hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A beszedett vizitdíj és az APEH

  • adozona.hu

A vizitdíj megszűnése politikai és szakmai vihart egyaránt kavar. Jelenleg is folyik az egyeztetés, hogy a kieső összeget miből pótolják vissza a döntés veszteseinek, a háziorvosoknak, akik számára egyelőre az sem egyértelmű, hogy az egy évvel ezelőtt bevezetett díj szedését milyen módon ellenőrzi az APEH, milyen módon jelenik ez meg az adóalapjukban, a beszedett összeg tekintetében milyen eltérés van a magánpraxisok bevételhez képest. Az Adózóna megkereste az adóhatóságot és az OEP-et.

Több olvasói levelet is kapott az Adózóna szeresztősége, amelyben az orvosok a következő kérdésekre szerettek volna választ kapni: "Az alapesetben az orvosok lekönyvelték a nyugtákat 'egyéb /96/ bevételként'. Több háziorvos ragaszkodik ahhoz az állásponthoz, hogy a vizitdijról szóló nyugtával kapcsolatosan megjelent APEH közlemény szerint nem ellenőrzi az adóhivatal, nem nézi a nyilvántartást, tehát nem is kell könyvelni, ennek következtében nem is adja le. Ha ez igaz, akkor a mi a különbség a kórházakban, szakrendelőkben  és a körzetekben -magánpraxisban - fizetett vizitdíj közötti, adóalap szerinti elszámolásnál".

A szakrendelőket, kórházakat, egyéni és társas vállalkozóként dolgozó háziorvosokat érint a vizitdíj megszüntetése. Ők eddig is az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) nevében szedték be a vizitdíjat, nem közvetlenül az ő bevételük volt, hanem az OEP felé kellett vele elszámolniuk, ezért is nem tartozott az áfa-törvény hatálya alá – tájékoztatott az Adózóna megkeresésére az APEH.

A vizitdíj beszedésével az intézmények, orvosok egy törvényben meghatározott kötelezettséget teljesítettek, de az így befolyó összeget – az elszámolás után – az OEP-től kapták vissza, s a bevételükcsak ekkor lett, amellyel egyéb bevételekhez hasonlóan kell/kellett elszámolniuk, része a tevékenység bevételének, amellyel szemben a tevékenységgel kapcsolatos leírhatják költségeiket – mondta az adóhatóságnál, hozzátéve, hogy ebből következően a vizitdíj beszedésével kapcsolatos dolgokat, illetve az OEP felé történő elszámolást nem ellenőrzi az APEH – de az összeg természetesen megjelenik a szolgáltató nyilvántartásában, könyvelésében. A társadalombiztosítástól bevételként visszakapott összeget azonban már ellenőrizheti az APEH, de az OEP felé történő elszámolás a szolgáltató és az OEP hatáskörébe tartozik.

„Az egészségügyi szolgáltatóknak - így a háziorvosoknak is - a havi betegforgalmi, illetve teljesítményről szóló jelentéseikben a beszedett vizitdíjról is adatot kell szolgáltatniuk az OEP részére. A jelentésük szerint beszedett vizitdíjjal megegyező összeget az OEP és a Kincstár az Egészségbiztosítási Alap költségvetési bevételeként és pénzforgalom nélküli kiadásaként is elszámolja. A kiadásként elkönyvelt vizitdíjat az OEP visszaigazolja a szolgáltatóknak, akik ennek alapján könyvelhetik le bevételként” – tájékoztattak az OEP-nél a háziorvosok és a pénztér között történő elszámolással kapcsolatban.

Az APEH honlapján szeptember végén megjelenő adóhatósági állásfoglalás is tulajdonképpen ezt foglalta össze: a beszedett összeg jogi értelemben az Egészségbiztosítási Alap bevétele, és mint ilyen, annak beszedése az egészségügyi szolgáltató (kórház, szakrendelő, háziorvos) közreműködését igényli. Az orvosi vizitdíj, kórházi napidíj tehát éppen olyan bevétele a társadalombiztosításnak, mint a társadalombiztosítási járulék. Sem az orvosi nyugta, sem orvosi számla nem minősül az áfatörvény hatálya alá tartozó bizonylatnak, így az orvosi vizitdíjról és a kórházi napidíjról kibocsátott bizonylatoknak nem kell megfelelniük az áfatörvényben a számlával, nyugtával szemben támasztott követelményeknek. Nyomdai előállításukhoz nem kell sorszámtartományt igényelni, a nyomtatványnak nem kell megfelelnie az adóigazgatási azonosításra való alkalmasságra vonatkozóan előírt követelményeknek. Az ilyen bizonylatok ellenőrzése nem tartozik az állami adóhatóság feladatkörébe. Az orvosi nyugtát kibocsátó vizitdíj automaták nem tekinthetők pénztárgépnek, így azok gyártását, forgalmazását az Országos Pénztárgép és Taxaméter Technikai Bizottsággal engedélyeztetni nem kell.

A fentiek természetesen nem vonatkoznak a magánpraxisokra, ahol korábban és a jövőben is a szolgáltatásnak meghatározott értéke van, annak kifizetéséről számlát kell (kellene) kapnunk, és az orvos bevételként számol el vele – ezt pedig ellenőrzi/ellenőrizheti az adóhatóság.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkaidő-nyilvántartó rendszer

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Keresőképtelenség felmondási idő alatt

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Kapcsolt vállalkozás?

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink