hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Adózik vagy sem? OKJ-s képzés támogatása gyeden lévőnél

  • adozona.hu

Részesítheti-e OKJ-s képzésben a munkáltató a gyeden lévő munkavállalóját, aki nem dolgozik az ellátás mellett? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia okleveles adószakértőnk válaszolt.

A gyermekgondozási díj folyósításának időtartamára az érintettet fizetés nélküli szabadság illeti meg. Az ellátásra való jogosultság egyik feltétele az, hogy az érintett nem folytathat ezen időszakban keresőtevékenységet.

Jelen esetben mindkét feltétel teljesül, azaz a munkavállaló fizetés nélküli szabadságon van és keresőtevékenységet sem folytat (a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló törvény (Ebtv.) 42/A-42/C §).

Az Ebtv. 2015. január 1-jei hatályba lépéssel pontosította a keresőtevékenység fogalmát. Eszerint keresőtevékenység a tb-törvény (Tbj.) 5. paragrafusában meghatározott biztosítási jogviszonyban, valamint egyszerűsített foglalkoztatás keretében végzett személyes tevékenység.

Ez azért fontos, mert felmerülhet, hogy a képzés költségeinek a munkaadó általi átvállalásával a magánszemély – az adótörvény fogalmai szerint – bevételben, adóköteles jövedelemben részesült.

Feltételezhetően a kérdésben érintett munkáltató azért hajlandó fedezni a munkavállaló OKJ-s képzésének a költségeit, mert az így megszerzett képesítés a társaság számára is fontos, a dolgozó jelenlegi munkakörének az eddiginél magasabb szakmai tudás birtokában történő betöltését eredményezi, vagy új feladatkör ellátását szolgálja.

Ebben az esetben a magánszemély nem jut a képzés költségeinek a munkaadó általi átvállalásával adóztatható jövedelemhez (személyi jövedelemadóról szóló törvény 4. § (2a) bekezdése), és a vállalkozást sem terheli adó-, illetve járulékfizetés. A tanfolyam költségeit a társasági adó alapjával szemben elszámolhatja a munkáltató (társasági adóról szóló törvény 3. számú mellékletének B/14. pontja).

Tekintettel arra, hogy az érintett munkavállaló fizetés nélküli szabadságon van (munka törvénykönyve 128. §), munkavégzési kötelezettsége értelemszerűen nincs, és így kifejezett utasítást sem kaphat a képzésen való részvételre.

Nyilvánvaló, hogy a munkavállaló nem zárkózik el ettől, mindenesetre célszerű írásbeli megállapodást kötniük a feleknek – esetleg a munkavállaló munkaköri leírását is ennek megfelelően módosítani – azzal, hogy a fizetés nélkül szabadság (gyed, gyes) lejártával a munkavállaló munkába állásakor a feladatai ellátásához szükséges a szóban forgó képzés, ami a munkaadó által előírt feltétele a munkakör betöltésének.

Ha olyan képzésről van szó, amely nem felel meg a fentieknek – ez nem valószínű –, de a munkaadó ennek ellenére kifizeti a költségeket, akkor az a magánszemély jövedelme, amely a felek közti jogviszonynak (itt munkaviszony) megfelelően adózik.

Szakértőnk véleménye szerint ugyanakkor ebben az esetben sem veszíti el a munkavállaló a gyedre való jogosultságát, mivel a juttatást ugyan a munkaadótól, de nem a személyes munkavégzése kapcsán kapta.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Felszámolás alatt kiállítandó számla

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink