31/1994. (XI. 18.) PM rendelet

az egyes jövedéki termékekre elrendelt zárjegy alkalmazásáról

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A jövedéki szabályozásról és ellenőrzésről, valamint a bérfőzési szeszadóról szóló 1993. évi LVIII. törvény (a továbbiakban: Jszt.) 79. §-ának (1) bekezdésének b) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:
A dohánygyártmányok, a kávé, a szesz, a szeszes italok és a fűszerpaprika-őrlemény gyártói (a továbbiakban: gyártó zárjegyfelhasználó), illetve importálói (a továbbiakban: importőr zárjegyfelhasználó) (a továbbiakban együtt: zárjegyfelhasználó) igényei szerinti zárj...

31/1994. (XI. 18.) PM rendelet
az egyes jövedéki termékekre elrendelt zárjegy alkalmazásáról
A jövedéki szabályozásról és ellenőrzésről, valamint a bérfőzési szeszadóról szóló 1993. évi LVIII. törvény (a továbbiakban: Jszt.) 79. §-ának (1) bekezdésének b) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:
A zárjegyek előállítása
1. § (1) A dohánygyártmányok, a kávé, a szesz, a szeszes italok és a fűszerpaprika-őrlemény gyártói (a továbbiakban: gyártó zárjegyfelhasználó), illetve importálói (a továbbiakban: importőr zárjegyfelhasználó) (a továbbiakban együtt: zárjegyfelhasználó) igényei szerinti zárjegymennyiség és -választék előállíttatását, a rendelkezésre bocsátását, a zárjegyek előállítási költségének a zárjegyfelhasználókkal való megfizettetését, a zárjegyfelhasználók elszámoltatását - a Jszt.-ben és az e rendeletben foglaltak szerint - a Pénzügyminisztérium Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (a továbbiakban: országos parancsnokság) végzi.
(2) A zárjegyek leírását az 1. számú melléklet tartalmazza.
(3) A zárjegyeket hamisítás elleni védelemmel kell ellátni.
(4) A zárjegy előállítója a gyártott, a tárolt és az országos parancsnokságnak átadott zárjegyekről tételesen köteles elszámolni.
(5) A (3)-(4) bekezdésben foglaltak teljesítését, valamint a zárjegyek 1. számú melléklet szerinti minőségét az országos parancsnokság folyamatosan köteles ellenőrizni.
(6) Az előállítás, a tárolás és a kiadás során keletkező selejtes, sérült zárjegyeket a zárjegyet előállító és az országos parancsnokság képviselőiből álló bizottságnak jegyzőkönyv felvétele mellett meg kell semmisítenie.
A zárjegyfelhasználók igénybejelentése, a zárjegyek megrendelése
2. § (1) A zárjegyfelhasználó a következő évre vonatkozó várható éves zárjegyigényét - a 2. számú mellékletben meghatározott tartalmú nyomtatványon - választékonként, negyedéves bontásban, az 1. számú mellékletben megjelölt kiszerelési egységenkénti részletezésben a tárgyévet megelőző év október 1-jéig köteles az országos parancsnokságnak bejelenteni.
(2) Annak a zárjegyfelhasználónak, aki a jövedéki tevékenységét év közben kezdi meg, a tárgyévre vonatkozó igénybejelentését az első zárjegymegrendelése alkalmával kell megtennie a 2. számú melléklet III. részének kitöltésével. Amennyiben ez az időpont az október 1-je utáni időszakra esik, egyidejűleg - ugyanazon a nyomtatványon - kell teljesítenie az (1) bekezdésben előírt kötelezettséget is.
(3)
(4)
(5) Az országos parancsnokság, illetve az országos parancsnokság alkalmazottja az igénybejelentés, a megrendelés, illetve az ellenőrzés során megadott adatok kezelése tekintetében az adótitok szabályai szerint köteles eljárni.
(6) Az országos parancsnokság az igénybejelentés alapján, a zárjegyfelhasználót nyilvántartásba veszi, részére állandó nyilvántartási számot ad, amelyet a zárjegymegrendelésen és a zárjeggyel kapcsolatos levelezéseken minden esetben fel kell tüntetni.
3. § (1) A zárjegyeket az erre a célra rendszeresített - a 4. számú mellékletben meghatározott tartalmú - 3 példányos zárjegymegrendelő-lap (a továbbiakban: megrendelőlap) 2 példányának megküldésével az országos parancsnokságnál kell megrendelni úgy, hogy az legkésőbb a megrendelésben kért átvételi időpontot megelőző 10. munkanapon beérkezzen.
(2) Az egy alkalommal megrendelhető zárjegy mennyisége az 1. számú melléklet szerinti kiszerelési egységre megadott darabszámnál nem lehet kevesebb. A gyártó zárjegyfelhasználó a kéthavi termeléséhez szükségesnél nagyobb zárjegykészletet nem tarthat.
(3) Az országos parancsnokság a zárjegyfelhasználó igényjogosultságának vizsgálatát követően a megrendelőlap záradékolásával a zárjegyek kiadását azzal a feltétellel engedélyezi, ha a zárjegyek előállítási költségének megfizetését a zárjegyfelhasználó legkésőbb a zárjegyek átvételének időpontjáig teljesíti. A záradéknak a kiadható mennyiséget és az átvétel pontos helyét, időpontját, a fizetendő zárjegy előállítási költség összegét, illetve az (5) bekezdés szerinti esetben a megrendelés elutasítását kell tartalmaznia.
(4)
(5) A záradékolt megrendelőlap 1 példányát a zárjegyfelhasználónak vissza kell küldeni, illetve lehetőség szerint az átadás-átvétel pontos időpontjáról, a fizetendő zárjegy előállítási költségéről a zárjegyfelhasználót rövid úton is (telefon, telefax) tájékoztatni kell. Az (5) bekezdés szerinti esetben a záradékolt megrendelőlap 1 példányát és a határozatot együtt kell a zárjegyfelhasználónak megküldeni.
(6) A záradékolt megrendelőlap 1 példányát a zárjegyfelhasználónak vissza kell küldeni, illetve lehetőség szerint az átadás-átvétel pontos időpontjáról a zárjegyfelhasználót rövid úton is (telefon, telefax) tájékoztatni kell. A (4) és (5) bekezdés szerinti esetekben a záradékolt megrendelőlap 1 példányát és a határozatot együtt kell a zárjegyfelhasználónak megküldeni.
4. § A 2. § (1) és (3) bekezdése szerinti nyomtatvány és a 3. § (1) bekezdésében meghatározott megrendelőlap formanyomtatványa a jövedéki ellenőrzést végző vámhivataloknál díjtalanul szerezhető be.
5. § (1) Zárjegyet az a jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet és természetes személy igényelhet, rendelhet meg, amely (aki)
a) a dohánygyártmány, a szesz, szeszes ital, a kávé, a fűszerpaprika-őrlemény (a továbbiakban együtt: termék) előállítására jogosító érvényes jövedéki engedéllyel rendelkezik;
b) a termék importálása esetén a jövedéki termékek importálására jogosító érvényes jövedéki engedéllyel rendelkezik, és a megrendeléséhez az érvényes import szerződést bemutatja;
c) teljesítette a 2. § (1)-(3) bekezdésében foglalt kötelezettségét.
(2) Az országos parancsnokság a zárjegyfelhasználó igényjogosultságának - a 3. § (3) bekezdése szerinti - vizsgálata keretében ellenőrzi az (1) bekezdésben foglaltak fennállását, felméri - a zárjegyfelhasználóról rendelkezésére álló adatok, ismeretek alapján - a megrendelés mennyiségének megalapozottságát.
(3)
A zárjegyek kiadása, átvétele
6. § (1) A zárjegyeket a zárjegyfelhasználó személyesen vagy írásban meghatalmazott képviselője (megbízottja) útján veheti át, amennyiben a zárjegy előállítási költség összegének megfizetését igazoló bizonylat eredetijét (banki terhelési értesítés, készpénzátutalási megbízás, bevételi pénztárbizonylat) bemutatja. A zárjegyfelhasználó a bélyegzőlenyomatát és a zárjegy átvételére jogosultak aláírásmintáját a 2. § (1)-(3) bekezdése szerinti, első igénybejelentés alkalmával köteles az országos parancsnokságnak megküldeni, illetve a továbbiak során gondoskodni az esetleges változások bejelentéséről.
(2) A zárjegyek tételes átadása-átvétele
a) az 1. számú melléklet szerinti szalagozott kötegek, illetve tekercsek, vagy
b) az 1. számú melléklet szerinti dobozok
átadásával-átvételével történik.
(3) A (2) bekezdés b) pontjában megjelölt dobozok tartalmát (a zárjegyek választékát, mennyiségét, darabszámát) az országos parancsnokság és a zárjegyeket előállító nyomda együttesen hitelesíti úgy, hogy a lezárt dobozokon feltüntetik a zárjegyválaszték megnevezését, a zárjegyek sorszámát és darabszámát, és azt aláírásukkal és bélyegzőlenyomatukkal igazolják.
(4) A zárjegyfelhasználó a (2) bekezdésben foglalt tételes átadás-átvétel során egyéb módon is ellenőrizheti az átvett zárjegyek választékát, darabszámát.
(5) A zárjegyek - (2) és (4) bekezdés szerinti - átadásának-átvételének időpontját, választékát, mennyiségét, sorszámát, valamint a felhasználás helyét, továbbá import esetén az importszerződés számát és a 15. § (3) bekezdése szerinti időpontot a megrendelőlap mindkét példányára rá kell vezetni. Az átadást-átvételt az országos parancsnokság és a zárjegyfelhasználó vagy meghatalmazott képviselője (megbízottja) a megrendelőlap két példányán aláírásával, bélyegzőlenyomatával igazolja.
(6) Az átvett zárjegyek elszállítása a zárjegyfelhasználó feladata.
(7) A zárjegyfelhasználó az átvett zárjegyeket székhelyén (telephelyén), biztonságos tárolóhelyen köteles tárolni.
(8) A zárjegyfelhasználónak a zárjegyhiányból eredő - a Jszt.-ben szabályozott - díjfizetési kötelezettsége az átadás-átvétel időpontjától áll fenn.
(9) A zárjegyeket tartalmazó dobozok, illetve kötegek, tekercsek felbontásakor, illetve a zárjegyek felhelyezése során talált minőséghibás zárjegyeket a zárjegyfelhasználó nem semmisítheti meg, azokat a zárjegyelszámolásig meg kell őriznie.
(10) Ha a zárjegyfelhasználó a megrendelt zárjegyet a megrendelőlap záradékában az átadásra-átvételre megjelölt napot követő 10. munkanapig felszólításra sem veszi át, az országos parancsnokság a zárjegyek előállítási költségével a zárjegyfelhasználót megterheli.
A zárjegyek előállítási költségének megfizetése
6/A. § (1) Az országos parancsnokság a zárjegyek érvényesíthető előállítási költségének kialakításába - a zárjegy előállítójával a zárjegyfajtánkénti egységnyi előállítási költségekben történő megállapodását megelőzően - köteles a zárjegyfelhasználók szakmai szövetségét, terméktanácsát bevonni. A kialakuló egységnyi fizetendő előállítási költségnek a hamisítás elleni megfelelő szintű védelmet a legkisebb költségterhelés mellett kell biztosítania.
(2) Az országos parancsnokság az átadás-átvételre kerülő zárjegyekről számlát állít ki, amelyet az átadás-átvétellel egy időben köteles a zárjegyfelhasználónak átadni vagy megküldeni.
(3) A zárjegyfelhasználó a 3. § (3) bekezdésében foglaltak szerint közölt zárjegy előállítási költség megfizetését átutalási megbízással, készpénzátutalási megbízással vagy az országos parancsnokság házipénztárába való készpénzbefizetéssel teljesítheti.
(4) Amennyiben a (3) bekezdés szerint megfizetett zárjegy előállítási költség meghaladja a (2) bekezdés szerinti számlán szereplő összeget, a különbözetet az országos parancsnokság a zárjegyfelhasználó kérésének megfelelően köteles
a) 5 munkanapon belül a zárjegyfelhasználó által megjelölt bankszámlára visszautalni, vagy
b) a zárjegyfelhasználó következő zárjegy megrendelése során beszámítani.
(5) A zárjegyfelhasználó érdekkörébe nem tartozó körülmény miatt feleslegessé vált zárjegyeket az országos parancsnokság köteles visszavenni, és a megfizetett zárjegy előállítási költséget - a visszavételt követő 15 munkanapon belül - visszatéríteni.
A zárjegy alkalmazása
7. § (1) A zárjegyet a termék azon legkisebb csomagolási (kiszerelési) egységére (a továbbiakban: fogyasztói csomagolás) kell felragasztani, amelyben a termék közvetlenül a fogyasztóhoz kerül. A fűszerpaprika-őrleményt a vendéglátóipari és a termelő üzemek részére is kizárólag zárjeggyel lehet értékesíteni. A zárjegyet úgy kell felhelyezni, hogy a zárjegyen feltüntetett szöveg és sorszám olvasható legyen.
(2) A zárjegyfelhasználó a zárjegyet olyan ragasztóanyaggal köteles felragasztani, amely a zárjegy sérülés nélküli eltávolítását kizárja. Az öntapadó felületű zárjegyet a zárjegyfelhasználó oly módon köteles felhelyezni, hogy azt jelentékeny sérülés nélkül ne lehessen a csomagolásról eltávolítani.
(3) A kiskereskedelmi boltok üzlethelyiségében és tárolóhelyén (raktárában), a vendéglátóipari üzletek és a kereskedelmi szálláshelyek tárolóhelyén (raktárában), továbbá a nagykereskedés tárolóhelyén (raktárában) csak bontatlan fogyasztói csomagolású, zárjeggyel ellátott termék tartható. A gyűjtőcsomagolás felbontásakor talált zárjegy nélküli vagy a hamis zárjegyű terméket a forgalomból ki kell vonni, és egyidejűleg a vámhivatalt értesíteni kell.
(4) Nem kell felhelyezni zárjegyet a termelő üzemek részére közvetlen anyagként, továbbfeldolgozási célra értékesített, illetve importált - nem fogyasztói csomagolású - termékre, kivéve a fűszerpaprika-őrleményt.
(5) Az import termékre a zárjegy külföldön is felragasztható, e célból a zárjegy külföldre - ideiglenes kivitelben történő vámkezelés mellett - kiszállítható. A zárjegy nélkül importált terméket a belföldi forgalom számára történő vámkezelés előtt - a vámhivatal felügyelete és jegyzőkönyv felvétele mellett - az importőr köteles zárjeggyel ellátni. A zárjegyek a belföldi forgalom számára történő vámkezelés előtt legfeljebb 30 nappal korábban vehetők át. A zárjegy felhelyezésének tervezett időpontját, ezt megelőzően két nappal korábban, az illetékes vámhivatalnak be kell jelenteni. A zárjegy nélkül importált termék - a zárjegy felhelyezéséig csak vámraktárban raktározható.
(6) Zárjeggyel ellátott belföldi termék végleges külföldi kiszállítása nem, illetve csak abban az esetben megengedett, ha a zárjegyet a vámhivatal képviselőjének jelenlétében eltávolították.
(7) A zárjegyfelhasználó a bérmunkában történő termék-előállítás esetén csak a jövedéki engedéllyel rendelkező bérmunkáltató termékére helyezhet fel zárjegyet.
8. § (1) A "puha doboz" csomagolású cigaretta esetében a zárjegyet közvetlenül a dobozra, - fóliacsomagolás esetén - a fóliacsomagolás alá, a doboz tetejének középvonalán átvezetve, a doboz mindkét hosszanti oldalára azonos hosszúságban átnyúlva, teljes terjedelmében kell felragasztani.
(2) A "kemény doboz" csomagolású cigaretta esetében a zárjegyet a fólia csomagolás alá, közvetlenül a dobozra, a hátlapon vagy együttesen a hátlapon és az oldallapon, a tető törésvonalán végighúzódva, a törésvonal közepére helyezve kell teljes terjedelmében felragasztani.
(3) A félkész cigaretta zárjegyének felhelyezésére az (1), illetve (2) bekezdésben foglaltakat kell - megfelelően - alkalmazni.
(4) A fogyasztási dohány esetében - a (3) bekezdésben foglalt eltéréssel - a dohányt tartalmazó csomagra, dobozra a zárjegyet a nyitás helyének közepére helyezve úgy kell felragasztani, hogy a fogyasztási dohányt a zárjegy eltépődése nélkül a csomagból, dobozból ne lehessen kivenni.
(5) A nem darabonként értékesített szivar esetében a zárjegyet
a) a fadobozon az elhúzható tetőn és a doboz tetején,
b) a fémdobozon a levehető vagy nyitható tetőn és a doboz oldalán, illetve
c) az egyéb csomagoláson a nyitásra kialakított helyen
áthúzódva úgy kell felragasztani, hogy a szivart a csomagolásból a zárjegy eltépődése nélkül ne lehessen kivenni.
(6) A szivarok darabonkénti értékesítése esetén a zárjegyet a két fül összeragasztásával, szorosan záródó, eltépődés nélkül le nem húzható gyűrűként kell a szivarrúd közepére felhelyezni. A szivar celofán vagy egyéb burkolatba történő darabonkénti csomagolása és értékesítése esetén a zárjegyet a burkolatra kell - e bekezdés szerinti formában - felragasztani úgy, hogy a zárjegy a burkolat felbontásakor eltépődjön.
9. § (1)
(2) A szesz és szeszes ital palackba történő kiszerelése esetén a zárjegyet a nyakon és a zárókupakon áthúzódva úgy kell felragasztani, hogy a zárjegy a palack nyitásakor eltépődjön.
(3) A (2) bekezdés előírásaitól eltérő módon történő zárjegyfelhelyezés indokolt esetben (különleges palackforma vagy zárási mód) az országos parancsnokság külön engedélye alapján megengedett.
(4) A szesz és szeszes italok palackjára a tényleges űrtartalomnak megfelelő - az 1. számú melléklet szerinti - zárjegyet kell felhelyezni.
(5) Az űrtartalom-megjelölés nélküli zárjegy a szeszre és szeszes italokra az 1. számú melléklet 2. pontjában feltüntetettektől eltérő űrtartalom, valamint a formapalack esetén az országos parancsnokság engedélye alapján sorszámozott gyártás , utólagos ellenőrzés mellett helyezhető fel
10. § (1) A kávé és a fűszerpaprika-őrlemény papírcsomagolása esetében a zárjegyet a nyitás helyére úgy kell felhelyezni, hogy az a csomag megbontásakor középen eltépődjön.
(2) A kávé és a fűszerpaprika-őrlemény üvegben, dobozban történő kiszerelése esetében a zárjegyet a zárókupakon és az üvegen, dobozon a nyitás helyén áthúzódva úgy kell felhelyezni, hogy az a nyitáskor középen eltépődjön.
(3) Olyan csomagolási mód alkalmazásánál, amelynél a nyitás helye külön nincs kialakítva, a zárjegyet a kávé esetében a csomagolás felső részén, a fűszerpaprika-őrlemény esetében a csomagolás hátsó oldalán kell elhelyezni.
(4) A kávé- (ital-) automatákhoz kiszerelt kávécsomagokat is zárjeggyel kell ellátni, a (3) bekezdésben leírt módon.
(5) A kávé és a fűszerpaprika-őrlemény zsákos kiszerelése esetén a zárjegyet a zsákzáró zsinegre, közvetlenül a csomókötés után úgy kell felhelyezni, hogy a zárjegy középen megtörve a zsineget átfogja, és öntapadó felülete pontosan egymáshoz ragadjon.
(6) A kávé és a fűszerpaprika-őrlemény csomagolására a tényleges töltősúlynak megfelelő - az 1. számú melléklet szerinti - zárjegyet kell felhelyezni.
(7) A töltősúly megjelölése nélküli zárjegy a kávéra és a fűszerpaprika-őrleményre az 1. számú melléklet 3., illetve 4. pontjában feltüntetettektől eltérő töltősúly esetén, az országos parancsnokság engedélye alapján, sorszámozott gyártás, utólagos ellenőrzés mellett alkalmazható.
11. § (1) A zárjegyet arra a termékre is a 8-10. §-okban előírt módon kell felhelyezni, amely nem önállóan, hanem más ajándéktárgyakkal együtt kerül értékesítésre.
(2) Az országos parancsnokság a 7. § (2) bekezdésében foglalt előírások betartását köteles a jövedéki ellenőrzés keretében rendszeresen vizsgálni.
(3) A jövedéki terméknek minősülő vámáru, valamint az adóhatósági, a bírósági végrehajtási eljárásban lefoglalt áru esetén a zárjeggyel való ellátási kötelezettség azt a jövedéki engedéllyel rendelkező vállalkozót terheli, amely (aki) a vámárut, árut belföldi értékesítés céljából átveszi. A zárjegyet az országos parancsnokság a vámárut, az árut értékesítésre átadó vámhivatal, illetve a végrehajtást végző hatóság székhelye szerint illetékes vámhivatal útján adja ki a vállalkozónak. A zárjegyet a vámhivatal ellenőrzése mellett kell felragasztani és a zárjegyfelhasználásról a 12. §-ban foglaltak értelemszerű alkalmazásával elszámolni.
A zárjegyfelhasználás elszámolása
12. § (1) A gyártó zárjegyfelhasználónak olyan zárjegynyilvántartást kell kialakítania, amelynek alapján a zárjegykészlet választékonkénti változásai naponta, továbbá az esetleges zárjegyhiány az elszámolási időszak végén megállapítható. A több telephelyen történő zárjegyfelhasználás esetén telephelyenként is kell zárjegynyilvántartást vezetni, és a zárjegyelszámolást a Jszt. és e rendelet előírásai szerint elvégezni.
(2) A zárjegynyilvántartásnak a következők szerint bizonylatolt adatokat kell tartalmaznia:
a) a nyitókészlet, az előző elszámolási időszakról készített jegyzőkönyv (zárókészlet adata),
b) a készletnövekedés, a 6. § (5) bekezdése szerinti megrendelőlap,
c) az elszámolási időszakban gyártott zárjegyes termékek csomagolási egységben kifejezett mennyisége, a belső gyártási, illetve a raktárbizonylatok,
d) a zárjegy felhelyezése során (a továbbiakban: gyártás közben) megsérült zárjegyek mennyisége, a 13. § (2) bekezdése vagy (3)-(4) bekezdése,
e) az országos parancsnokság által visszavett mennyiség, az azt igazoló bizonylat,
f) a baleset, a tűz, az árvíz, az egyéb elháríthatatlan külső ok miatt használhatatlanná vált, megsemmisült vagy elveszett zárjegyek mennyisége, az eseményről a vámhivatal által felvett jegyzőkönyv,
g) a zárókészlet, az a)-f) pontok adatai, illetve az elszámolási időszak végén a vámhivatallal közösen végzett zárjegykészlet-felmérés jegyzőkönyve
alapján.
(3) A (2) bekezdés f) pontjában foglaltak esetén a vámhivatali jegyzőkönyvhöz a rendőrség, illetve a tűzoltóság jegyzőkönyvét is csatolni kell.
13. § (1) A gyártás közben megsérült zárjegyek elszámolása tételesen vagy a (3) bekezdésben meghatározott módon történhet.
(2) Tételes elszámolás esetén a zárjegyfelhasználó a megsérült zárjegyeket köteles azok darabjainak összerakásával gyűjtőívre felragasztani. A megsérült zárjegy csökkentő tételként csak akkor fogadható el, ha annak több, mint 50%-át felragasztották a gyűjtőívre, és megállapítható annak hitelessége, azon újabb, ismételt felhasználás nyomai nem láthatók. Egy gyűjtőívre 50 db sérült zárjegyet kell felragasztani. A gyűjtőíveket az országos parancsnokság bocsátja rendelkezésre.
(3) Ha a zárjegyfelhasználó a termék gyártása közben megsérült zárjegyeket a (2) bekezdésben meghatározott módon nem tudja elszámolni, csökkentő tételként az általa ténylegesen megállapított mennyiséget, legfeljebb az elszámolási időszakban gyártott zárjegyes termékek csomagolási egységben kifejezett mennyiségének (darabszámának) (4) bekezdésben meghatározott %-át állíthatja be a 12. § (2) bekezdés szerint vezetett nyilvántartásba. A zárjegy kézi felhelyezése esetén csak a (2) bekezdés szerinti tételes elszámolás alkalmazható.
(4) A (3) bekezdés szerint elszámolható (leírható) zárjegymennyiség legfeljebb
a)
b) 1,0%, az 5000 db/óra kapacitás alatti csomagológéppel történő zárjegyfelhelyezés esetén,
c) 3,0%, az 5000 db/óra vagy annál nagyobb kapacitású csomagológéppel történő zárjegyfelhelyezés esetén.
(5) Az elszámolási időszak végén a termék gyártása közben megsérült és összegyűjtött, a (2) bekezdésben meghatározott elszámolás esetén a felragasztott, sérült zárjegyeket a zárjegyfelhasználó és a vámhivatal képviselőjének jelenlétében kell megsemmisíteni.
(6) A megsemmisítésről a vámhivatal jegyzőkönyvet vesz fel, és annak 1 példányát közvetlenül az országos parancsnokságnak megküldi.
14. § (1) A zárjegyek baleset vagy egyéb elháríthatatlan külső ok miatt bekövetkező használhatatlanná válását, megsemmisülését vagy elvesztését az eseményt követően a zárjegyfelhasználó köteles jegyzőkönyvben rögzíteni, a kivizsgálást megkezdeni és a vámhivatalhoz azonnal bejelenteni.
(2) A vámhivatalnak készletfelvétellel, illetve a rendelkezésére álló adatokból kell megállapítania a csökkenésként figyelembe vehető mennyiséget, és azt az eseményről felvett jegyzőkönyvben kell rögzítenie.
15. § (1) Az importőr zárjegyfelhasználó a zárjegyekkel importügyletenként köteles elszámolni. Az elszámolás során a 12-14. §-okban foglaltakat kell - értelemszerűen - alkalmazni.
(2) A 12. § (2) és (3) bekezdésében szereplő bizonylatokon kívül az importőr zárjegyfelhasználónak az elszámoláshoz csatolnia kell
a) a zárjegy külföldön történő felhelyezése esetén a zárjegy ideiglenes kiviteléről, továbbá az ideiglenes kivitelből visszahozott zárjegyről, az importált termék vámraktárba történő berakározásáról és/vagy a belföldi forgalom számára történő vámkezelésről készölt vámokimányokat, valamint - a zárjegyek elszámolhatósága érdekében - a legkisebb szerelési egység megnevezését és mennyiségét tartalmazó nyilatkozatot,
b) a zárjegy importőr általi felhelyezése esetén az erről készített, 7 § (5) bekezdése szerinti jegyzőkönyvet.
(3) A zárjegyek átvételekor az importőr zárjegyfelhasználónak nyilatkoznia kell a Jszt.-ben meghatározott elszámolási kötelezettség teljesítésének időpontjáról.
(4) Ha a Jszt. rendelkezése alapján az elszámolás (3) bekezdés szerinti időpontban való teljesítésére halasztás adható, a halasztásra külön kérelmet kell benyújtani az országos parancsnoksághoz. Az országos parancsnokság a kérelem alapján dönt az elszámolás új időpontjáról, és ezt határozatban közli az importőr zárjegyfelhasználóval.
(5) Ha elszámolási kötelezettségét az importőr zárjegyfelhasználó a (3), illetve (4) bekezdés szerinti időpontig nem teljesíti, az országos parancsnokság jövedéki bírságot vet ki. Ha a zárjegyekkel az elszámolási határnaptól számított 10 munkanapon belül sem számol el az importőr zárjegyfelhasználó, a részére kiadott zárjegymennyiség zárjegyhiánynak minősül.
16. §
Hatályba léptető és átmeneti rendelkezések
17. § (1) Ez a rendelet - a (2) bekezdésben foglalt eltéréssel - a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba. Ezzel egyidejűleg a dohánygyártmányokra, a kávéra, a palackozott szeszre és szeszes italra elrendelt zárjegy alkalmazásának részletes előírásairól és szabályairól szóló 28/1993. (XI. 5.) PM rendelet hatályát veszti, de az 1. számú melléklete szerinti szesz és szeszes ital, illetve kávé zárjegyek még valamennyi termékválasztékra 1995. január 31-ig, azt követően pedig kizárólag az űrtartalom, illetve a töltősúly megjelölése nélküli zárjegyalkalmazás eseteiben 1995. december 31-ig forgalomban maradnak.
(2) A szeszre és szeszes italra a 9. § (3)-(5) bekezdésében, a kávéra a 10. § (6), (7) bekezdésében előírt rendelkezést, továbbá az 1. számú melléklet 2. és 3. sorszám alatti rendelkezéseit 1995. február 1-jétől kell alkalmazni.
(3) A fűszerpaprika-őrlemény zárjegy tekintetében az 1994. évre és az 1995. évre vonatkozó igénybejelentés és a megrendelés - a 2., illetve a 4. számú melléklet szerinti nyomtatványokon - a jövedéki engedély megszerzése előtt is benyújtható, ha az igénybejelentéshez, illetve a megrendeléshez csatolják a benyújtott, az engedélyező hatóság átvételi bélyegzőjével ellátott jövedéki engedélykérelem másolati példányát.
(4) Az országos parancsnokság 1994. december 15-től köteles az e rendelet, illetve a (3) bekezdés szerint benyújtott megrendelésekre a fűszerpaprika zárjegyek kiadását megkezdeni.
(5) A nagy- és kiskereskedő e rendelet hatálybalépését követő 60. naptól kizárólag olyan fűszerpaprika-őrleményt tarthat készleten, árusíthat, amely zárjeggyel vagy - a készletek kifogyásáig - a 26/1994. (X. 22.) IKM rendeletben meghatározott címkével van ellátva.
Dr. Békesi László s. k.,
pénzügyminiszter
1. számú melléklet a 31/1994. (XI. 18.) PM rendelethez A zárjegyek leírása
1.1 Cigaretta zárjegy
Leírása:
A zárjegy fekvő téglalap alakú, színe szürkéskék összhatású, szürke és kék hullámvonalú alnyomattal, benne középen kék rozetta, amelyben szürkéskék színű Merkur embléma látható. A zárjegyen egy sorszám fekete színnel, valamint az "Adózott termék", a "Cigaretta zárjegy" és "A dohányzás káros az egészségre" szövegek vannak szürkéskék színnel elhelyezve.
Méret:
20×44 mm
Technológia (nyomtatás):
Négy szín, ebből egy szín (vörös színű Merkur embléma) UV-fényben látható.
Anyag:
Speciális, csak erre a célra legyártott, 70 grammos papír, amely UV-fényben sárga és kék színű, természetes fénynél vörös színű pelyhezőt tartalmaz, és vegyi védelemmel van ellátva.
Sorszám:
Két karakteres betűjelből, hétjegyű számból és egy karakter betűből álló sorszám, fekete színnel nyomva.
Kiszerelési egység:
A méretre vágott zárjegyek 500-anként szalagozott kötege.
Csomagolási egység:
25 000 darabonként dobozba rakva, oly módon, hogy a zárjegyek a dobozt teljes terjedelmében kitöltsék.
1.2 Fogyasztási dohány zárjegy
Leírása:
A zárjegy fekvő téglalap alakú, színe szürkésbarna összhatású, barna és szürke hullámvonalú alnyomattal, benne középen barna rozetta, amelyben sötétbarna színű Merkur embléma látható. A zárjegyen egy sorszám sötétbarna és fekete színnel, valamint az "Adózott termék", a "Fogyasztási dohány zárjegy" és "A dohányzás káros az egészségre" szövegek vannak sötétbarna színnel elhelyezve.
Méret:
20×44 mm
Technológia (nyomtatás):
Négy szín, ebből egy szín (sárgászöld Merkur embléma) UV-fényben látható.
Anyag:
Speciális, csak erre a célra legyártott, pelyhezett, 70 grammos papír, amely UV-fényben sárga és kék színű, természetes fénynél vörös színű pelyhezőt tartalmaz, és vegyi védelemmel van ellátva.
Sorszám:
Két karakteres sötétbarna betűjelből és hatjegyű számból álló sorszám, fekete színnel nyomva.
Kiszerelési egység:
A méretre vágott zárjegyek 500-anként szalagozott kötege.
Csomagolási egység:
25 000 darabonként dobozba rakva, oly módon, hogy a zárjegyek a dobozt teljes terjedelmében kitöltsék.
1.3 Szivar zárjegy (a nem darabonként értékesített szivarok dobozára, csomagolására)
Leírása:
A zárjegy fekvő téglalap alakú, színe okkeres barna összhatású, okker és barna hullámvonalú alnyomattal, benne középen barna rozetta, amelyben középen barna színű Merkur embléma látható. A zárjegyen egy sorszám fekete színnel, valamint az "Adózott termék", a "Szivar zárjegy" és "A dohányzás káros az egészségre" szövegek vannak barna színnel elhelyezve.
Méret:
20×44 mm.
Technológia (nyomtatás):
Négy szín, ebből egy szín (sárgászöld Merkur embléma) UV-fényben látható.
Anyag:
Speciális, csak erre a célra legyártott, pelyhezett, 70 grammos papír, amely UV-fényben sárga és kék színű, természetes fénynél vörös színű pelyhezőt tartalmaz, és vegyi védelemmel van ellátva.
Sorszám:
Hatjegyű szám, fekete színnel nyomva.
Kiszerelési egység:
A méretre vágott zárjegyek 500-anként szalagozott kötege.
Csomagolási egység:
25 000 darabonként dobozba rakva, oly módon, hogy a zárjegyek a dobozt teljes terjedelmében kitöltsék.
1.4 Szivar zárjegy (a darabonként csomagolt szivarra)
Leírása:
A zárjegy fekvő ellipszis, két téglalap füllel. Színe okkeres barna összhatású, okker és barna hullámvonalú alnyomattal, benne középen barna rozetta, amelynek közepén barna Merkur embléma látható. A zárjegy jobb oldali részében a sorszám fekete színnel, valamint a "Szivar zárjegy", az "Adózott termék" és "A dohányzás káros az egészségre" szöveg van barna színnel elhelyezve.
Méret:
A zárjegy teljes hossza 72 mm, az ellipszis hossza 42 mm, legnagyobb szélessége 15 mm, a fül szélessége 8 mm.
Technológia (nyomtatás):
Négy szín, ebből egy szín (kékesfehér Merkur embléma) UV-fényben látható.
Anyag:
Speciális, csak erre a célra legyártott, pelyhezett 80 grammos, a fül részén öntapadós papír, amely UV-fényben sárga és kék színű, természetes fénynél vörös színű pelyhezőt tartalmaz.
Sorszám:
Hatjegyű szám, fekete színnel nyomva.
Kiszerelési egység:
1000 darab zárjegyet tartalmazó tekercs.
Csomagolási egység:
5000 darabonként dobozba rakva.
2. Szesz és szeszes ital zárjegy
Leírása:
A zárjegy fekvő téglalap alakú, színe kékeszöld összhatású, világoskék és világoszöld guilloche alnyomattal, rozettával és Merkur emblémával. A zárjegyen egy sorszám fekete színnel, valamint az "Adózott termék" és a "Szeszes ital zárjegy" szövegek és az űrtartalom megjelölése van kék színnel nyomva.
Méret és az űrtartalom jelzése (alkalmazhatóság):
45×12 mm-es: űrtartalom megjelölése nélkül
80×16 mm-es: 0,2 l (0,2 l)
0,35 l (0,21-0,35 l)
0,5 l (0,36-0,5 l)
0,7 l (0,51-0,7 l)
0,8 l (0,71-0,8 l)
1,0 l (0,81-1,0 l)
űrtartalom megjelölése nélkül
100×16 mm-es: űrtartalom megjelölése nélkül
Technológia (nyomtatás):
Három szín, ebből egy szín (vörös színű Merkur embléma) UV-fényben látható.
Anyag:
Speciális, csak erre a célra legyártott, pelyhezett, 70 grammos papír, amely UV-fényben sárga és kék színű, természetes fénynél vörös színű pelyhezőt tartalmaz, és vegyi védelemmel van ellátva.
Sorszám:
A 45×12 mm-es méretű zárjegy sorszáma két karakteres betűjelből, hétjegyű számból, a 80×16 mm-es és a 100×16 mm-es méretű zárjegyek sorszáma két karakteres betűjelből, hétjegyű számból és egy karakter betűből álló sorszám, fekete színnel nyomva.
Kiszerelési egység:
A méretre vágott zárjegyek 500-anként szalagozott kötege.
Csomagolási egység:
A 80×16 mm és a 100×16 mm méretű zárjegy esetén 20 000 darabonként, a 45×12 mm méretű zárjegy esetén 25 000 darabonként dobozba rakva, oly módon, hogy a zárjegyek a dobozt teljes terjedelmében kitöltsék.
3. Kávé zárjegy
Leírása:
A zárjegy fekvő téglalap alakú, színe zöldessárga összhatású, az alnyomat sárga és zöld guilloche vonalrendszer, sötétzöld ornamentikával, Merkur emblémával. A zárjegyen egy sorszám fekete színnel, valamint az "Adózott termék", a "Kávé zárjegy" és a töltősúly megjelölése van sötétzöld színnel elhelyezve.
Méret és töltősúly megjelölése (alkalmazhatóság):
40×20 mm-es: 100 grammig (1-100 gr)
200 gr (101-200 gr)
250 gr (201-250 gr)
500 gr (251-500 gr)
1000 gr (501-1000 gr)
töltősúly megjelölése nélkül
50×15 mm-es: 100 grammig (1-100 gr)
200 gr (101-200 gr)
400 gr (201-400 gr)
500 gr (401-500 gr)
töltősúly megjelölése nélkül
Technológia (nyomtatás):
Négy szín, ebből egy szín (kékesfehér Merkur embléma) UV-fényben látható.
Anyag:
Speciális, csak erre a célra legyártott, pelyhezett, 80 grammos, öntapadós papír, amely UV-fényben sárga és kék színű, természetes fénynél vörös színű pelyhezőt tartalmaz.
Sorszám:
Két karakteres betűjelből és hatjegyű számból álló sorszám, fekete színnel nyomva.
Kiszerelési egység:
1000, 5000, illetve 25 000 darab zárjegyet tartalmazó tekercs.
Csomagolási egység:
25 000, illetve 100 000 darabonként dobozba rakva.
4. Fűszerpaprika-őrlemény zárjegy
Leírása:
A zárjegy fekvő téglalap alakú, színe narancsos vörös összhatású, az alnyomat narancs és zöld guilloche vonalrendszer, sötétvörös Merkur emblémával és a fűszerpaprika rajzával. A zárjegyen egy sorszám fekete színnel, valamint az "Adózott termék" és a "Fűszerpaprika-őrlemény zárjegy" és a töltősúly megjelölése van sötétvörös színnel elhelyezve.
Méret és töltősúly megjelölése (alkalmazhatóság):
20×40 mm-es: 50 gr (1-50 gr)
100 gr (51-100 gr)
250 gr (101-250 gr)
500 gr (251-500 gr)
1000 gr (501-1000 gr)
tömegmegjelölés nélkül
Technológia (nyomtatás):
Négy szín, ebből egy (kékesfehér Merkur embléma) UV-fényben látható.
Anyag:
Speciális, csak erre a célra legyártott, öntapadó felületű 80 grammos papír.
Sorszám:
Két karakteres betűjelből és hatjegyű számból álló sorszám, fekete színnel nyomva.
Kiszerelési egység:
1000, 5000, illetve 25 000 darab zárjegyet tartalmazó tekercs.
Csomagolási egység:
5000, 25 000, illetve 100 000 darabonként dobozba rakva.
2. számú melléklet a 31/1994. (XI. 18.) PM rendelethez A zárjegyfelhasználó igénybejelentése
3. számú melléklet a 31/1994. (XI. 18.) PM rendelethez 4. számú melléklet a 31/1994. (XI. 18.) PM rendelethez Zárjegy megrendelőlap

Hivatkozó joganyagok

19/2002. (IV. 25.) PM rendelet egyes miniszteri rendeletek hatályon kívül helyezéséről

156/1996. (X. 22.) Korm. rendelet a vámjogról, a vámeljárásról, valamint a vámigazgatásról szóló 1995. évi C. törvény végrehajtásáról szóló 45/1996. (III. 25.) Korm. rendelet módosításáról

19/1996. (VIII. 30.) PM rendelet az egyes jövedéki termékekre elrendelt zárjegy alkalmazásáról szóló 31/1994. (XI. 18.) PM rendelet módosításáról

16/1996. (VII. 10.) PM rendelet az egyes jövedéki termékekre elrendelt zárjegy alkalmazásáról szóló 31/1994. (XI. 18.) PM rendelet módosításáról

28/1995. (XII. 28.) PM rendelet az egyes jövedéki termékekre elrendelt zárjegy alkalmazásáról szóló 31/1994. (XI. 18.) PM rendelet módosításáról

Bírósági jogesetek

BH 1998.8.406 A közigazgatási eljárásban az igény keletkezésének időpontjában hatályos jogszabály az irányadó. Ha a jövedéki törvénysértés 1995. július 4-én történt, az akkor hatályos 1993. évi LVIII. tv. rendelkezéseit kell alkalmazni [1993. évi LVIII. tv. 67. § (1) bek. e) pont, az 1995. évi LXVIII. tv-nyel módosított 67. § (1) bek. f) pont].

BH 1998.9.463 A közigazgatási eljárásban az igény keletkezésének időpontjában hatályos jogszabály az irányadó. Ha a jövedéki törvénysértés 1995. július 4-én történt, az akkor hatályos 1993. évi LVIII. tv. rendelkezéseit kell alkalmazni [1993. évi LVIII. tv. 67. § (1)bek. e) pont, az 1995. évi LXVIII. tv-nyel módosított 67. § (1) bek. f) pont].

AVI 2002.12.164 Jövedéki ellenőrzés alól elvont terméknek minősülnek az italok, ha származásnak okirattal történő igazolása nem történt meg (1993. évi LVIII. tv. 17/B. §)

AVI 2003.11.121 A törvény a zárjegyelszámolás kötelezettsége alól csak szűk körben ad lehetőséget a mentesülésre és a szűk kört a törvény taxatíve rögzíti (1993. évi LVIII. tv. 20. §)

AVI 2004.2.22 A jövedéki törvény az elháríthatatlan külső ok esetében két eseményt nevesít: a tüzet és árvizet a vámjegy megsemmisülése, elveszése tekintetében (1993. évi LVIII. tv. 20. §)

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.