adozona.hu
BH 2022.2.52
BH 2022.2.52
A munkaviszony jogellenes megszüntetésének jogkövetkezményeként járó kártérítés összegének számításánál figyelembe kell venni, ha a munkáltató sikeresen bizonyítja azt, hogy a károsult munkavállaló a munkaviszonya jogellenes megszüntetését követően nem tett eleget az adott helyzetben elvárható kárenyhítési kötelezettségének. [A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 82. § (1) bek., 172. § (1) bek. b) pont]
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
[1] A felperes 2016. január 11-től állt munkaviszonyban az alperesnél forgácsoló gépkezelő munkakörben. Alapbére 120 000 forint volt, amelyet 160 000 forintra, majd 178 080 forintra emeltek, emellett havi 8 200 forint cafetéria juttatásban is részesült. A felperes három műszakos munkarendben végezte munkáját az alperesnél. GYED-en lévő élettársával és bölcsődés korú gyermekével élt egy háztartásban.
[2] A felperes élettársa 2016. október 10-én kelt kérelmében kérte munkáltatójától a GYED lej...
[2] A felperes élettársa 2016. október 10-én kelt kérelmében kérte munkáltatójától a GYED lejártát követően 2016. december 25-ével történő újbóli munkába állásának engedélyezését és felhalmozódott szabadsága ezen időponttól történő kiadását. A gyermek bölcsődei elhelyezéséhez munkáltatói igazolás kiállítását is igényelte. Ezt követően 2017. március 24-én munkába állt.
[3] Az alperes 2017. április 3-án 30 nap felmondási idővel, 2017. május 3-ával megszüntette a felperes munkaviszonyát.
[4] A felperes 2017. május 4-től 48 napon keresztül napi 3 861 forint, összesen 185 328 forint álláskeresési járadékban részesült, és 2017. szeptember 12-ig regisztrált álláskereső volt. Ezt követően a Kormányhivatal Járási Hivatala törölte a rendszeréből, mivel jelentkezési kötelezettségének nem tett eleget. 2019. március 14-én a felperes ismét álláskeresőként regisztrált.
[5] Az álláskeresés kapcsán személyesen jelentkezett a c.-i K.-T.-F. Kft.-nél gépkezelő munkakörbe, illetve munkaerő-közvetítő útján a C.-n található I. Kft.-hez összeszerelő operátor munkakörbe. Mindkét helyen egy tesztíráson vett részt, és mivel a szóbeli elbeszélgetésen kiderült, hogy a K.-T.-F. Kft.-nél három műszakban és időnként hétvégén, illetve az I. Kft.-nél négy műszakban kellett volna dolgoznia, az álláslehetőségeket nem fogadta el. Ezen túl egy volt kollégájától - aki az A. Kft.-nél csoportvezetőként helyezkedett el - információt kapott arról, hogy lehetőség van a cégnél egy műszakos munkarendben, 6.00-16.00 óráig tartó munkavégzésre. A felajánlott állást szintén nem fogadta el, mivel a 6.00 órás munkakezdés miatt a gyermekét nem tudta volna bölcsődébe vinni.
[6] A felperes 2017. június 28-30. között 3 napon, továbbá 2017. július 3-4. napja között 2 napon egyszerűsített foglalkoztatás keretében végzett munkát a G. Kft.-nél, ahol összesen 24 920 forint jövedelmet szerzett.
[7] A felperes a munkaviszonya jogellenes megszüntetésére hivatkozva keresetet terjesztett elő. A törvényszék, mint másodfokú bíróság a 2019. június 3-án kelt rész-közbenső ítéletében a jogviszony jogellenes megszüntetésére figyelemmel a jogkövetkezmények vizsgálata érdekében az eljárás folytatására utasította az elsőfokú bíróságot.
[9] Álláspontja szerint a kárenyhítési kötelezettsége nem lehet korlátlan, nem terjed ki arra, hogy végzettségének nem megfelelő vagy a családi körülményeivel össze nem egyeztethető munkát is elvállaljon. A K.-T.-F. Kft.-nél, illetve az I. Kft.-nél a többműszakos munkarend miatt nem tudta elvállalni az állásokat, a korai munkakezdés pedig akadályozta volna a családi teendői ellátásában. Ezen túl máshol is érdeklődött és próbált elhelyezkedni, azonban ott is olyan álláslehetőségek voltak, amelyeket a több műszakos munkarend miatt nem tudott betölteni.
[10] Az alperes a kereset elutasítását kérte. Álláspontja szerint a felperes nem tett eleget kárenyhítési kötelezettségének. Maga a felperes is elismerte, hogy lényegében a családi ház általa végzett felújítási munkáira tekintettel 2017 decembere óta már nem is keresett állást. Hangsúlyozta, hogy a felperes élethelyzete nem változott meg a munkaviszonya megszüntetését követően, mivel élettársa már jóval a munkaviszonya megszüntetése előtt jelezte visszatérési szándékát, így már a felperes jogviszonya megszűnése előtt tisztában kellett lennie azzal, hogy az élettársa munkába állása után miként fogják megoldani gyermekük bölcsődei elhelyezését. Ugyancsak nem változott a korábbi házasságából való gyermekekkel való kapcsolattartás rendje sem.
[12] Megállapította, hogy a felperest az alperesnél betöltöttel azonos munkakörben és munkarendben foglalkoztatta volna a K.-T.-F. Kft. az alpereshez hasonló jövedelmi viszonyok mellett. A felperes az állást kizárólag a három műszakos munkarend miatt nem kívánta ellátni. Az A. Kft.-nél szintén alkalmazták volna olyan munkaidőbeosztásban, amely összeegyeztethető lett volna a bölcsődei nyitvatartás idejével. Erre figyelemmel a bíróság a kártérítés összegét csökkentette azzal az összeggel, amelyet a felperes a K.-T.-F. Kft.-nél a perrel érintett időszakban megkereshetett volna.
[13] A felperes fellebbezése folytán eljárt ítélőtábla ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. Kifejtette, hogy önmagában az a körülmény, hogy a felperes a munkaügyi központban regisztrált álláskereső volt, nem igazolja az aktív álláskeresést. A felperes megszegte a munkaügyi központtal való együttműködési kötelezettségét, ezért négy hónap elteltével törölték a nyilvántartásból. Értékelte azt is, hogy a családi körülményei alapján sem lett volna akadálya a három műszakos munkarendben való elhelyezkedésnek, a szülők egyedi döntése volt, hogy a felperes munkahelyének elvesztése miatt a korábbi családi munkamegosztástól eltérően a továbbiakban nem kérnek segítséget a gyermekük bölcsődébe való eljuttatásához és hazaviteléhez. Bár a felperes állította, de nem tudta bizonyítani a szóban előadott elhelyezkedési próbálkozásait. Az alperes sikerrel bizonyította, hogy a felperes nem tett meg minden tőle elvárhatót új jogviszonyban való foglalkoztatása érdekében, és legalább a K.-T.-F. Kft.-nél hirdetett álláshely megfelelt a képzettségének, végzettségének, ezt az állást azonban nem vállalta el.
[15] Kifogásolta, hogy az eljárt bíróságok figyelmen kívül hagyták azt a tényt, hogy jogerős ítélet állapította meg, hogy az alperes jogellenesen szüntette meg a felperes munkaviszonyát, és úgy tekintettek a kárenyhítési kötelezettségére, mintha az korlátlan lenne. Érvelése szerint nem adták kellő indokát az eljárt bíróságok annak, miért tartották bizonyítottnak azt a körülményt, hogy a K.-T.-F. Kft.-nél bizonyosan elhelyezkedhetett volna, és a Kft. által közölt bért meg is kapta volna. A K.-T.-F. Kft.-nél a jelentkezők esetében többlépcsős szűrés történt és maguk nyilatkozták, hogy mivel nem küldött önéletrajzot és jelentkezési lapot nem töltött ki, így a cégnél fel sem merült az alkalmazása. Később nyilatkozta azt, hogy a felperes nem fogadta el a felajánlott munkalehetőséget. Ennek ellenére a bíróság nem adta magyarázatát annak, hogy az egymásnak ellentmondó nyilatkozatokat miért fogadta el. A Kft. alacsonyabb munkakörben tudta volna foglalkoztatni, mint amilyen munkakört az alperesnél betöltött, így nyilvánvalóan az óradíja is alacsonyabb lett volna.
[16] Érvelése szerint a következetes ítélkezési gyakorlat szerint a kárenyhítési kötelezettség nem korlátlan, a munkakörök értékelése során figyelemmel kellett lenni a munkavállaló elvárásaira is, így arra, hogy a munkáltató jogellenes intézkedését követően nem akart olyan munkakört betölteni, amelyet nem talált képzettsége, végzettsége vagy saját szakmai elvárása szerint megfelelőnek.
[17] Az eljárt bíróságok nem értékelték azt a körülményt sem, hogy élethelyzetéből adódóan kiskorú gyermekét bölcsődébe kellett vinnie, amit csak őt tudott megoldani. Nem várható el olyan álláshely megpályázása, amely bár megfelel a munkavállaló végzettségének, képzettségének, annak betöltése akadályba vagy aránytalan nehézségbe ütközne. A jogerős ítélet hiányos, nem felel meg a Pp. 221. §-ának, mivel nem tartalmazza azokat az okokat, amelyek miatt az ő tényállításait a bíróság nem találta bizonyítottnak. Álláspontja szerint az eljárt bíróságok tévesen a terhére értékelték, hogy az állásokra történt jelentkezéseit a cégek nem tartották nyilván, az önéletrajzokat, tesztlapot megsemmisítették, így nem tudta igazolni elhelyezkedési szándékát, holott a bizonyítási kötelezettség ez esetben az alperest terhelte.
[19] Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében kérte, hogy a Kúria a jogerős ítéletet hatályában tartsa fenn. Hivatkozása szerint az eljárt bíróságok kifejezetten azon álláshirdetők nyilatkozatait vették figyelembe, melyek a felperes korábbi munkakörének megfeleltek, és nem tekintették a felperes kárenyhítési kötelezettségét korlátlatnak. Megtartották a Pp. 221. § (1) bekezdésében írtakat, kifejtették álláspontjukat arról, hogy miért nem tartották ellentmondásosnak a K.-T.-F. Kft. nyilatkozatait, melyek valós tartalmát olvasva az nem is állapítható meg. A felperes félreértelmezte az általa hivatkozott KMK véleményben foglaltakat is. A kárenyhítési kötelezettség kezdő időpontját is helytállóan állapította meg a bíróság tekintettel arra, hogy maga nyilatkozott arról, hogy először a K.-T.-F. Kft.-t kereste meg, és tisztában volt az álláslehetőséggel már a munkaviszonya megszüntetésekor is. A gyermeke bölcsődébe vitelével kapcsolatos kérdés is maradéktalanul vizsgálatot nyert.
[21] A felülvizsgálati kérelem egymással szorosan összefüggő kötelező tartalmi kellékei a jogszabálysértés és a megsértett jogszabályhely megjelölése, valamint annak kifejtése, hogy a fél a határozat megváltoztatását milyen okból kívánja [Pp. 272. § (2) bekezdés]. Ezen együttes törvényi feltételeknek a fél akkor tesz eleget, ha egyrészt a megsértett jogszabályhelyet konkrétan megjelöli, másrészt pedig a hivatkozott jogszabálysértést tartalmilag is körülírja, az arra vonatkozó jogi álláspontját kifejti, vagyis, ha a jogszabálysértésre való hivatkozásának az indokait is ismerteti. Mindezek bármelyikének hiánya a felülvizsgálati kérelem hivatalbóli elutasítását eredményezi [a felülvizsgálati kérelem hivatalbóli elutasításának egyes kérdéseiről szóló 1/2016. (II.15.) PK vélemény 3. pont].
[22] A felperes felülvizsgálati kérelmében megsértett jogszabályhelyként az Mt. 172. § (1) bekezdésének b) pontját, a 169. § (1) bekezdését és a 82. § (1) bekezdését, valamint a Pp. 221. § (1) bekezdését, valamint a 164. § (1) bekezdését, illetve a 2. § (1) bekezdését jelölte meg.
[23] A Pp. 221. § (1) bekezdésének 2. mondata szerint az ítélet indokolásában meg kell röviden említeni azokat a körülményeket, amelyeket a bíróság a bizonyítékok mérlegelésénél irányadónak vett, végül utalni kell azokra az okokra, amelyek miatt a bíróság valamely tényt nem talált bizonyítottnak, vagy amelyek miatt a felajánlott bizonyítást mellőzte.
[24] A Kúria álláspontja szerint a jogerős ítélet megfelel ezeknek a jogszabályi rendelkezéseknek. Az ítélőtábla megállapította, hogy az elsőfokú bíróság a szükséges bizonyítást lefolytatta, a bizonyítékokat a logika szabályaival összhangban a Pp. 206. § (1) bekezdésében foglaltaknak megfelelően értékelte, a tényállást helyesen állapította meg és helytálló következtetések levonásával érdemben helyesen döntött. A felperes fellebbezése kapcsán részletesen indokolta, hogy az elsőfokú ítélet miért nem sértette a Pp. 221. § (1) bekezdésében rögzítetteket, miért került helyesen megállapításra a tényállás, milyen körülményeket kellett értékelni a felperesi magatartás megítélése során, miért nem fogadta el a felperes okiratokkal alá nem támasztott azon állítását, hogy egyéb módon is megkísérelt elhelyezkedni, miért volt helyes a K.-T.-F. Kft. bírósági megkereséssel kapcsolatos válaszának értékelése, miért nem fogadta el a felperes ezzel kapcsolatos kifogását, miért találta bizonyítottnak azt az alperesi állítást, hogy a felperes nem tett eleget kárenyhítési kötelezettségének.
[25] A bíróságok indokolási kötelezettségéből nem következik a felek által felhozott minden észrevétel egyenként való megcáfolási kötelezettsége, különösen nem az indítványozó szubjektív elvárásait kielégítő mélységű érvrendszer bemutatása. A jogszabályok végső soron és kötelező erővel való értelmezése egyébiránt a bíróságok feladata (30/2014. (IX. 30.) AB határozat, IV.1408/2016. számú végzés). Mivel a másodfokú ítélet megfelelt a Pp. 221. § (1) bekezdésében foglalt előírásoknak, e körben jogszabálysértés nem volt megállapítható.
[26] A felperes felülvizsgálati kérelmében több esetben kifogásolta, hogy nem megfelelően értékelte sem az első-, sem a másodfokú bíróság a rendelkezésére álló bizonyítékokat és ez alapján tévesen állapította meg a tényállást, ezzel kapcsolatban azonban megsértett jogszabályhelyet [Pp. 206. § (1) bekezdés] nem jelölt meg, így a Kúria az elsőfokú bíróság által megállapított és a másodfokú bíróság által kiegészített tényállás alapján hozta meg döntését a Pp. 272. § (2) bekezdésére figyelemmel.
[27] A felperes állítása szerint a jogerős ítélet sérti az Mt. 172. § (1) bekezdésének b) pontját, mely szerint a kártérítés összegének számításánál le kell vonni, amit a jogosult megkeresett vagy az adott helyzetben elvárhatóan megkereshetett volna. Érvelése szerint azt, hogy nem tett eleget kárenyhítési kötelezettségének, az alperesnek kellett volna bizonyítania, e kötelezettségének azonban nem tett eleget, ezért a jogerős döntés a Pp. 164. § (1) bekezdésébe ütközik.
[28] Az Mt. 82. § (1) bekezdése arról rendelkezik, hogy a munkáltató köteles megtéríteni a munkaviszony jogellenes megszüntetésével összefüggésben okozott kárt. A bíróság azt vizsgálta, hogy milyen mértékű kára keletkezett a felperesnek az alperes jogellenes magatartása folytán, illetve, hogy a felperes eleget tett-e e körben kárenyhítési kötelezettségének. A Kúria a munkaviszony jogellenes megszüntetése jogkövetkezményeinek egyes kérdéseiről szóló 6/2016. (XI. 28.) KMK véleményében kifejtette, hogy a károkozónak - aki mentesülni akar, kell bizonyítania, hogy a károsult munkavállalót nem illeti a követelt összegű elmaradt jövedelem, mivel kárenyhítési kötelezettségének nem tett eleget. A munkáltatónak azonban nem elegendő a munkavállalói kötelezettségre való puszta hivatkozása, hanem meg kell jelölnie azokat a tényeket, körülményeket, amelyek a hivatkozását alátámasztják, állítását bizonyítják arra vonatkozóan, hogy a perbeli időszakban a munkavállaló reálisan milyen jövedelmet érhetett volna el. A kárenyhítési kötelezettség terjedelmét a bíróság mérlegeli. A munkáltató bizonyítási indítványa alapján a bíróság nyilatkoztathatja a munkavállalót, hogy miként járt el a kárenyhítés érdekében, például igénybe vette-e az őt megillető munkanélküli, álláskeresési ellátást, iratok becsatolására kötelezheti.
[29] Elvárható, hogy a munkavállaló a foglalkozás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény (a továbbiakban: Flt.) 8. § (7) bekezdése értelmében működjön együtt a munkaerőpiaci szolgáltató szervvel, valamint a munkaadóval, mérlegelje a felajánlott átképzési, foglalkoztatási lehetőségeket, működjön együtt új munkahelyek felkutatásában. Helytállóan állapították meg az eljárt bíróságok, hogy önmagában az a körülmény, hogy a felperes a munkaügyi központban regisztrált álláskeresőként és részére nem tudtak álláslehetőséget felajánlani, nem igazolja az aktív álláskeresést, különös tekintettel arra, hogy a felperes együttműködési kötelezettségének megszegésére figyelemmel négy hónap elteltével törölték őt a nyilvántartásból.
[30] Helytállóan értékelték az eljárt bíróságok azt is, hogy a felperes családi körülményei alapján sem lett volna akadálya annak, hogy három műszakos munkarendben történő munkavégzésre irányuló munkaviszonyt létesítsen. A felperes az alperesnél is ilyen munkarendben végzett munkát, és munkaviszonya alperesnél történő fennmaradása esetén is gondoskodniuk kellett volna gyermekük bölcsődébe való eljutásáról és onnan történő hazaviteléről. Jogsértés nélkül fogadták el a bíróságok a K.-T.-F. Kft. bírósági megkeresésére adott válaszát arra, hogy a felperes már a felmondást követően azonnal el tudott volna helyezkedni a cégnél az alperesnél alkalmazott munkarenddel azonos munkarendben. Az elsőfokú eljárásban a felperes nem kifogásolta azt a ténymegállapítást, hogy az így felajánlott munkakör a korábbi munkatapasztalatának megfelelt volna, csupán a fellebbezésében állított ettől eltérőt.
[31] A felperes felülvizsgálati kérelmében panaszolta még, hogy a jogerős ítélet sérti az Mt. 82. § (1) bekezdését, illetve a 169. § (1) bekezdését, annak azonban nem adta indokát, így azt a Kúria érdemben nem vizsgálta.
[33] A rendelkezésre álló adatok alapján helytállóan jutottak az eljáró bíróságok arra a következtetésre, hogy a felperes nem tett eleget kárenyhítési kötelezettségének, így a kártérítés mértéke megállapítása során jogszerűen csökkentették az alperes által fizetendő összeget azzal az összeggel, amelyet a felperes az újabb munkaviszonyában megkereshetett volna. Mindezekre tekintettel a Kúria a jogerős ítéletet a Pp. 275. § (3) bekezdése alapján hatályában fenntartotta.
(Kúria Mfv.IV.10.068/2021.)