hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ennyit az adóterhek csökkentéséről: így néz ki az állami költségvetés

  • MTI/Adózóna

Az államháztartás központi alrendszerének ez év október havi többlete 61,4 milliárd forint volt, a tízhavi hiány 887,7 milliárd forintot tett ki – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a kormany.hu oldalon. A deficit a törvényesen módosított éves előirányzat 84,5 százaléka volt. A szaktárca közölte: a mostani és a következő hónapokra várt bevételek és kiadások alátámasztják, hogy teljesülni fog az idei 3 százalék alatti hiánycél.

Az államháztartás központi alrendszerén belül a központi költségvetés 24,5 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 21,6 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapok pedig 15,3 milliárd forintos többlettel zártak októberben.

A bevételi oldalon néhány adónemből származó előirányzat csökkent, bizonyos adónemek megszűntek, illetve módosultak, másrészt új adónemeket vezettek be.

A pénzügyi szervezetek 2010-ben bevezetett különadója soron október végéig a központi költségvetésnek 102,0 milliárd forint bevétele keletkezett, amely 61,5 milliárd forinttal magasabb a 2012. év azonos időszakának befizetésénél.

Az év első tíz hónapjában az általános forgalmi adóból 2277,4 milliárd forint bevétele keletkezett a költségvetésnek, ami az egy évvel korábbi összeget 23,3 milliárd forinttal haladta meg. A magasabb teljesülés hátterében jellemzően a befizetések nagyobb volumene játszik szerepet.

A pénzügyi tranzakciós illetékből a büdzsének az év első tíz hónapjában 178,1 milliárd forint bevétele keletkezett. Az új adónemet 2013. január 1-jén vezették be.

Az év hátralévő részében még nagy bevételi tételek folynak be a költségvetésbe, így a frekvenciahasználati jogosultság értékesítéséből származó mintegy 100 milliárd forintos bevétel, a pénzügyi tranzakciós illeték júniusban előírt – négy ütemben történő – befizetésének második fele, az energiaellátók jövedelemadója és a társasági adó jelentős része is.

A központi költségvetés január-október között az elmúlt év hasonló időszakához képest 761 milliárd forinttal több bevétellel gyarapodott. A magasabb teljesülés hátterében egyrészt egyes adóbevételek – az általános forgalmi adó, a személyi jövedelemadó, a regisztrációs adó, a pénzügyi szervezetek különadója, valamint az illetékbevételek – előző évet meghaladó befizetései, valamint az idén bevezetett új adónemekből befolyt bevételek, másrészt pedig a központi költségvetési szervek és fejezeti kezelésű előirányzatok magasabb összegű bevételei állnak.

A kiadási oldalon többletkiadást eredményezett, hogy az önkormányzati feladatok és azok finanszírozása több területen átkerült az államháztartás központi alrendszerébe. Ennek következtében a központi költségvetés október végi kiadásai mintegy 1224 milliárd forinttal magasabb összegben teljesültek, mint az elmúlt év azonos időszakában.

Ebben az évben már központi kiadásként jelentkeznek az átvett egészségügyi, szociális és egyéb intézmények – például kórházak, fogyatékkal élőket gondozó intézmények, gyermekvédelmi intézmények – kiadásai, valamint a köznevelésben a pedagógusok illetménye. Meghaladták az előző évi kifizetéseket az egyedi és normatív támogatások, a közszolgálati műsorszolgáltatás támogatása, a lakásépítési támogatások, az egyéb kiadások és az állami vagyonnal kapcsolatos kiadások is.

A kamatkiadások az idei első tíz hónapban 972,5 milliárd forintot tettek ki, 35,9 milliárd forinttal kevesebbet, mint az előző év megfelelő időszakában, a kamatbevételek pedig 102,3 milliárd forintot értek el, 12,7 milliárd forinttal kevesebbet az előző évinél.

A tb-alapok január-októberi 234,7 milliárd forintos szufficitje a Nyugdíjbiztosítási Alap 178,2 milliárd forintos, valamint az Egészségbiztosítási Alap 56,5 milliárd forintos többletéből tevődött össze. 2012. október végén az alapok együttes hiánya 61,6 milliárd forintot tett ki. A különbség elsősorban bevételi oldalon jelentkezett.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Öregségi nyugdíj

Winkler Róbert

nyugdíjszakértő

Nyíltvégű lizing

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

A traszferár és az áfa kapcsolata

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink