hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

100 milliárd forintos adóteher a nagy szén-dioxid-kibocsátók nyakában

  • adozona.hu

Akár a 100 milliárd forintot is elérheti az újonnan bevezetett szén-dioxid-adóból származó bevétel a Niveus Consulting Group elemzése szerint. Az új közterhet már az idei évre is fizetniük kell az ETS rendszer alá tartozó közepes és nagy szennyező létesítményeknek – hívja fel a figyelmet Bagdi Lajos, a Niveus Consulting Group partnere.

Az ETS (Emission Trading System, vagy magyarul kibocsátás-kereskedelmi rendszer) 2005-ben indult el (először csak teszt jelleggel, majd 2008-tól élesben is). Legfőbb kitűzött célja az volt, hogy csökkentse az üvegházhatású gázok kibocsátását az EU tagállamaiban nem kevesebb, mint 40 százalékkal 2030-ig (a 90-es évekhez képest).

A Niveus Consulting Group megvizsgálta, hogy a 2022-es CO2-kibocsátás alapján hány magyarországi vállalkozás esne elméletileg az új adó hatálya alá. A kicsivel több mint 50 céget meghaladó lista nyilvános, az EU vonatkozó honlapján elérhető.

A „CO2 Allocation 2022” adatok alapján a 10 ezer tonna feletti kibocsátással rendelkező cégek többféle tevékenységi kód alá tartoznak, vannak közöttük téglagyárak, vegyipari cégek, de található hőerőmű is. A listában vannak olyan cégek, amelyeknek a 2022-es adózott eredménye negatív volt, az új adó miatt viszont összességében egy közel 2,5 milliárdos befizetésük keletkezne, amely tovább ronthatja a jövedelmezőségüket – jegyezte meg Bagdi Lajos.

Az elemzés alapján mintegy 10 cégnek akár 1 milliárd forintot meghaladó befizetési kötelezettsége is keletkezhetne, van olyan társaság, ahol a végső összeg 10 milliárd forint körül is lehet.

Csaknem 15 cégnél százalékosan kétszámjegyű az új adó mértéke az adózás utáni eredményhez viszonyítva, azaz esetükben minimum 10 százalékot meghaladó mértékben csökkenhet a jövedelmezőség az intézkedés miatt.

A jogszabály úgy rendelkezik, hogy „a 3. § rendelkezéseit az adózó első alkalommal a 2022. december 31-ét követően kezdődő adóév vonatkozásában alkalmazza”. Ez azt jelenti, hogy már a 2023-as adóévre meg kell fizetni az új adót.

Természetesen a cél üdvözlendő, hogy a nagy kibocsátók jobban járuljanak hozzá a „számlához”, a kérdés az, hogy a különféle extraadókkal egyébként is sújtott cégek mennyiben tudják majd kigazdálkodni az új terhet, és mennyiben fogják átterhelni azt a fogyasztókra – mutat rá Bagdi Lajos.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Őstermelő tárgyi eszköz beszerzés és támogatás

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink