hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Jövőre még drágább lesz a ruha és az élelmiszer

  • adozona.hu

Bizonyos termékek ára akár az indokoltnál is nagyobb mértékben nőhet januártól az áfa-emelés eredményeként, az igen gyenge belső kereslet miatt azonban legtöbbször valószínűleg nem vezet jelentős mértékű automatikus dráguláshoz az adóváltozás. A kormányzat "csodafegyvere" tehát beválhat, szakértők szerint jó eséllyel befolynak a büdzsébe a várt milliárdok.

A jelenleg 25 százalékos áfakörbe tartozó termékek esetében elvileg 1,6 százalékos drágulást eredményezhet a januári áfa-emelés. Mint ismert, a kormányzat szeptember végén jelentette be, hogy a mostani 25 százalékról uniós csúcsra, 27 százalékra növeli az általános forgalmi adó mértékét. A módosítást a kabinet költségvetési okokkal magyarázta: az indoklás szerint a várakozásoktól elmaradó gazdasági növekedés miatt ugyanis csak ezzel a lépéssel tartható a 2012-es a tervezett hiánycél. A Fidesz számításai szerint az áfa-emelés jövőre 150 milliárd forintos többletbevételt eredményez, ami az úgynevezett Országvédelmi Alapba kerül majd. Szakértők szerint a kormány számításai bejöhetnek, hiszen az áfa-emelés hatása igen jól kalkulálható, ráadásul a forgalmi adó azonnal befolyik a büdzsébe.

Áfa-matek

Az 1,6 százalékos elméleti árnövekedés nem tévedés, a 2 százalékpontos emelés ugyanis azt a kulcsot változtatja, amellyel a nettó árat kell szorozni, miközben a kiskereskedelmi egységekben már a bruttó (áfával növelt) árakkal találkozunk. Egy jelenleg bolti áron 100 forintos termék áfa nélküli ára most 80 forint, január 1-jétől ezt az értéket kell 1,25 helyett 1,27-tel szorozni, így pedig 101,6 forintot kapunk (1,6 százalékos drágulás).

Tovább drágul az üzemanyag

Az elméleti  1,6 százalékos áremelkedés azonban korántsem jelenti azt, hogy minden termék épp ilyen mértékben drágulhat. Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője az Adozóna kérdésére elmondta: a termékek közel ötödét például biztosan nem érintik a változások, az áruknak ugyanis nagyjából 82 százaléka tartozik csak a 25 százalékos áfa-körbe, a többi termék esetében ennél alacsonyabb a kulcs.

Ami szinte biztosra vehető, hogy a hatósági árak és az üzemanyagok esetében lényegében azonnal megjelenik majd az adóváltozás hatása, azaz az amúgy is rekord-drága benzin, illetve a novemberi jövedéki adóemeléssel is sújtott dízel jövő év elejétől tovább drágul, s feltehetőleg már 27 százalékos áfával szembesülhetünk a januári gáz és villanyszámlákon is. Az üzemanyag esetében ez (a benzinnél és a dízelnél egyaránt) mintegy 6 forintos egyszeri áremelkedést jelenthet, míg a gázszámlánk (általány esetében) 1,6 százalékkal, a villany (bizonyos tételek áfa-mentessége miatt) ennél némileg kisebb mértékben lehet magasabb 2012-től.

Forrás: Adózóna

Miközben a fenti esetekben biztosra vehető, hogy a cégek a fogyasztóra hárítják az áfa-emelés hatását, addig számos más terméknél az amúgy is igen alacsony kereslet miatt nem lesz erre lehetősége a kereskedőknek. Suppan Gergely szerint épp ezért a boltok többségében feltehetőleg nem lesz automatikusan 1,6 százalékos drágulás. A szakember úgy véli: a tartós fogyasztási cikkeknél például biztosan kénytelenek lesznek az adó egy részét lenyelni az üzletek, de kisebb mértékű áremelkedést vár az elemző az éles verseny miatt a ruha- és az élelmiszerboltokban is. Utóbbi termékkörről (élelmiszer) ugyanakkor Suppan elmondta: az idény-jelleg miatt itt igen nehéz lesz megállapítani, hogy a 2012-es árváltozást milyen mértékben okozta az áfa-emelés, s milyen hatása volt a termés és a termelői árak alakulásának. (Érdemes megjegyezni, hogy korábban az is felmerült, hogy bővítenék a kedvezményes, 18 százalékos áfakulcs alá sorolt élelmiszerek körét, végül azonban ezt a kabinet elvetette).

Nagyobb mértékű áremelkedés is jöhet

Az adóemelés fogyasztóra való átháríthatóságának problémáját emelte ki Németh Dávid az ING közgazdásza is, aki azonban felhívta a figyelmet, hogy miután a kereskedők már így is igen alacsony árréssel (profit marginnal) dolgoznak, feltehetőleg mindent megtesznek majd, hogy ne kelljen lenyelniük a megnövekedett terheket. Éppen ezért a szakértő úgy véli: bizonyos termékek esetében - miután a fogyasztók úgy sem számolnak utána - akár 1,6 százaléknál nagyobb mértékben is emelkedhetnek az árak. Szinte biztosan erre számíthatunk bizonyos szolgáltatásoknál, s mivel - a fent említettek miatt nehéz megállapítani az ármozgások pontos okát - akár az élelmiszereknél is előfordulhat az indokoltnál nagyobb emelés.

Németh Dávid hozzátette, teljes nemzetgazdasági szinten általában 70-80 százalékban szokott beépülni az áfa-emelés hatása a termékekbe, mivel azonban most a termelőkre, és a kereskedőkre is igen nagy nyomás nehezedik, a gyenge kereslet ellenére ez az arány akár a 80 százalékot is meghaladhatja.

Kedvezőtlenül érintheti az áfa-emelés azokat a vállalkozásokat is, amelyek áfa-mentes tevékenységet végeznek, ezek ugyanis nem tudnak áfa-t visszaigényelni, így számukra az eszközbeszerzés drágulása és az energiaárak emelkedése egyaránt nyereségcsökkenésként jelentkezik. Az ilyen szaktorokban, ha a cégek nem tudják lenyelni a megugró költségeket, szintén az árak növekedéséhez vezethet az áfa-emelés.

Ezzel szembesülnek például a fogorvosok, akik attól tartanak, hogy az adóváltozások a kereslet visszaeséséhez vezethetnek. Czigler Péter Clinident Fogászati Centrum fogorvosa az Adózóna kérdésére elmondta: a betegek száma két okból is csökkenhet. Egyrészt a fogorvosoknak a költségek emelkedése miatt - ha nem akarnak veszteséget elszenvedni - árat kell emelniük, ami távol tarthatja a pacienseket, másrészt a fizetőképes betegek száma a mindennapi élet más területein jelentkező kiadás-növekedés miatt is valószínűleg esni fog.

Megugró infláció?
 Az áfa-emelés eredményeként szinte biztosan nem sikerült 2012-ben sem megközelíteni a jegybank 3 százalékos inflációs célját. Miután az adóváltozás a termékek nagyjából 82 százalékát érinti, az elméleti 1,6 százalékos árfelhajtó hatás maximum 1,3 százalékponttal dobhatná meg a fogyasztói árindexet, a tényleges növekedés azonban - mivel a kereskedők nem hárítják át teljes egészében a vevőkre az adóváltozás hatását - minden bizonnyal ennél alacsonyabb lesz. A Magyar Nemzeti Banknál úgy számolnak, hogy 2012-ben az áfa-emelés 0,8 százalékponttal módosíthatja felfelé az inflációs pályát, s ugyanilyen mértékű hatást várnak az Adózóna által megkérdezett szakértők is. Mindez azt jelenti, hogy 2012-ben az MNB szerint átlagosan 4,7 százalékos rátával számolhatunk. Az ING elemzői ennél kissé pesszimistábbak: a pénzintézet prognózisa 4,8 százalék 2012-re.

 Jandó Zoltán

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Nyugdíjas megbízási jogviszonyban

Széles Imre

tb-szakértő

Duális képzés kedvezmény

Széles Imre

tb-szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 december
H K Sze Cs P Sz V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink