vagyont részben vagy egészben elvonja, és ezzel a tartozás kiegyenlítését részben vagy egészben meghiúsítja, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

(2) Aki az (1) bekezdésben meghatározott cselekményt a gazdasági tevékenységből származó tartozás fedezetéül szolgáló vagyonra követi el, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

(3) A büntetés egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés, ha a (2) bekezdésben meghatározott bűncselekményt különösen nagy vagy azt meghaladó értékre követik el.

(4) Tartozás fedezetének elvonása miatt az elkövető nem büntethető, ha a tartozást a vádirat benyújtásáig kiegyenlíti.”

Az említett rendelkezések egyértelműen a hitelezői érdekek védelmét szolgálják. Az új Btk. 2013. július 1-jén lépett hatályba. A korábban érvényes Büntető törvénykönyvben (1978. évi IV. törvény) foglaltakhoz képest változás, hogy a régi Btk. két külön fejezetben említette a hitelsértés, illetve a tartozás fedezetének elvonása bűncselekményeket, az új törvény pedig összevonja ezeket a jogsértéseket.

OLVASSA TOVÁBB írásunkat, amelyből megtudhatja, hogyan kell értelmezni a fent említett rendelkezéseket!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Gépjárműoktatók eszközbeszerzése

Nagy Norbert

adószakértő

23HIPAK_A-NY-01. 9. pontja II. rész

Szipszer Tamás

adószakértő

Egyéni vállalkozás kettős könyvvitelben

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink