hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egyetemi felvételi: online pályakövetési rendszer segíti a választást

  • MTI

A köznevelés és a felsőoktatás közötti átmenetet, a pályaválasztást, valamint a pályaorientációt segíti a diplomantul.hu honlapon elérhető Diplomás Pályakövetési Rendszer, amely objektív, számszerű adatokat mutat arról, hogyan alakult a felsőoktatásban végzettek helyzete a munka világában – mondta hétvégi sajtótájékoztatóján Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) parlamenti államtitkára.

Ahhoz, hogy egy fiatal jó döntést tudjon hozni a továbbtanulásáról, illetve a szülei, tanárai megfelelő tanácsokkal láthassák el, arra is szükség van, hogy pontos képük legyen a pályakezdők munkaerőpiaci helyzetéről – véli az államtitkár.

A rendszerben 138 ezer végzett hallgató tanulmányi és munkaerőpiaci adatai érhetők el, anonim módon. Négy évfolyam információit dolgozták fel, és azokat a szakokat vették figyelembe, amelyeken legalább 15-en végeztek egy évben. A felület az Oktatási Hivatal, a Magyar Államkincstár, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő, a Pénzügyminisztérium és a Diákhitel Központ adatai alapján működik, anonimizáltan használva az adatokat – ecsetelte az államtitkár.

A Diplomás Pályakövetési Rendszer adatai bemutatják, hogy a különböző intézményekben az egyes szakokon végzett fiatalok milyen eredményeket tudnak elérni a munkaerőpiacon. Schanda Tamás példaként említette: az érdeklődők információt kaphatnak arról, hogy a végzés után 5-10 évvel mennyi a diplomás fiatalok keresete az egyes szakterületeken, de vannak adatok egyebek mellett az alkalmazottak és a vállalkozók arányáról, illetve területi bontásban is hozzáférhetők információk.

A tervek szerint december 19-én megjelenik a felvételi tájékoztató, amiből megismerhetők az aktualitások. Ezután mintegy másfél hónap van a döntésre: a 2020-as általános felsőoktatási felvételi eljárás során február 15-én éjfélig lehet jelentkezni a felsőoktatásba. Mindez a szeptemberben induló alap-, mester-, illetve osztatlan képzésekre, valamint a felsőoktatási szakképzésekre vonatkozik. A jelentkezések hitelesítésére további öt nap áll rendelkezésre.

Három jelentkezési helyet meg lehet jelölni díjmentesen, további hármat pedig darabonként 2000 forintért – ismertette az államtitkár.

A felsőoktatási intézményekhez április 5-éig megérkezik minden szükséges adat és dokumentum, ami a felvételi kérelmek elbírálásához szükséges, április 19-étől pedig elindulnak a www.felvi.hu oldalon a tájékozódási és ügyintézési funkciók.

Július 9-e a végdátum, eddig kell minden, a felvételiről való döntéshez szükséges dokumentumot feltölteniük a jelentkezőknek. A ponthatárokat várhatóan 2020. július 23-án hirdetik ki – jelezte Schanda Tamás.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Jogos-e a szervízdíj ilyen formája?

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Adószámos magánszemély adózása

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Egyesület – számlázás

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink