adozona.hu
BH 1991.8.330
BH 1991.8.330
A dolgozó munkakörének olyan módosítása, amely a magasabb bér-határra vagy bérpótlékra való jogosultságának megszűnését vonja maga után, csak a munkaszerződés közös megegyezéssel való módosításával hajtható végre [Mt. 24. § (1) bek.].
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A felperes esztergályos munkakörben létesített munkaviszonyt az alperes jogelődjével. 1980. március 15-étől nagycsoportvezetői megbízást kapott. Ezzel kapcsolatban a kollektív szerződés úgy rendelkezik, hogy a legalább 15 főt irányító munkás nagycsoportvezetők az alapbérükre vetített 10 %-os csoportvezetői pótlékban részesülnek.
Az alperes munkáltató 1990. január 2-án szóban, majd január 31-én írásban arról értesítette a felperest, hogy belső üzemi átszervezés miatt 1990. február 1-jei hatál...
Az alperes munkáltató 1990. január 2-án szóban, majd január 31-én írásban arról értesítette a felperest, hogy belső üzemi átszervezés miatt 1990. február 1-jei hatállyal a csoportvezetői megbízását visszavonja, ezzel egyidőben - a jogosultság megszűnése miatt - a 10 %-os csoportvezetői pótlék elszámolását megszünteti, és a továbbiakban esztergályos munkakörében foglalkoztatja.
A felperes 1990. január 15-én kérelmet terjesztett elő a munkaügyi döntőbizottságnál az áthelyezés hatálytalanítása iránt. A döntőbizottság a határozatával a kérelmet elutasította.
A felperes a munkaügyi döntőbizottság határozatának megváltoztatása érdekében a munkaügyi bírósághoz fordult.
A munkaügyi bíróság a felperes keresetét elutasította. Az ítélet indokolása szerint a felperes a keresetét a munkaszerződés egyoldalú módosítására alapította. A munkaszerződés-módosításra azonban nem került sor, mert a felperest továbbra is eredeti munkakörében esztergályosként foglalkoztatják, az ennek megfelelő órabére nem változott. Az a tény pedig, hogy az alperes munkás létszáma csökkent, és e létszámcsökkentésre hivatkozással a felperes ún. nagycsoportvezetői pótlékát megvonták, nem minősül egyoldalú szerződésmódosításnak.
A munkaügyi bíróság jogerős ítélete ellen emelt törvényességi óvás alapos.
Az alperes járműjavító üzemében a fizikai dolgozók irányítását főművezető-üzemvezetőhelyettes végezte. Emellett három művezetőt és nagycsoportonként nagycsoportvezetőt foglalkoztattak. A létszám mintegy 25 %-kal csökkent, ezért átszervezést hajtottak végre, a főművezetői munkakört megszüntették, és csak két művezetőt, valamint két nagycsoportvezetőt foglalkoztatnak. Ezzel összefüggésben vonták vissza a felperes nagycsoportvezetőd megbízatását, amelyet 1980. március 15-tól látott el.
Ezek szerint a felperes hosszabb időn át nagycsoportvezetői feladatokat is ellátott, amelyekkel külön pótlék járt együtt. Így ezek a feladatok a felperes munkakörébe tartoztak. Azoknak "visszavonása" ehhez képest a felperes munkaszerződéses munkaköre módosításának minősül. Ez következik egymagában abból is, hogy olyan feladatok változtatása, amelyekkel korábban magasabb bérhatár vagy bérpótlék járt, és amely módosítás folytán a magasabb bérhatárra vagy a bérpótlékra való jogosultság megszűnik, a munkaszerződés módosítása. A dolgozó munkakörének tartós jelleggel történő megváltoztatását és ilyen esetben a dolgozóval való közös megegyezésen alapuló munkaszerződés-módosítás szükségességét nem érinti az, hogy a változtatás a dolgozó alapbérét nem érinti.
Az a körülmény, hogy az átszervezés önmagában indokolt és célszerű, nem vonja maga után a felek közös megegyezésen alapuló munkaszerződés-módosulását, és nem ad jogot a munkáltatónak a munkaszerződés egyoldalú módosítására, kivéve, ha a törvény efelől kifejezetten rendelkezik [például az Mt. 24. §-ának (1) bekezdése]. Megfelelő esetben azonban a munkáltató az átszervezésre hivatkozással felmondhatja a munkaviszonyt.
A Legfelsőbb. Bíróság mindezekre tekintettel a munkaügyi bíróság jogerős ítéletét - a Pp. 274. §-ának (3) bekezdése alapján - hatályon kívül helyezte, a döntőbizottság határozatát megváltoztatta, és az alperes munkáltató sérelmezett intézkedését hatálytalanította.
(M. törv. I. 10 238/ 1990. sz.)