hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nyílt végű pénzügyi lízing – harmadik félnek minősülő vevő kijelölésének elmaradása

  • adozona.hu
2

Nyílt végű lízingszerződés esetén, a harmadik személyre vonatkozó vevőkijelölés hiányában valóban zárt végű lízingről van szó, ami önellenőrzési, valamint további díj- és illetékfizetési kötelezettséget jelent? Olvasói kérdésre Antretter Erzsébet a Niveus Consulting Group igazgatója, adószakértője válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: Nyílt végű lízingre szerződtem a Merkantil Bankkal. A futamidő lejárta után a Merkantil Bankban az ügyintéző tájékoztatott, hogy már a futamidő lejárta előtt két héttel le kellett volna adnom a nyilatkozatot a harmadik személyre vonatkozó vevőkijelölés kapcsán, és mivel ezzel nem éltem, ezért a társaság a számlát a lízingbevevő, azaz a cég nevére állítja ki. Az ügyintéző azt mondta, hogy most már nem tudom kijelölni vevőként a magánszemélyt, ők már kiszámlázták a cégnek, és így kénytelen voltam cégként kifizetni a maradványértéket. A nagyobbik meglepetés viszont akkor ért, amikor a könyvelőm tájékoztatott, azáltal, hogy a cég vásárolta meg a gépjárművet, ez már nem is számít nyílt végű lízingnek, hanem átváltott zárt végűbe, aminek a folyománya, hogy a 4 évre visszamenőleg, minden egyes hónapot újra kell könyvelni, és mind a 48 hónapra a NAV-nál önellenőrzést kellene végezni (ami elképesztő összegű könyvelési díjat és illetéket jelentene), továbbá óriási mértékű áfát kellene visszafizetnem. Szeretném a megerősítését kérni. Valóban azáltal, hogy a cég vásárolta meg a nyílt végű lízingszerződés végén az autót, és nem egy kijelölt harmadik magánszemély, ezért valóban megváltozott a jogi helyzete a lízingnek, és valóban a zárt lízing szerint kell újrakönyveltetni mindent, és a nyílt végű lízing helyett a zárt végű lízingre vonatkozóan kell önellenőrizni és befizetnem egy vagyont a NAV-nak?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

A pénzügyi lízing kezelésében az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (Áfa tv.) attól függően tesz különbséget, hogy az nyílt vagy zárt végű-e.

Az Áfa tv. 10. § a) pontja alapján termék értékesítésének minősül a termék birtokbaadása olyan ügylet alapján, amely a termék határozott időre szóló bérbeadásáról vagy részletvételéről azzal a kikötéssel rendelkezik, hogy a jogosult a tulajdonjogot legkésőbb a határozott idő lejártával, illetőleg az ellenérték maradéktalan megtérítésével megszerzi.

Az Áfa tv. 13. § (1) bekezdése alapján szolgáltatás nyújtása, bármely olyan ügylet, amely e törvény értelmében nem termék értékesítése.

Ezekre figyelemmel

  • amikor a lízingbe vevő tulajdonszerzése már a szerződés megkötésekor biztos (zárt végű pénzügyi lízingszerződés) termékértékesítésről,
  • míg abban az esetben, amikor a szerződéskötéskor nem biztos a tulajdonszerzés (nyílt végű pénzügyi lízingszerződés): szolgáltatásnyújtásról

beszélünk.

A pénzügyi lízing fentiek szerinti minősítése magából a lízingszerződésből, annak tartalmából következik.

Nyílt végű pénzügyi lízing esetén, amit a 60/2015. számú számviteli kérdés is megerősít, a lízingbevevő a lízing időszakának (futamidő) a végén az eszközt vagy visszaadja a lízingbeadónak, vagy maradványértéken megvásárolja azt a lízingbeadótól, vagy kijelöli azt a harmadik félnek minősülő vevőt, aki a lízingelt eszközt megvásárolja. Bármelyik opciót is választja a lízingbevevő, attól a lízing még nyílt végű marad.

Továbbá, szintén az említett számviteli kérdés alapján a nyílt végű pénzügyi lízingügyletben a lízingbevevő számára a szolgáltatás attól függetlenül teljesítetté vált, hogy a futamidő végén megszerezte-e a lízingtárgy tulajdonjogát. Mivel a szolgáltatásnyújtás teljesült, a lízingbeadó a lízingbevevő felé nem helyesbítheti az egyes lízingdíjakról kiállított, általános forgalmi adót is tartalmazó számláit. Erre csak akkor lenne szükség, ha a szolgáltatás adóalapja vagy az adójának összege változna.

Figyelemmel arra, hogy a nyílt végű pénzügyi lízing esetén a harmadik félnek minősülő vevő kijelölése a cég számára csak lehetőség (ugyanúgy, mint a lízingtárgy visszaadása vagy saját célra történő megvásárlása) és a nyílt végű pénzügyi lízing szerződés abban az esetben is teljesültnek tekinthető, ha maga a cég vásárolja meg a lízingtárgyat, a nyílt végű pénzügyi lízinggel összefüggésben kiállított számlák utólagos módosítása, illetve az ahhoz kapcsolódó önellenőrzés véleményem szerint nem szükséges.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
Antretter Erzsébet

Köszönöm szépen a fenti észrevételt.
Az említett C‑164/16. sz. Mercedes‑Benz ügyben hozott ítélet 34. pontjában az EUB valóban kimondta, hogy annak egyik feltétele, hogy egy lízingszerződés termékértékesítésnek minősüljön áfa szempontból az, hogy a szerződés kikötéseiből – azoknak a szerződéskötés időpontjához viszonyított objektív vizsgálata alapján – egyértelműen ki kell tűnnie annak, hogy a bérlő automatikusan megszerzi a termék tulajdonjogát, amennyiben a szerződést annak lejártáig szabályszerűen teljesítik.
Az ítélet 43 pontjában pedig összegzésként az EUB a következőket állapította meg: A fentiekből az következik, hogy a héairányelv 14. cikke (2) bekezdésének b) pontjában szereplő „olyan szerződés, amely az[t] a kikötés[t] [tartalmazza], hogy a tulajdonjogot rendszerint legkésőbb az utoljára esedékes részlet kiegyenlítésével szerzik meg” fordulatot úgy kell értelmezni, hogy annak hatálya alá tartozik a vételi opciót tartalmazó bérleti mintaszerződés, amennyiben – a szerződésnek a megszűnéséig történő szabályszerű teljesítése esetén – a szerződés pénzügyi feltételeire tekintettel megállapítható, hogy a szerződés lejártakor a vételi opció gyakorlása jelenti a bérlő egyetlen észszerű gazdasági választását; mindezek vizsgálata a nemzeti bíróság feladata.”
Vagyis annak megállapításához, hogy a kérdéses lízingkonstrukció termékértékesítésnek vagy szolgáltatásnyújtásnak minősül-e áfa szempontból, meg kell vizsgálni, hogy a lízingtárgy az utolsó részlet megfizetésével automatikusan átszáll-e a lízingbe vevőre. Továbbá, azt is meg kell nézni, hogy vételi opció esetében valóban a lízingbe vevő racionális döntésén múlik-e a tulajdonjog átszállása. Így például, ha a futamidő végén a lízingdíjak megfizetésével a teljes vételár kiegyenlítésre került, akkor már nem lenne racionális döntés a lízingbe vevő részéről, ha lemondana az opciós jogáról, így felmerülne, hogy az ügyletet termékértékesítésként kell kezelni áfa szempontból.
A kérdésben szereplő információk alapján azonban feltételezésem szerint itt nem ilyen esetről van szó, hiszen a kérdező arról tájékoztatott, hogy harmadik fél magánszemélyt szeretett volna kijelölni a lízingelt gépkocsi megvásárlására, majd ennek elmulasztása esetén a cégnek meg kellett fizetnie a maradványértéket. Továbbá, a könyvelő sem az ítéletben szereplő feltételek teljesülésére, hanem a harmadik fél vevő kijelölésének késedelmére hivatkozott.
Ugyanakkor, természetesen - mint általában - ebben az esetben is csak a körülmények teljes ismeretében lehet pontos választ adni. A termékértékesítéssé minősítés miatti adókockázat teljesen csak akkor zárható ki, ha a szóban forgó lízingszerződés feltételei alapján valóban olyan nyílt végű pénzügyi lízingről van szó, amely tényleges döntési lehetőséget adott a lízingbe vevőnek a lízingtárgy tulajdonjogának megszerzésével kapcsolatban, azaz teljül, hogy a szerződéskötéskor nem biztos a tulajdonszerzés.

Ruszin Zsolt

A kérdésben szereplő könyvelő aggodalma jogos.

Az Európai Unió Bírósága (EUB) a C-164/16 ítéletében rámutatott (34. pont), hogy a nyíltvégű lízinget termékértékesítésként kell kezelni akkor, ha a szerződés lejártáig szabályszerűen teljesített lízingdíjak esetén a lízingbevevőre az átruházás automatikusan végbemegy.

A fenti vélemény így adóhiányt okozhat.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink