hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Jogorvoslat adóügyekben: csak súlyos pénzekért fellebbezhetünk

  • adozona.hu

Adóügyekben az első fokú határozat ellen csak borsos illeték befizetése után fellebbezhetünk. Szakértőnk összefoglalja, miért túlzó az illeték mértéke, s mivel lehetne segíteni a jogorvoslat menetét.

Adóügyekben is megilleti az ügyfelet a jogorvoslathoz fűződő jog. Elsőként a jegyzőkönyvre tehetünk észrevételt - ez még illetékmentes. Az első fokú határozatra benyújtott fellebbezés viszont már illetékköteles. Véleményem szerint az illeték mértéke eltúlzott.

A vitatott összeg minden megkezdett 10 ezer forintja után 400 forint, legfeljebb 500 ezer forint. Ez azt jelenti, hogy például egy 5 millió forint adóhiányt megállapító határozattal szemben a fellebbezés eljárási illetéke 200 ezer forint. Bár komolynak tűnik ez az összeg, nem ritka ez a nagyságrend. A jogszabályok értelmezése körüli – adóhatóság és szakértő között zajló - viták már rámutattak arra, hogy egy-egy fogalom eltérő értelmezés milyen károkat okozhat az adózónak  (gondoljunk a vagyonosodási ügyekben a szja-törvény „bevétel” fogalmára vagy a vaterás ingó értékesítésnél az szja-törvény üzletszerűség fogalmára).

Tapasztalatom szerint a fellebbezés benyújtásakor „mellbe vágja” az adózókat, amikor megtudják, hogy mennyi a fellebbezési illeték. A fellebbezéseket sokszor elutasítják, illetve súlyosbítják az elsőfokú megállapításokat. Ilyen esetekben unem jár vissza a fellebbezési illeték. A fellebbezési illeték akkor jár vissza, ha az adózó javára akár csak 1 forinttal is mérsékli az adóhiány megállapítást a másodfokon eljáró adóhatóság. Idén szinte minden ügy bíróságon végződik. A bírósági eljárásban a keresetlevél benyújtásakor nem kell illetéket leróni. Közigazgatási ügyekben automatikus illeték feljegyzési jog illeti meg az adózót. Tehát csak a per végén kell a pervesztes félnek megfizetni az illetéket.

Véleményem szerint a jelenlegi fellebbezési illetékmérték jelentősen korlátozza a jogorvoslathoz fűződő jogokat. A bírósági eljáráshoz hasonlóan a fellebbezési illetéket adóügyekben a másodfokú határozatban kellene megállapítani, amennyiben a fellebbezést elutasítja a másodfokú hatóság. Ez a lépés is az adminisztráció egyszerűsítés irányába hatna, mert az illetékről nem kellene külön határozatban rendelkezni. Mértékét tekintve legalább felezni, negyedelni kellene.

Távlatokban gondolkodva adóügyekben át kellene alakítani a jelenlegi jogorvoslati rendszert. A kormány terveiben szerepel az önálló közigazgatási bíróságok felállítása. Ennek keretében adóügyekben meg kellene szűntetni a másodfokú adóhatósági elbírálást és helyette a bírósági eljárást kellene ismét kétfokozatúvá tenni. Az elsőfokú bírósági eljárásban hivatalból kötelező lenne okleveles adószakértő végzettségű igazságügyi adó- és járulékszakértő szakvéleményének beszerzése. Az elsőfokú (szakvéleményt is tartalmazó) bírósági ítélettel szemben lenne fellebbezési lehetőség.

Jelenleg alkotmányos szempontból is kifogásolható jogorvoslati rendszer van adóügyekben. Első fokon APEH-NAV, másodfokon APEH-NAV dönt, a bíróság pedig a speciális szakértelem hiányában jogkérdésnek tekinti ezeket az ügyeket. Az adózási szakma tagjai pedig periférikus szerepet kapnak adózási szakkérdések megítélésben.

Angyal József
okleveles adószakértő

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Látásvizsgálat / szemüveg munkáltatói adózása

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Csereérték adózása

Kiss Péter

adószakértő

TruTax Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink