hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Elemzők Magyarország minősítéséről

  • MTI

A Moody's-nak az a döntése, hogy nem változtatott Magyarország minősítésén, azt jelzi, hogy a hitelminősítő még mindig kockázatosnak tartja Magyarországot az MTI által megkérdezett elemzők szerint.

Nem hajtott végre államadós-osztályzati felülvizsgálatot Magyarország esetében a Moody's Investors Service, így a nemzetközi hitelminősítő listáján Magyarország szuverén adósosztályzata továbbra is "Ba1", stabil kilátással. A hitelminősítő idei felülvizsgálati menetrendjében Magyarország legközelebb november 6-án szerepel.

Németh Dávid, a K&H Bank vezető makrogazdasági elemzője kifejtette: a háttérben az államadósság magas szintje mellett az áll, hogy a gazdasági növekedés fenntarthatóságát kétségesnek tartják a szakértők. Szintén hozzájárulhatott a lépéshez, hogy jelentős a vállalati különadóra támaszkodó állami bevétel, amely versenyképességi szempontból kedvezőtlen.

Tardos Gergely, az OTP Bank vezető elemzője szerint meglepő a Moody's döntése, mert a magyar gazdaság mutatói alapján legalább az adósság besorolás kilátásának javítása lett volna indokolt. Az, hogy a Moody's nem hajtott végre felülvizsgálatot jelzi, hogy még mindig középtávú nehézségeket feltételeznek a magyar piacon – mondta.

Hozzátette: a magyar gazdaságpolitika a régióban meglehetősen speciális, több intézkedésnek – így például a bankadó, szektoradók – negatív hatása lehet, lefelé húzva a középtávú növekedést, mivel kisebb lesz a tőkevonzó képesség, valamint a beruházási- és a hitelezési hajlandóság, ami áttételesen hat az adott gazdaság adósság-visszafizető képességére.

Mint elmondta: Magyarországon a beruházási ráta a tavalyi uniós finanszírozási csúccsal és választási év végével már most esik, erre hivatkozhatnának a hitelminősítők, de ettől függetlenül kedvezőbb döntésre számított a piac. 2012 végére megvalósult a költségvetési kiigazítás az országban, aminek számos fronton látszik az eredménye.

Kifejtette: az államadósság ha lassan is, de csökken, a külső egyensúlyban óriási többlet van és Magyarország külső adóssága elképesztő ütemben zuhan. Csaknem két éve pedig dinamikus növekedés van a magyar gazdaságban.

Az elemző szerint a piac már régen megelőlegezte Magyarország felminősítését, titkon sokan abban reménykedtek, hogy erre már a mostani felülvizsgálat alkalmával sor kerül. Annak ellenére, hogy a Moody's egyelőre nem változtatott a magyar besoroláson még az idei év második felében lehet számítani arra, hogy Magyarország visszakerül a befektetésre ajánlott kategóriába – tette hozzá.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink