hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Milliárdokat spóroltak a dolgozókon és csaltak áfában

  • adozona.hu

Őrzésvédelmi, és vagyonőri feladatok ellátására szerződött az a munkaerő-kölcsönző bűnszervezet, amelynek irányítóit Budapesten őrizetbe vették a NAV pénzügyi nyomozói. Eddigi adatok szerint mintegy két és félmilliárd forintot spóroltak a kiszolgáltatott munkavállalókon, és több mint egymilliárd forint áfát csaltak el.

Az irányítók célja ugyanaz volt, mint általában a hasonló tevékenységgel foglalkozó elkövetői köröknél: a munkavállalók után fizetendő adók-és járulékok, valamint az általuk nyújtott szolgáltatás után keletkező áfafizetési kötelezettség elkerülése.

A megrendelő cégek őrzés-és vagyonvédelmi feladatok ellátására kötöttek szerződéseket a fővállalkozókkal. A megbízott fővállalkozó társaságok a vállalt feladatok teljesítésére alvállalkozókat bíztak meg. A bűnszervezet tagjai az alvállalkozók alá stróman ügyvezetőkkel céghálózatot szerveztek, hogy a vagyonőri feladatok ellátásához szükséges munkaerőt ezekhez a cégekhez jelentsék be. Az ide bejelentett alkalmazottak után a munkáltatással összefüggő adóbevallási- és fizetési kötelezettségüknek nem, vagy csak részben tettek eleget. A munkabérek kifizetését a láncolat legalsó szintjén elhelyezkedő, a szervezet irányítása alatt álló, ám ténylegesen nem működő munkaerő-kölcsönző társaságok intézték. A bérkifizetések ellenére itt sem történt adó-és járulékfizetés.

Az áfával is csaltak, ugyanis a láncolat tagjai közötti ügyletekről számlák is készültek. Áfabevallást viszont egyáltalán nem, vagy csak elenyésző összegről tettek, és a bevallott összeget is nullára minimalizálták. A huszonkét alvállalkozói cég nagyjából folyamatosan „működött”, azonban a munkaerő-kölcsönző társaságokat többször lecserélték.

A munkaerő-kölcsönző társaságok számláiról felvett pénz egy részét fekete, adózatlan, nettó munkabérként borítékban kiosztották, a másik részéről pedig az irányítók rendelkeztek.

Az ügyben a NAV munkatársai kétszázan, 128 helyszínen tartottak házkutatásokat. Az egyik irányító férfi irodájában a páncélszekrényből több mint ötvenmillió forint készpénz került elő. Ezidáig mintegy hétszázmillió forintnyi vagyont sikerült zárolni.

A pénzügyi nyomozók harminckilenc gyanúsítottat és több tanút is kihallgattak. Az őrizetbe vett irányítók közül négyen előzetes letartóztatásba kerültek. További két társuk emberrablás miatt már korábban előzetes letartóztatásban volt, miután az egyik stróman ügyvezetőjüket elrabolták, és fogva tartották. Az irányító személyek bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás miatt akár húsz évig tartó szabadságvesztésre is számíthatnak. A stróman ügyvezetőknek közokirat-hamisítás miatt kell felelniük.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Transzferár-nyilvántartás piaci adatainak a frissítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Motor bérbeadása

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Art. 225. § értelmezése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink