hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Gazdaságilag hasznos a "chipsadók" bevezetése egy világbankos szakértő szerint

  • MTI

Az úgynevezett "chipsadók" bevezetése gazdasági szempontból nagyon hasznos lehet a Világbank egészségügyi főtanácsadója szerint. Armin Fidler az ausztriai Gasteinben, az Európai Egészségügyi Fórumon nyilatkozott erről csütörtökön az APA osztrák hírügynökségnek.

"A jellegzetes életmód-betegségek elterjedése, mint a cukorbetegségé, a ráké, a szív és érrendszeri betegségeké és a krónikus tüdőpanaszoké az egyes országok gazdaságára nézve máris veszedelmes méreteket ölt" - mondta Fidler. Rámutatott, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint Európában a megbetegedések 77 százaléka ebbe a kategóriába tartozik, és a halálesetek 86 százalékát ilyen betegségek okozzák. Ezeknek a betegségeknek a közvetett társadalmi költségei jóval nagyobbak, mint a közvetlen költségek, mert megrövidítik az emberek egészséges életszakaszát, s mert ők ezért a legjobb éveikben nem vesznek részt a termelésben - mondta Fidler.

A világbanki szakértő szerint egy lehetséges megoldás lenne a probléma kezelésére a cukorra, transzzsírokra és telített zsírsavakra kivetett adó, a gyümölcs- és zöldségfogyasztás egyidejű támogatása mellett. Ez nemcsak az egészségügy számára teremtene forrásokat, hanem az emberek fogyasztási szokásait is befolyásolná Fidler szerint.

Fontosnak nevezte az is, hogy a bevételt célhoz kötötten használják fel, "hogy a fogyasztók megértsék" az intézkedést. A gyártókra és a kereskedelemre az adó nyomást gyakorolna, hogy egészségesebb termékeket forgalmazzanak.

Fidler idézte az Oxfordi Egyetemnek egy brit szaklapban megjelent tanulmányát, amely szerint egy 35 százalékos (34 eurócentnek megfelelő) cukoradó bevezetése után egy menzán 26 százalékkal kevesebb cukros üdítőital kelt el.

A szakértő mindamellett hozzátette, hogy a Világbank hivatalosan egyelőre nem szorgalmazza a népegészségügyi termékadót, mert a dohányadóval ellentétben egyelőre nem bizonyították, hogy a magasabb adó mennyire tartósan befolyásolja a fogyasztói szokásokat.

Hasonló adót szednek az európai országok közül jelenleg Dániában, Finnországban, Franciaországban és Magyarországon, emellett Írországban és Nagy-Britanniában is felmerült a bevezetése - emlékeztetett az osztrák hírügynökség.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Gépjárműoktatók eszközbeszerzése

Nagy Norbert

adószakértő

23HIPAK_A-NY-01. 9. pontja II. rész

Szipszer Tamás

adószakértő

Egyéni vállalkozás kettős könyvvitelben

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink