hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Profi áfacsalók – jóhiszemű áldozatok

  • dr. Juhász Péter jogász, adószakértő, HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Az alábbiakban egy olyan – az általános forgalmi adó rendszerének sajátosságait kihasználó – adóelkerülési metódusra szeretném felhívni a figyelmet, mely tapasztalataim szerint növekvő tendenciát mutat, s melynek könnyen eshetnek áldozatul jóhiszemű, de nem kellően körültekintő vállalkozások is. Ez pedig az utóbbiakra nézve azzal a kellemetlen következménnyel járhat, hogy az adóhatóság náluk állapítja meg az adócsalás jogkövetkezményeit.

Az alábbiakban egyrészt rá fogok mutatni az említett visszaélés sajátosságaira annak érdekében, hogy az a jóhiszemű vállalkozások számára is könnyen felismerhető legyen, másrészt olyan eszközökkel szeretném felvértezni a gazdaság szereplőit, melyek alkalmasak az ezen adócsalásokban rejlő adókockázat minimalizálására, elhárítására.

Az adóhatósági gyakorlatra egyre inkább jellemző, hogy az adóellenőrzések során a számlázási láncolatban résztvevő adózók személyi, tárgyi feltételeire fókuszál, hiszen ezek a körülmények akár hosszabb idő távlatából is könnyen megállapíthatóak. Ezen feltételek létrehozása vagy akár színlelése is jelentős költséget jelent az adójogi visszaélés szervezői számára, mely ráfordítás nyilván csökkenti az adócsalás révén elérhető adóelőnyt. Éppen ezek miatt törekszenek az említett szervezők olyan, ténylegesen és törvényesen működő társaságokat bevonni az adóelkerülésbe, melyek rendelkeznek megfelelő infrastruktúrával, személyi állománnyal, adózási múlttal stb. és így sokkal meggyőzőbben jelenhetnek meg egy esetleges adóvizsgálat előtt is, csökkentve ezáltal a lebukás kockázatát.

Az említett adócsalásba történő bevonás veszélye leginkább a hosszabb ideje működő, infrastruktúrával rendelkező kereskedő cégeket, logisztikai vállalkozásokat fenyegeti. A konstrukció lényege, hogy a beszervezett jóhiszemű társaság vállalja magára a Közösségen belüli adómentes értékesítések, és az ezekkel járó adó visszaigénylés kockázatát. Ezt nagyon gyakran a visszaélés szervezői úgy érik el, hogy a beszervezett társaság számára szűk árrést biztosítanak, amiért annak lényegében semmit nem kell tennie, hiszen a szervezők nem csak a leendő belföldi beszállító partnerével ismertetik össze, de jellemző módon, tálcán kínálják azon közösségi vevőt(ket) is, amelyik (amelyek) majd meg fogja (fogják) vásárolni az utóbbi vállalkozástól beszerzett termékeket.
OLVASSA TOVÁBB, hogy megtudja, miért van veszítenivalója a legitim cégeknek?

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Bt. kültag alkalmi munkavállalóként

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink