hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Vége a fantomcégeknek!

  • adozona.hu

A számviteli beszámoló beküldésének elmulasztásától számított 100 nappal később törlik a renitens vállalkozást! A megmaradt cégek adatai eközben sosem látott nyilvánosság mellett válnak végre hozzáférhetővé.

Az elmúlt két évtized során, a beszámoló közzétételének és tartalmának ellenőrzése túlságosan lazán volt kezelve. A legfőbb problémát az jelentette, hogy számos vállalkozás egészen egyszerűen nem nyújtotta be a beszámolóját, vagy a limit feletti forgalmi adatok ellenére se volt az könyvvizsgálva, sőt volt köztük olyan kft is, amelyik közel egy évtizede negatív saját tőkét tartalmazó mérleget tett közzé folyamatosan.

Manipulált beszámolók
A vállalkozások manipulálhatták az adatokat. Nyereségességről szóló beszámolót kapott a hitelező bank, viszont az APEH egy veszteséges cégről kapott adatokat a bevallásban. Az adatok az adótitok miatt nem voltak egybevethetőek. Néhány hitelező rájött arra, hogy le lehet leplezni a csalókat, ha az adóigazolásokba megkövetelik a társasági adóbevallás sarokszámainak feltüntetését (ilyen pl. a Széchenyi kártya igénylésekor benyújtandó APEH igazolás).

Az új rendszer lényege
Az új rendszerben a beszámoló közzétételét elmulasztó cégeket a beküldés határidejétől számított 30 napon belül levélben keresi meg az APEH a székhelyén és adószám felfüggesztés mellett felszólítja őket a pótlásra. A 60 napos pótlási időszak eredménytelen letelte után az APEH megszüntetési eljárást kezdeményez, amelyet a cégbíróság ügyintézői, titkárai folytatnak le, a folyamat tehát szinte automatikus, nem kell hozzá külön bírói eljárás, és az csak akkor fordítható vissza, ha a cég időközben elvégzi a pótlást.

Az IRM rendszerén múlik minden
A beküldési határidő a számviteli törvényben egyértelműen szerepel, 2010-ben május 30-ra esik, attól függetlenül, hogy az nem munkanap, mivel az nem közigazgatási eljárás, hanem gyengén szabályozott közszolgáltatás. Ismeretes, hogy 2009.05.29-ben (pénteken) kívánta a többség a beküldést megejteni. Aznap az ügyfélkapu rendszere összeomlott, a közel 10 órás üzemszünet miatt az IRM Cégszolgálat – bár erre nem lenne jogosult – meghosszabbított határidőről tájékoztatott. Az új határidőnek június 15 került megjelölésre, amikor már az ügyfélkapu is bírta a terhelést. Azóta a beszámolók tömeges beküldésének fogadására kiépített kapacitással már ez nem fordulhat elő.

Felszólítás, felfüggesztés, törlés
Tekintsük úgy, hogy a 2010. május 30-i határidőt fogja az APEH eredeti határidőként kezelni. Ha egy Kft. nem készítette el a beszámolóját, akkor arra számíthat, hogy június 30-án lekérdezi, majd július 5-étől kezdve folyamatos postázás mellett az APEH adószám felfüggesztő határozatot és egyben hiánypótlási felszólítást küld, amely kb. 10 nap múlva - a „nem kereste” jelzés esetén is - jogerőre emelkedik. Ezt követően kb. szeptember 15-én az APEH értesíti elektronikus úton a cégbíróságot, hogy a hiánypótlási felszólítás nem járt eredménnyel, ahol néhány nap alatt, vélhetően szeptember utolsó napjaira megszűntté nyilvánítják a Kft-t.

A cégvagyon se akadályozza a törlést
Fontos észrevenni, hogy nincs feltételes mód, nincs további elbírálás, csak az lehet mentség, ha időközben közzétételre kerül a beszámoló. A cégbíróság a folyamat során azt se vizsgálja, hogy van-e vagyona a mulasztó vállalkozásnak, a megszűnésre ekkor a végelszámolás szabályait kell alkalmazni, vagyis a tulajdonosok ezúton juthatnak hozzá a cég vagyontárgyainak tulajdonjogához.

A becslések 50 ezer cég törlését valószínűsítik
A KSH még tavaly megjelent gyorstájékoztatója szerint 2008 végén 515.369 társas vállalkozás létezett, a működő vállalkozások körét azonban egy 2007-et elemző kiadványában csak 352 ezerre tette (az akkori 487 ezerből). Ha hinni lehet az aránynak, az 28 százalék, vagyis kb. 140 ezer vállalkozás körében lehet tömeges törlésre számítani, a törölt cégek számra elérheti akár az 50 ezres szintet is. Ha az APEH eljárása és a cégbíróság intézkedése következetes lesz, akkor 2010 szeptember végére földcsuszamlásszerű változás következhet be a fantomcégek és csaló vállalkozások törlése terén, és ezzel a cégnyilvánosság végre valódi értelmet kap.

Ruszin Zsolt
Magyar Könnyvelők Országos Egyesülete
alelnök

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkaidőkeret

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szülői pótszabadság

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink