hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Cégautó magáncélú használatakor figyeljen az áfára is!

  • dr. Juhász Péter jogász, adószakértő, HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.
2

Mitől függ, hogy a cégautó magáncélú használatakor miként kell kezelni az általános forgalmi adót? Számít-e, hogy a cég megtérítteti-e a magánhasználatot? Összefoglaltuk a törvényből adódó következtetéseket.

Az adózói köztudatba többé-kevésbé már beivódott, hogy a céges személygépjárművek után bizonyos esetekben cégautóadó-fizetési kötelezettség keletkezik. Kevesen gondolnak azonban arra, hogy az említett cégautók magáncélú használatának lehetnek az általános forgalmi adót érintő kihatásai is, melyek függetlenek attól, hogy az adóalany a cégautóadót megfizette-e. Tekintettel arra, hogy különböző adójogviszonyokról van szó, pusztán az a tény, hogy az adóalanyt cégautóadó-fizetési kötelezettség terheli, nem jelenti azt, hogy a magáncélú használat jogkövetkezményeivel kell számolnia az általános forgalmi adó rendszerében is. Másik oldalról megközelítve a kérdést, a cégautóadó megfizetése nem mentesít a magáncélú használat áfakövetkezményei alól. Az általános forgalmi adó tekintetében ugyanis annak van jelentősége, hogy a cégautónál ténylegesen megvalósult-e a magáncélú használat.

Jelen cikkben cégautó alatt a 8703 vámtarifaszámú termékcsoportba tartozó termékeket, azaz a személygépkocsikat értjük, ezek közül is azokat, melyeket az adóalanyok jellemzően saját tevékenységük kapcsán használnak, tehát nem bérbeadás, továbbértékesítés céljára szerezték be, illetve vették bérbe.

A személyautók beszerzése (értve ez alatt a zártvégű lízingre irányuló ügyleteket is) tételes levonási tilalom alá esik az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (áfatörvény) 124. § (1) bekezdés d) pontja alapján. A tételes levonási tilalom okán nincs jelentősége, hogy megvalósul-e magáncélú használat (kivéve, ha azt az adóalany megtérítteti, és ezáltal megvalósul a túlnyomó részben bérbeadás révén történő hasznosításhoz rendelt mentesítő feltétel), illetve a cégautóadót a gépjármű kapcsán megfizették-e.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, miként kell értelmezni az áfaszabályokat bérelt, lízingelt cégautó magáncélú használatakor! 
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
MaZsola3509

A magáncélú használat miatt valóban nem a levonási jog miatt kell aggódni, hanem amiatt, hogy milyen felszámított áfa keletkezik. A NAV joggal mondhatja, hogy nem független felek közt valamilyen piaci viszonyra hasonlító dolgot kell elővenni, mondjuk egy bérautónál felmerül bérleti és üzemeltetési díjakat.

Vadász Iván

Véleményem szerint a személygépkocsi bérleti díjában felszámított áfa teljes mértékben levonható akkor is, ha a jogi személy engedélyezi a dolgozói magánhasználatot és nem kér térítést.Ennek az a magyarázata, hogy a magánhasználat engedélyezése áfa köteles tevékenység az Áfa tv 14. § alapján. Az egy másik kérdés, hogy a magánhasználat miatt mennyi lesz a fizetendő áfa.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kínából származó tiszteletdíj – tisztázó kérdés

Kiss Péter

adószakértő

TruTax Kft.

Szerencsejáték Zrt. jutalék – letiltás

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 január
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink