hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Csökkent, miközben nőtt: ennyi a magyar állam adóssága

  • MTI

A múlt év végén 27 359 milliárd forintot tett ki az államháztartás névértéken számolt bruttó konszolidált – úgynevezett maastrichti – adóssága, ami a bruttó hazai termék (GDP) 72,1 százalékának felel meg az egy évvel korábbi 73,9 százalékkal szemben – közölte a pénzügyi számlák előzetes adatai alapján hétfőn a Magyar Nemzeti Bank (MNB). Összegszerűen 390 milliárd forinttal emelkedett az államadósság az elmúlt évben, amiből a devizaadósság átértékelődése 52 milliárd forintot tett ki.

Az Eximbank adósságát is figyelembe véve az uniós módszertan szerint számolt maastrichti adósság 1,9 százalékponttal magasabb, a GDP 74 százaléka volt az egy évvel korábbi 76 százalékkal szemben.

Az államháztartás nettó finanszírozási igénye (hiánya) 2017-ben 722 milliárd forint, a GDP 1,9 százaléka volt a pénzügyi számlák előzetes adatai szerint. Ugyanakkor a tavalyi negyedik negyedévben az államháztartás finanszírozási oldalról számított nettó finanszírozási igénye a negyedéves GDP 6,2 százalékát, 648 milliárd forintot tett ki.

A tavalyi negyedik negyedévben a központi kormányzat nettó finanszírozási igénye 383 milliárd forint, a helyi önkormányzatoké pedig 344 milliárd forint volt, míg társadalombiztosítási alapok finanszírozási oldalról számolt nettó többlete 79 milliárd forintot tett ki.

A háztartások megtakarítása tavaly a GDP 5,2 százalékának megfelelő összeg, 1959 milliárd forint volt, 366 milliárddal több az előző évinél. Ebből a negyedik negyedévre a negyedéves GDP 7,1 százaléka 749 milliárd forintot jutott, ami 2015 eleje (első negyedéve) óta a legmagasabb összeg.

Mivel a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csak a jövő hónap elején közli a negyedik negyedéves GDP nominális értékét negyedik negyedévére vonatkozó adatokhoz az MNB a saját GDP-becslését használta.

Az MNB közölte, hogy a mostani adatközléstől kezdődően, a pénzügyiszámla-statisztika keretében, kiegészítő információként közzéteszi az államháztartás Eximbankkal együttes maastrichti adósságát is. Az Eurostat módszertani döntése értelmében ez a kibővített adósságkategória lesz a későbbiekben a magyar kormányzati szektor maastrichti adósságának fő mutatószáma.

A jegybank módszertani közleményében megjegyzi, mivel a Magyar Export-Import Bank Zrt. (Eximbank) hitelintézetként működő pénzügyi intézmény, adatai a pénzügyi vállalatok szektorban szerepelnek az MNB statisztikáiban. Azban az időszakokban, amikor nem történt transzferként elszámolt állami tőkeemelés, az Eximbank adatainak figyelembevétele nem módosítja érdemben az államháztartás nettó pénzügyi vagyonát, illetve nettó finanszírozási képességét.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Átalányadózó őstermelő

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Őstermelő helyi iparűzési adó 2023

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Őstermelő iparűzési adó megosztása

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink