hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A felélesztett MRP előnyei

  • adozona.hu

Új típusú Munkavállalói Résztulajdonosi Program (MRP) alapítható a munkáltató gazdasági teljesítményének javítása céljából közvetlen munkavállalói érdekeltség megteremtésével. Az új típusú MRP korszerűbb és rugalmasabb konstrukciót, valamint kedvezőbb adózási feltételeket biztosít a munkavállalók ösztönzésére a jelenleg ismert javadalmazási eszközöknél, így például a munkavállalói értékpapír-juttatási programnál, a dolgozói részvénynél vagy más prémium-, és bónusz-rendszernél. Az ilyen MRP szervezet alapításából immáron a hitelintézetek és a biztosítók sincsenek kizárva, de egyéb társaságok részére is nyitva áll ez a lehetőség.

Adózási szempontból az MRP rendkívüli előnye, hogy az azt bevezető vállalkozások számára az MRP szervezet által teljesített kifizetéseket csak a 15 százalék személyi jövedelemadó terheli. Vagyis nem merül fel a munkáltató által fizetendő 27 százalék szociális hozzájárulási adó vagy a magánszemélynél egészségügyi hozzájárulás-fizetési kötelezettség.

De mi is az az MRP?

„A dolgozói részesedésszerzés egyik formájaként a Munkavállalói Résztulajdonosi Programot privatizációs eszközként a 1992. évi XLIV. törvény (MRP törvény) honosította meg Magyarországon, mely azonban a privatizációt követően jelentőségét vesztette. 2015. november 28-ától azonban az MRP törvény olyan új típusú MRP szervezetet alapítására vonatkozó szabályozással egészült ki, amely ismét felkeltheti a társaságok figyelmét e jogintézmény irán.” – ismerteti Kamocsay-Berta Eszter, a KCG Partners Ügyvédi Társulás vezető partnere.

Az MRP program keretében az alapító társaság részesedést (jellemzően részvényt vagy üzletrészt) juttathat az általa létrehozott MRP szervezetnek, amely cserébe tagi részesedést biztosít szervezetében a társaság dolgozói számára.

A társaság által meghatározott feltételek bekövetkeztével a munkavállaló az MRP szervezetben fennálló tagi részesedését pénzre vagy a társaság részvényeire/üzletrészére válthatja át. Az átváltásáig azonban a munkavállaló osztalékra jogosult, mely ösztönzi a munkavállalók tulajdonosi szemléletét. Ugyanakkor az alapító társaság részvényeihez, vagy üzletrészéhez kapcsolódó egyéb tulajdonosi jogokat kizárólag az MRP szervezet gyakorolhatja.

A társaság vállalatpolitikája függvényében az MRP kizárólagos vagy kiegészítő ösztönzési eszköz is lehet, amelybe bevonhatóak a társaság leányvállalatai és kapcsolt vállalkozásai is.

Az új típusú MRP főbb előnyei:

  • Növeli a társaság gazdasági teljesítőképességét;
  • Ösztönzi a munkavállalók tulajdonosi szemléletét;
  • Munkáltatói ellenőrzést biztosít az MRP szervezet rendelkezésére bocsátott tulajdonrész felett;
  • Jelentős adókedvezményekkel jár;
  • Rugalmasabb szabályok alkalmazását teszi lehetővé;
  • Alkalmas az egyéb munkavállalói javadalmazási módok költséghatékonyabb kiváltása.

    „Az új típusú MRP szervezet kedvező adóstruktúrája és rugalmas szabályai révén számottevő érdeklődésre tarthat számot a munkavállalók ösztönzését erősíteni kívánó társaságok részéről, melynek eredményeként egy új és hatékony jogintézménnyel bővülhetnek a társaságok rendelkezésére álló javadalmazási eszközök” – mondta el Kamocsay-Berta Eszter ügyvéd.

    Olvassa el témáról írt korábbi cikkünket is!

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Védelmező személybiztosítás adózása

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Biztosítási adó sávváltozás 2024

Juhász Tibor

okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértő

Átalányadós továbbszámlázása

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink