hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

CBAM: amit már lehet tudni és amit még nem

  • adozona.hu

Nem teltek eseménytelenül a karácsonyt megelőző napok a karbonvám szempontjából. Mind az uniós, mind a hazai jogalkotás tett arról, hogy az érintett gazdálkodóknak legyen mit olvasni az ünnepek alatt. Az Andersen Magyarország összefoglalójában a CBAM-mel kapcsolatos az újdonságokat tekinti át.

Mint ismeretes, uniós szinten viszonylag későn született meg a 2025. december 31-éig tartó átmeneti CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism) rendszer végrehajtási rendelete, melyet minden tagállamban ki kell egészíteni a nemzeti végrehajtási jogszabályokkal. A hazai jogalkotás terén azonban viszonylag sokáig nagy volt a csend. November végén aztán társadalmi egyeztetésre bocsátották a magyar jogszabálycsomagot (törvény és annak végrehajtási rendelete), melyet december 22-én hirdettek ki a Magyar Közlönyben.

Az új karbonvám-törvényünk legfontosabb rendelkezése talán az, hogy végérvényesen kijelöli a magyar CBAM-hatóságot, mely az előzetes várakozásoknak megfelelően a Nemzeti Klímavédelmi Hatóság lett. A törvény azonban a vámhatóság számára is ad feladatot: a szervezetnek adatot kell szolgáltatnia a CBAM-hatóság számára az importforgalomról, emelik ki az Andersen Magyarország szakértői.

A CBAM-hatóság feladatai közé tartozik a CBAM-rendszer üzemeltetéséhez szükséges nyilvántartások vezetése, a hatósági ellenőrzések lefolytatása és a bírságok kiszabása. Utóbbi kapcsán a jogszabály leszögezi, hogy még a legenyhébb mulasztás esetén is meg kell állapítani az EU átmeneti rendelet által meghatározott, minimális bírságot. A CBAM-hatóság határozatai ellen fellebbezésnek nem lesz helye, azzal szemben közvetlenül bírósági felülvizsgálat lesz kezdeményezhető. A törvényi rendelkezéseket kiegészítő végrehajtási rendelet emellett rögzíti az EU Bizottság által kezdeményezett, ún. helyesbítési eljárások lefolytatásának menetét, és a bírságolás feltételrendszerét (a CBAM jogkövetkezményi rendszeréről egy későbbi cikkünkben részletesen is beszámolunk majd) tovább pontosítja – írják.

A jogszabálycsomag hatálybalépésének időpontja 2024. január 20. lesz, ami azt is valószínűsíti, hogy január első felében a magyar gazdálkodók még nem lesznek olyan helyzetben, hogy hozzáférjenek az CBAM átmeneti Trader Portálhoz. A jogszabály szerint kérelemmel kell majd a regisztrációkat kezdeményezni, ennek szabályai azonban nem ismertek jelenleg, és a CBAM-hatóság a jogszabály hatálybalépését megelőzően valószínűleg még nem fogadja a bejelentkezési kérelmeket. Alapvető fontosságú lesz tehát, hogy az érintettek folyamatosan kövessék a fejleményeket.

A magyar jogszabállyal párhuzamosan megjelent az az uniós tájékoztató is, amely az EU Bizottság által diktált kibocsátási értékeket is tartalmazza. Tekintettel arra, hogy általános jelenség, hogy a gazdálkodók számára nem állnak rendelkezésre a CBAM adatszolgáltatáshoz a harmadik országos beszállítóktól származó kibocsátási adatok, a szóban forgó alapértelmezett értékeket várhatóan rengetegen fogják használni, hangsúlyozzák az Andersen Magyarország szakértői.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Nagy összegű kölcsön

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink