hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Csapda az ekáerben, amit ma még elkerülhet!

  • Bartha Katalin (okleveles adószakértő)

Félreérthetők az ekáer kockázati biztosítékkal kapcsolatos előírásai. Ha körültekintő, még megúszhatja, hogy kipottyanjon a köztartozásmentes adózói adatbázisból.

Az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 208. § (1) bekezdése értelmében a „az ekáer rendszerében kockázati biztosítékot első alkalommal 2015. március 11-étől kell nyújtani”.

Az Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenőrző Rendszer működéséről szóló 5/2015. (II. 27.) NGM rendelet [„Rendelet”] 16. § (8) bekezdése értelmében azonban „mentesül a biztosítékadási kötelezettség alól az az adózó, aki …. b) legalább két éve működik és szerepel az állami adó- és vámhatóság által vezetett köztartozásmentes adózói adatbázisban, valamint a 11. § és 13. § szerinti bejelentés időpontjában nem áll adószám felfüggesztés hatálya alatt.”

A próbaüzem befejeztével, az élesüzem indulásával sokan szembesültek azzal, hogy ahhoz, hogy március 11-étől se kelljen kockázati biztosítékot nyújtaniuk, február vége előtt még be kellett volna nyújtaniuk adatbázisba történő felvételi kérelmüket a NAV-hoz a KOMA nyomtatványon. Ebből kifolyólag 2015. március 11. és április 11. között ekáer-köteles kockázatos termékkel kapcsolatos ügyleteik során kénytelenek voltak kockázati biztosítékot nyújtani, vagyis szabad pénzeszközeiket egyéb felhasználás helyett a NAV-hoz befizetni, vagy épp kölcsönt igénybe venni ehhez. Ők bizonyosan nem mulasztották el időben beadni a KOMA kérelmet az elmúlt néhány hétben, és az április 11-ei adatbázis felülvizsgálat után most sokan tapasztalhatták, hogy immáron szerepelnek a köztartozásmentes adózók adatbázisában, s már nem kell kockázati biztosítékot nyújtaniuk.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, hol rejlik a csapda, és hogyan kerülhető el!
A teljes cikkhez előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Jogos-e a szervízdíj ilyen formája?

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Adószámos magánszemély adózása

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Egyesület – számlázás

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink