hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

ÁSZ: korrupciós kockázatok a helyi önkormányzatoknál

  • adozona.hu

A veszélyeztetettséget növeli, hogy az önkormányzatok mintegy 40 százalékánál volt olyan közbeszerzés, ahol háromnál kevesebb ajánlattevő vett részt, illetve ugyanaz a pályázó háromnál többször nyert – olvasható az Állami Számvevőszék felmérésében, amelyben a költségvetési szervek korrupciós kockázatoknak való kitettségét, valamint az azzal szembeni ellenálló-képességüket tárta fel.

A felmérésben résztvevő önkormányzatok és hivatalok száma a korábbi évekhez viszonyítva folyamatosan növekvő tendenciát mutat – az első felméréshez képest a résztvevők száma több mint kétszeresére nőtt – 2015-ben évben már 1119 kérdőív érkezett vissza.

A korrupciós veszélyeket növelő tényezők sorában jelentős súllyal szerepel az európai uniós támogatások magas arányú felhasználása, illetve a közbeszerzésekben – európai uniós értékhatárt elérő közbeszerzésekben – való részvétel. A veszélyeztetettséget növeli, hogy az intézmények mintegy 40 százalékánál legalább egyszer előfordult olyan közbeszerzés, ahol háromnál kevesebb ajánlattevő vett részt, illetve ugyanaz a pályázó háromnál többször nyert. Kiemelt jelentőségű, hogy az elmúlt három évben az önkormányzatok többsége hasznosította valamely ingatlanát, rendelkezett értékpapírok felett, továbbá rendelkezett gazdasági társaságban tulajdonosi részesedéssel. A közszolgáltatást nyújtó intézmények körében igen magas volt a díjköteles szolgáltatást nyújtók aránya és a kockázatokat az is növelte, hogy annak díját többségük maga határozza meg.

A helyi önkormányzatok csoport egyik erőssége a belső szabályozottság kiépítettsége. Az összeférhetetlenséget a szervezetek döntő hányada is szabályozza valamilyen formában a szervezetek döntő hányada. A speciális korrupcióellenes rendszerek és eljárások körében ugyanakkor még mindig alacsony az etikai kódexszel rendelkező, a közérdekű bejelentéseket és külső panaszokat kezelő rendszert működtető, a korrupciós kockázatelemzést, a munkahelyi rotációt és a négy szem elvét alkalmazó szervezetek aránya.

Alacsony azon szervezetek aránya, amelyek rendelkeznek szabályzattal az ajándékok, utaztatás, meghívások elfogadásának feltételei vagy a szervezeten belüli közérdekű bejelentők védelme vonatkozásában. A közbeszerzési eljárásban tanácsadó szolgáltatásait igénybevevő intézmények döntő többségénél hiányzik a külső szakértő alkalmazásának feltételeire vonatkozó szabályozás.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Átalány 80%

Lepsényi Mária

adószakértő

Devizás elhatárolás felodásakor alkalmazott árfolyam

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Kivitelezői nyilvántartás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 január
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink