hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ráteheti-e a NAV a kezét a beltag házastársának a bankszámlájára?

  • adozona.hu

Jelentős summával tartozik a NAV-nak a bt. Inkasszálhatja-e az adóhatóság a beltag házastársának a bankszámláját is? Olvasói kérdésre dr. Verbai Tamás jogász, a HÍD Adószakértő és Pénzügyi Zrt. vezérigazgatója válaszolt.

A történet röviden így szól: „Egy bt. beltagja jelentős, 20 millió forint köztartozást halmozott fel. A céget felszámolták, de még a beltagot mint mögöttes tagot nem vette elő a NAV. Ha a NAV megkeresi a beltagot, hogy a cég által felhalmozott tartozását fizesse ki, akkor a házastárs saját bankszámláját, amely kifejezetten csak az ő nevére szól, érintheti a végrehajtás? Tehát elveheti-e a NAV a bankszámlán található pénzt, ha mondjuk a házastárs tudja bizonyítani, hogy azt az édesanyjától kapta, mert ő utalta át neki. A végrehajtók a gyakorlat alapján hogyan járnak el ebben a konkrét esetben?”

A kérdésben szereplő problémára csak a tényállás teljes körű ismerete mellett adható egzakt válasz – hívta fel a figyelmet elöljáróban Verbai Tamás.

Az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (Art.) 35. § (1) bekezdése alapján az adót az e törvényben vagy más törvényben meghatározott esedékességekor az köteles megfizetni, akit arra jogszabály kötelez. A levont adót, adóelőleget annak kell megfizetnie, aki azt levonta. A beszedett adót az adóbeszedésre kötelezett fizeti meg.

Az Art. 35. § (2) bekezdésének b) pontja alapján, ha az adózó az esedékes adót nem fizette meg és azt tőle nem lehet behajtani, az adó megfizetésére határozattal kötelezhető a megajándékozott, az adózó által az adókötelezettsége keletkezését követően okirattal juttatott ajándék erejéig, kivéve, ha az ingyenes előnytől neki fel nem róható módon elesett.

Az Art. 35. § (2) bekezdésének f) pontja szerint a gazdasági társaság, a közös név alatt működő polgári jogi társaság adótartozásáért a rájuk vonatkozó szabályok szerint a helytállni köteles tag, vezető tisztségviselő, illetve szervezet, a jogi személy felelősségvállalásával működő vállalkozó esetében a felelősségvállaló, továbbá az a személy, amely (aki) a vállalkozás kötelezettségeiért törvény alapján felel.

A Polgári törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) 4:37. § (1) bekezdése értelmében házastársi vagyonközösség esetén a házastársak közös vagyonába tartoznak azok a vagyontárgyak, amelyeket a házastársak a vagyonközösség fennállása alatt együtt vagy külön szereznek.

A Ptk. 4:37. § (3) bekezdése alapján a házastársi közös vagyon a házastársakat osztatlanul, egyenlő arányban illeti meg.

A Ptk. 4:37. § (4) bekezdése értelmében nem tartoznak a közös vagyonba azok a vagyontárgyak, terhek és tartozások, amelyek különvagyonnak minősülnek.

A Ptk. 4:37. § (2) bekezdése szerint a házastársak közös vagyonába tartoznak a közös vagyontárgyak terhei és – ha e törvény eltérően nem rendelkezik – közösen viselik a bármelyik házastárs által a vagyonközösség fennállása alatt vállalt kötelezettségből eredő tartozásokat.

A Ptk. 4:38. § (1) bekezdésének b) pontja szerint a házastárs különvagyonához tartozik a házastársi vagyonközösség fennállása alatt általa örökölt vagy részére ajándékozott vagyontárgy és részére nyújtott ingyenes juttatás.

A fentiek értelmében tehát a kérdés szerinti tényálláshoz kötődően az adózói társaság által meg nem fizetett adótartozásért való helytállásra mögöttes kötelezettként egyrészt azt a személyt szólíthatja fel, akit a társaság okirat révén az adókötelezettsége keletkezését követően ajándékban részesített, illetőleg azt a személyt, aki a vállalkozás kötelezettségeiért törvény alapján felel, tehát például a beltagot. Abban az esetben pedig, ha a beltag az adóhatósági határozatban írtak szerint nem tesz eleget fizetési kötelezettségének, akkor az adóhatóság a vagyonára végrehajtást vezethet, amely vagyon jelenti egyrészt a beltag különvagyonát, valamint a közös vagyon rá eső részét (tulajdonképpen a felét). Tehát amennyiben hitelt érdemlő módon igazolható, hogy az érintett bankszámla, illetőleg az ott tartott pénz a házastárs különvagyonába tartozik (mert például azt valóban az édesanyjától kapta), akkor erre nem terjedhet ki a kérdés szerinti adótartozás adóhatósági általi érvényesítése érdekében vezetett végrehajtás.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

USA-magyar kettős állampolgár magyar ingatlan eladása

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink