BH 1989.8.334

A termelőszövetkezet alacsonyabb munkadíjjal járó munkakörbe való áthelyezést elrendelő határozata ellen a tag keresettel fordulhat a munkaügyi bírósághoz [Pp. 157. §, 7/1977. (III. 12.) MT r. 117. § g) pont].

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A felperes 1973. november 19. óta alkalmazottja, 1981. április 1-jétől tagja az alperes termelőszövetkezetnek. Az 1981. április 7. napján kelt munkamegállapodás szerint az alperes mezőgazdasági dolgozó munkakörben, brigád szervezeti egység keretében foglalkoztatja. Ténylegesen azonban 1979. januárjától kezdődően mezőőr munkakört látott el, és a szükséges vizsgát 1982. május 21-én letette. Havi munkadíja 4300 forint volt.
A rendőrkapitányság jogerős határozatával elutasította a felperesnek a ...

BH 1989.8.334 A termelőszövetkezet alacsonyabb munkadíjjal járó munkakörbe való áthelyezést elrendelő határozata ellen a tag keresettel fordulhat a munkaügyi bírósághoz [Pp. 157. §, 7/1977. (III. 12.) MT r. 117. § g) pont].
A felperes 1973. november 19. óta alkalmazottja, 1981. április 1-jétől tagja az alperes termelőszövetkezetnek. Az 1981. április 7. napján kelt munkamegállapodás szerint az alperes mezőgazdasági dolgozó munkakörben, brigád szervezeti egység keretében foglalkoztatja. Ténylegesen azonban 1979. januárjától kezdődően mezőőr munkakört látott el, és a szükséges vizsgát 1982. május 21-én letette. Havi munkadíja 4300 forint volt.
A rendőrkapitányság jogerős határozatával elutasította a felperesnek a sörétes szolgálati lőfegyver vásárlására és tartására jogosító engedély iránt benyújtott kérelmét. A döntés indoka az volt, hogy a felperest 1970-ben jogerősen elítélték, és bár 1981. október 8-án bírósági mentesítésben részesült, nem felel meg a 2/1975. (IV. 16.) BM rendelet 5. §-ának (2) bekezdésében előírt feddhetetlenségi követelményeknek.
Az alperes elnöke az 1987. december 30-án kelt levelében a felperest arról értesítette, hogy a mezőőr munkakör ellátására létrejött munkamegállapodást azonnali hatállyal megszünteti. 1988. január 1. napjától nappali őr munkakörbe osztotta be 3800 forint/hó személyi alapbérrel. Az intézkedésnek az volt az indoka, hogy a felperes nem felelt meg a fegyvertartási engedély kiadására vonatkozó feltételeknek, mezőőrként való foglalkoztatása jogszabályba ütközik. Ettől függetlenül tény, hogy 9 éven keresztül szolgálati lőfegyver viselése nélkül látta el a munkakörét.
A felperes kérelmét a szövetkezeti döntőbizottság a határozatával elutasította, ezért annak megváltoztatása iránt keresetlevelet terjesztett elő a munkaügyi bírósághoz. Kérte, hogy a bíróság a szövetkezeti döntőbizottság határozatát változtassa meg, és helyezze vissza az eredeti munkakörébe. Ha ez a kereseti kérelme nem teljesíthető, igényelte a korábbi munkabérének megfelelő havi 4300 forint személyi alapbére megállapítását.
A munkaügyi bíróság végzésével azzal az indokolással szüntette meg a pert, hogy nem áll fenn a munkamegállapodás egyoldalú módosítása a felperest nappali őr munkakörben az irányadó kategóriához tartozó bértétel alsó-felső határa között megállapított munkabérrel foglalkoztatják. Ezért a módosított 7/1977. (III. 12.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) 117. §-ának g) pontja értelmében nem érvényesíthető az igénye bírói úton.
A munkaügyi bíróság a felperes fellebbezését - elkésettség okából - elutasította.
A munkaügyi bíróság jogerős végzése ellen emelt törvényességi óvás alapos.
Az alperes 1979. januárjától - függetlenül az 1981. április 7. napján kelt munkamegállapodásban megjelölt munkakörtől - mezőőr munkakörben foglalkoztatta a felperest, és ezt a perben sem tette vitássá. 1937. december 30-án azonnali hatállyal elmozdította a mezőőr munkaköréből.
A munkaügyi bíróság ezért megalapozatlanul állapította meg jogerős végzésében, hogy az alperes nem módosította egyoldalúan az írásbeli munkamegállapodást. Tény ugyanis, hogy a felperes munkamegállapodását - amely mezőőr munkakörben történő foglalkoztatására irányult - az alperes 1987. december 31. napjával megszüntette, és részére alacsonyabb munkadíjjal járó új munkakört jelölt meg.
Az R. 117. §-ának g) pontja szerint nem lehet keresettel fordulni a bírósághoz, ha a határozat a munkadíjat a tag munkakörére irányadó kategóriához tartozó bértétel alsó és felső határa között állapította meg, és egyoldalú munkamegállapodás módosítás nem áll fenn.
A munkaügyi bíróság nem vette figyelembe, hogy a felperes vagylagos kereseti kérelmet terjesztett elő, másodlagos kereseti kérelme az volt, hogy ha nincs lehetőség az eredeti munkakörébe történő visszahelyezésére, részére az alperes az eredeti munkakörében elért havi 4300 forint személyi alapmunkadíjat fizesse meg.
A felperes mindkét kérelme tárgyában hozott szövetkezeti döntőbizottsági határozat ellen bírósághoz lehet fordulni. Egyik kereseti kérelmére sem lehet a keresetindítási tilalomra vonatkozó perrendi rendelkezést alkalmazni. A munkaügyi bíróság tehát jogszabályt sértett, amikor a pert a Pp. 157. §-a alapján megszüntette.
(M. törv. II. 10 311/1988. sz.)
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.