adozona.hu
BH 1990.7.280
BH 1990.7.280
A fegyelmi határozat elleni kérelmet elbíráló munkaügyi döntőbizottsági határozat indokolatlanul hosszú idő eltelte után történt kézbesítése meghiúsítja a büntetés célját, s alapul szolgálhat a fegyelmi határozat hatályon kívül helyezésére (Mt. 55. §).
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A felperes gépjárművezető munkakörben dolgozik az alperes f-i kirendeltségén. 1985. XII. 30-án az egyik járaton teljesített szolgálatot. A járat 1 óra 25 perces késéssel érkezett F. vasútállomásra, ezért a mozgóposta esedékes zárlata elmaradt. A felperes többszöri meghibásodásra hivatkozott, mentést azonban nem kért, a postahivatal vezetője által kirendelt alkoholszonda vizsgálat alól kivonta magát, mert a helyszínről eltávozott.
Az alperes ezért az 1986. január 31-én hozott fegyelmi határoz...
Az alperes ezért az 1986. január 31-én hozott fegyelmi határozatával egy hónapra segédmunkás munkakörbe helyezte át.
A felperes a kérelmében a fegyelmi határozat hatálytalanítását kérte. Arra hivatkozott, hogy lakott területen kívül hibásodott meg a jármű, mentést nem kérhetett, maga javította meg a gépkocsit.
A munkaügyi döntőbizottság elutasította a kérelmet. Határozatát csak 1988. április 6-án kézbesítette a felperesnek, aki ellene keresetlevelet terjesztett elő a munkaügyi bírósághoz. Arra hivatkozott, hogy két és fél év eltelte után a büntetés időszerűtlenné vált, minthogy időközben "Kiváló ifjú gépkocsivezető" lett, és munkája ellen nem merült fel kifogás.
A munkaügyi bíróság az ítéletével elutasította a felperes keresetét. Az ítélet indokolásának lényege szerint a felperes a terhére rótt cselekményt elkövette, mert felróható magatartása miatt hiúsult meg a szondavizsgálat. Késésére nem tudott elfogadható magyarázatot adni.
A munkaügyi bíróság jogerős ítélete ellen emelt törvényességi óvás alapos.
Az Mt. 55. §-ának (1) bekezdése értelmében a munkaviszonyával kapcsolatos kötelezettségét vétkesen megszegő dolgozóval szemben lehet fegyelmi eljárást indítani, illetve fegyelmi büntetést kiszabni.
A büntetés elsődleges célja a vétséget elkövető dolgozó nevelése és ezáltal ő, valamint a dolgozótársai visszatartása a fegyelmezetlen munkavégzéstől. A büntetés akkor éri el a célját, ha azt alaposan feltárt tényállás alapján szabják ki, és kellő időben éri a dolgozót. Ha az eljárás indokolatlanul hosszú ideig húzódik el, a büntetés célja meghiúsul.
Tévedett a munkaügyi bíróság, amikor nem tulajdonított jelentőséget annak, hogy a munkaügyi döntőbizottság csak 1988. április 6-án kézbesítette a határozatát, amelyet - a jegyzőkönyv tanúsága szerint - 1986. március 17-én hoztak.
A határozathozataltól - 1986. március 17-től - annak kézbesítéséig - 1988. április 6-ig - az alperes nem törekedett a büntetés végrehajtására, és a felperes is kifogástalan magatartást tanúsított.
A felperes egy hónapra segédmunkás munkakörbe való áthelyezése ma már célját vesztett intézkedés lenne.
A munkaügyi bíróság akkor járt volna el helytállóan, ha a felperes keresete alapján a munkaügyi döntőbizottság határozatát megváltoztatja és az alperes fegyelmi határozatát hatálytalanítja.
(M. törv. II. 10 156/ 1989. sz.)