adozona.hu
687/I/1995. AB végzés
687/I/1995. AB végzés
a Munka Törvénykönyvéről, valamint a szövetkezetekről szóló törvényre vonatkozó alkotmányjogi panasz tárgyában
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
Az Alkotmánybíróság alkotmányjogi panasz tárgyában meghozta a következő
Az Alkotmánybíróság a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény 92. §-a, 95. § (3) bekezdése, a szövetkezetekről szóló 1992. évi I. törvény 63. § és 65. §-a, valamint a szövetkezetekről szóló 1992. évi I. törvény hatálybalépéséről és az átmeneti szabályokról szóló 1992. évi II. törvény 55. §-a alkotmányellenessége tárgyában előterjesztett alkotmányjogi panaszt visszautasítja.
Több indítványozó közösen előterj...
Álláspontjuk szerint a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény 92. §-a, 95. § (3) bekezdése, a szövetkezetekről szóló 1992. évi I. törvény 63. § és 65. §-a, valamint a szövetkezetekről szóló 1992. évi I. törvény hatálybalépéséről és az átmeneti szabályokról szóló 1992. évi II. törvény 55. §-a, illetve ezek összefüggése és e szabályok hiányossága sérti az Alkotmány 70/B. § (2)-(3) bekezdésében foglaltakat, s egyben az állampolgári jogegyenlőség elvét, ezért e jogszabályok alkotmányellenesek.
Alkotmányjogi panaszukban előadták, hogy e tárgyban a Legfelsőbb Bíróság két (de nem az ő konkrét ügyükben született) eseti döntést hozott, melyek eltérően ítélik meg az ipari, illetve a mezőgazdasági szövetkezet tagjaként eltöltött időt a munkaviszony jellegű jogviszony felmondásának a felmondási idő és a végkielégítés mértékére gyakorolt hatása tekintetében. Mivel az eseti döntés az "alsóbíróságokra kötelező, így tehát bíróság előtt külön jogvitát eredményesen részünkről nem lehet kezdeményezni" - áll a beadványban, az alkotmányjogi panasz alátámasztásaként.
Az indítványozók kérelmüket a Legfelsőbb Bíróság eseti döntéseire alapozzák (melyek azonban nem az ő ügyükben születettek), s melyek - szerintük - kizárják, hogy egy esetleg általuk kezdeményezendő bírósági eljárás eredményes legyen. Így mivel az indítványozóknak nem volt olyan jogerősen befejezett perük, amelyek megalapoznák kérelmük alkotmányjogi panaszként való befogadását, az alkotmányjogi panasz elbírálásának az Abtv. 48. §-ában említett törvényi előfeltételei nem állnak fenn (s miután az indítványban nem szerepelt utólagos normakontroll lefolytatására irányuló kérelem), az Alkotmánybíróság az alkotmányjogi panasz érdemi vizsgálatát visszautasította.
Budapest, 2001. december 11.