adozona.hu
2010-es adóváltozások: minden a halasztott adóról
//adozona.hu/archive/20090730_2010_adovaltozasok
2010-es adóváltozások: minden a halasztott adóról
A 2010-es adócsomagnak több, a halasztott adót érintő változása is van: adókulcsváltozások, veszteségelhatárolás, behajthatatlan követelés, értékvesztés kapcsán veszi sorra a tudnivalókat a PricewaterhouseCoopers.
Adókulcsváltozás
2010. január 1-jétől a társasági adó kulcsa a jelenleg érvényes 16 százalékról 19 százalékra nő, ugyanakkor a társas vállalkozások különadója megszűnik.
Ezek értelmében
- a korábbi üzleti években a 16 százalékos társasági adókulcson megképzett halasztott adóeszközök és -kötelezettségek vonatkozásában 3 százalékos (19%-16%) növekedést kell elszámolni;
- a korábbi üzleti években a 20 százalékos társaságiadó- és különadókulcson megképzett halasztott adóeszközök és -kötelezettségek vonatkozásában 1 százalékos (20%-19%) csökkenést kell elszámolni (pl. az IFRS és a magyar számviteli törvény között elszámolt módosítások halasztott adóhatása esetében).
A fentiekkel kapcsolatban azonban felhívnánk a figyelmet, hogy a társasági adóráta változása, valamint a társas vállalkozások különadójának eltörlése eltérő lépéseket vonhat maga után az IFRS-ben(Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Szabványok), illetve a US GAAP-ben (azoknak a számviteli szabályoknak az összessége, amelyeket az Amerikai Egyesült Államokban alkalmaznak), tekintettel arra, hogy
- az IFRS-szabályok alapján az eredményt vagy közvetlenül a tőkét kell korrigálni a halasztott adót generáló eseménynek megfelelően (pl. előző időszakból származó tárgyi eszköz átértékelésre vonatkozó átmeneti különbség halasztott adóhatása az értékelési tartalékkal szemben került elszámolása, ezért a társasági adókulcs változásával kapcsolatos halasztottadó-korrekció is a saját tőkében, az értékelési tartalékkal szemben jelentkezik);
- a US GAAP előírásai alapján az adókulcsváltozás hatása csak az eredménykimutatásban jelentkezik - írja hírlevelében a PwC.
Veszteségelhatárolás
- a veszteségelhatárolást a hitelintézetek is alkalmazhatják már a 2009-es negatív adóalapra is – így halasztott adókövetelést számolhatnak el.
Behajthatatlan követelés
Az elfogadott törvényjavaslat értelmében
- bővül az adózás előtti eredményt csökkentő behajthatatlan követelés fogalma is: már nemcsak a számviteli törvény alapján behajthatatlanná vált követelések tartoznak ide, hanem azon követelés bekerülési értékének 20 százaléka is, amelyet a fizetési határidőt követő 365 napon belül nem egyenlítettek ki; továbbá
- a nyilvántartott értékvesztés: a számviteli előírások alapján elszámolt és az adózás előtti eredmény növeléseként figyelembe vett értékvesztés csökkentve azzal az összeggel, amellyel az adózás előtti eredményt már csökkentették; valamint
- a behajthatatlan követelések továbbra is legfeljebb a nyilvántartott értékvesztés összegéig csökkenthetik az adózás előtti eredményt.
A behajthatatlan követelés fogalmának kibővítése és a nyilvántartott értékvesztés fogalmának pontosítása a követelésekkel kapcsolatos átmeneti különbségek nagyságát és ezáltal, a követelésekhez kapcsolódóan elszámolandó halasztott adó mértékét is érintheti - figyelmeztet a PwC.
Értékvesztés
Az elfogadott törvényjavaslat szerint az adózás előtti eredményt csökkenti a tulajdoni részesedésre visszaírt értékvesztés, ha az korábban az adózás előtti eredményt – igazolhatóan – növelte. Mivel a társasági adóról szóló törvény szerint az ellenőrzött külföldi társaságban lévő részesedésre és a bejelentett részesedésre az adóévben elszámolt értékvesztés növeli a társasági adóalapot, és ezekkel a tételekkel kapcsolatban a visszaírt értékvesztés csökkenteni fogja az adózás előtti eredményt, az itt jelentkező különbségnek – az IAS 12 szabvány 39. és 44. bekezdésének figyelembevételével – halasztott adóhatása lehet.
Az összes, halasztott adót érintő változás a törvényjavaslat elfogadását követően érvényes, ezért a halasztott adó számításakor már a 2009 során figyelembe kell azokat venni - zárul a közlemény.