hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Drágultak a lakások, különösen az újak

  • MTI/Adózóna
2

Az új építésű lakások átlagára 5-15 százalékkal nőtt az év első két hónapjában a múlt év végéhez képest, és a kereslet is megnőtt irántuk – derül ki az Otthon Centrum (OC) ingatlan franchise hálózat legfrissebb elemzéséből.

Az MTI-hez eljuttatott közleményükben kiemelik, hogy sokat változott a lakáspiac alig két hónap alatt: 2016. január-februári időszakban az előző év végéhez képest a 40-50 négyzetméteres lakások helyett inkább a 60-70 átlagos alapterületű lakásokat veszik.

A háromgyermekeseknek adható maximális támogatás révén döntően a kevés számú újépítésű ingatlan iránt nőtt a kereslet. Az élénkülés nemcsak a kínálati árakban, de a valós adásvételi tranzakciókban is tükröződik. Míg januárban erős volt az érdeklődés, addig februárban a szokásos üzletmenethez képest jóval élénkebbnek bizonyult a lakáspiac, nemcsak a fővárosban, hanem vidéken is.

A közlemény idézi Soóki-Tóth Gábort, az Otthon Centrum elemzési vezetőjét, aki elmondta: a kereslet élénkülése az árakat  felfelé mozdítja. A ténylegesen megvalósult tranzakciók alapján a főváros legtöbb kerületében az új lakások ára 5-15 százalékkal emelkedett az elmúlt két hónapban a tavaly év végi árszinthez képest - tette hozzá.

Az alapterületre vetített fajlagos átlagár a vidéki megyeszékhelyeken négyzetméterenként 240-350 ezer forint körül alakult az idei év első két hónapjában. A legdrágább ebből a szempontból Győr, azonban itt megtorpant árnövekedés tavalyhoz képest. A Balaton partján az új építésű lakóingatlanok átlagos négyzetméterenkénti ára 400 ezer forint felett van, így Balatonalmádiban, Zamárdiban és Siófokon is. A legtöbb vidéki városban a csokot igénybevevők kedvezőbb fajlagos árakkal találkoztak, ezekben a városokban érezhetően meg is ugrott az újlakás-vásárlások száma.  

Az Otthon Centrum adatai szerint a fővárosban a használt társasházi lakások fajlagos ára az idei év első két hónapjában négyzetméterenként 220-660 ezer forint között alakult. A legtöbb kerületben az áremelkedés mértéke 10 százalék alatt maradt.

A vidéki városokban 125 és 290 ezer forint között alakultak a négyzetméterenkénti árak az idei év első két hónapjában, ami 4 százalékkal magasabb a tavalyi év utolsó két hónapjához képest. A trendek az egyes településeken történt adásvételek jóval kisebb száma miatt kevésbé körvonalazhatók, mint a fővárosban. 

Az Otthon Centrum értékesítési tapasztalata szerint például Miskolc és Szekszárd esetében az átlagos négyzetméterárak 10-20 százalékkal csökkentek a tavaly év végi árszinthez képest, ugyanakkor az amúgy alacsony 2015-ös árszintről induló Zalaegerszeg vagy Békéscsaba esetében 25-30 százalékos növekedés volt. Jelenleg a legdrágább fajlagos lakásárat Győrben és Sopronban regisztrálta az Otthon Centrum, a legkedvezőbb áron pedig Miskolcon lehet lakást venni.

 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
bazdmegcsuti

Drágultak a lakások, a bérek meg maradtak a béka segge alatt. Az építőipar termelési szintje,nem éri el az 1930-as gazdasági válságét sem.Jobban teljesít.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Őstermelő tárgyi eszköz beszerzés és támogatás

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink