BH+ 2011.6.270

Ha a köztisztviselő a hivatalvesztés fegyelmi büntetés hatályon kívül helyezése iránt indított perben a felmentési időre járó illetmény és a végkielégítés megfizetése iránt kereseti kérelmet nem terjesztett elő, ezekre vonatkozó igényét utóbb, a három éves elévülési időn belül benyújtott keresetében érvényesíthette [Ktv. 59. § (3) bekezdés, 60. § (7) bekezdés].

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A jogerős ítéleti tényállás szerint a felperest D. Önkormányzat Képviselő-testülete a 2008. október 30-án kelt határozatával hivatalvesztés fegyelmi büntetéssel sújtotta.
A felperes a keresetében az intézkedés jogellenességének megállapítását és a Ktv. 60. § (4), (5) és (6) bekezdése szerinti jogkövetkezményekben alperes marasztalását kérte.
A munkaügyi bíróság ítéletével a képviselő-testület határozatát hatályon kívül helyezte, a felperes közszolgálati jogviszonya ezért az ítélet jogerőre ...

BH+ 2011.6.270 Ha a köztisztviselő a hivatalvesztés fegyelmi büntetés hatályon kívül helyezése iránt indított perben a felmentési időre járó illetmény és a végkielégítés megfizetése iránt kereseti kérelmet nem terjesztett elő, ezekre vonatkozó igényét utóbb, a három éves elévülési időn belül benyújtott keresetében érvényesíthette [Ktv. 59. § (3) bekezdés, 60. § (7) bekezdés].
A jogerős ítéleti tényállás szerint a felperest D. Önkormányzat Képviselő-testülete a 2008. október 30-án kelt határozatával hivatalvesztés fegyelmi büntetéssel sújtotta.
A felperes a keresetében az intézkedés jogellenességének megállapítását és a Ktv. 60. § (4), (5) és (6) bekezdése szerinti jogkövetkezményekben alperes marasztalását kérte.
A munkaügyi bíróság ítéletével a képviselő-testület határozatát hatályon kívül helyezte, a felperes közszolgálati jogviszonya ezért az ítélet jogerőre emelkedése napján szűnt meg. Kötelezte az alperest 12 havi átalánykártérítés, ruházati költségtérítés, meleg étkezési utalvány, egészségbiztosítási támogatás, 13. havi illetmény és perköltség fizetésére. Az ítélet kihirdetése napján jogerőre emelkedett.
A felperes 2009. június 12-én előterjesztett keresetében a Ktv. 60. § (7) bekezdése alapján a Ktv. 18. § (2) bekezdés d) pontja szerint 3 havi átlagkereset és a Ktv. 19. § (2) bekezdés g) pontja szerint 8 havi végkielégítés megfizetésére kérte kötelezni az alperest.
A munkaügyi bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította.
A munkaügyi bíróság jogkövetkeztetése szerint a Ktv. 59. § (3) bekezdése a) pontja alapján a közszolgálati jogviszony megszüntetésével kapcsolatos ügyben a munkáltatói intézkedésről szóló irat kézbesítésétől számított 30 napon belül lehet a keresetet benyújtani a bírósághoz. Nem vitatott, hogy a fegyelmi határozat ellen a felperes határidőben terjesztette elő a keresetét, amelyben nem kérte a felmentési időre járó bérét és a végkielégítését. Mivel a jogellenesség megállapítása iránt annak minden jogkövetkezményével együtt, 30 napon belül lehet keresetet indítani a munkáltatóval szemben, a felperes a felmentési időre járó bért és végkielégítést utóbb nem igényelhette.
A felperes fellebbezése folytán eljárt megyei bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét akként változtatta meg, hogy kötelezte az alperest 1 265 226 forint munkavégzés alóli mentesítés idejére járó átlagkereset, valamint 3 373 936 forint felmentés esetén járó végkielégítés és kamatai fizetésére.
A másodfokú bíróság álláspontja szerint a felperes nem vitásan az első perben a Ktv. 60. § (7) bekezdése szerinti jogkövetkezmények alkalmazása iránt nem terjesztett elő kereseti kérelmet, azonban a mentesítési időre járó bér és végkielégítés körében joglemondó nyilatkozatot sem tett.
A megyei bíróság érvelése szerint nincsen olyan jogszabály, amely a köztisztviselő részére kizárólag a hivatalvesztés fegyelmi büntetés hatályon kívül helyezése iránti perben biztosítaná a Ktv. 60. § (7) bekezdésében írt jogkövetkezmények megfizetése iránti igény érvényesítését. Figyelemmel a Ktv. 59. § (3) bekezdés d) pontjában foglaltakra, tiltó feltétel hiányában a felperes a keresetét a 3 éves elévülési időn belül nyújthatta be.
Az alperes felülvizsgálati kérelme a jogerős ítélet megváltoztatására, elsődlegesen a per megszüntetésére, másodlagosan a kereset elutasítására irányult.
Arra hivatkozott, hogy jogsértő a másodfokú bíróság jogszabály értelmezése.
Álláspontja szerint a Ktv. 59. §-a és 60. §-a rendelkezéseit együttesen kell értékelni. Az 59. § - a fegyelmi ügyben alkalmazandó, a kereset benyújtására jogvesztő 30 napos határidővel ellentétben - az igény érvényesítésére a 3 éves elévülési időt egyéb ügyekben biztosítja. Ez alapján nemcsak a munkáltatói intézkedés jogellenességének megállapítása, hanem annak jogkövetkezményei alkalmazása is az ügyhöz tartozik. Az e körben benyújtott igények tekintetében 30 nap a jogvesztő határidő.
Az alperes érvelése szerint a felülvizsgálati ügyben érintett kereset elkésett, mert a jogvesztő 30 napos határidő minden, a jogellenesség megállapítása, illetve jogkövetkezménye iránti igény tekintetében érvényes.
A felperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályában való fenntartására irányult.
Az alperes felülvizsgálati kérelme nem alapos.
1. Az alperes felülvizsgálati kérelmében tévesen jelölte a 30 napos keresetindítási határidőt jogvesztőnek, figyelmen kívül hagyva a Ktv. 59. § (4) bekezdését, amely határidő-mulasztás esetén lehetőséget ad az igazolásra.
2. A felperes az alperes fegyelmi büntetése jogellenességének megállapítása iránt előterjesztett keresetében a Ktv. 60. § (4), (5) és (6) bekezdésében foglalt jogkövetkezmények alkalmazását kérte. A Ktv. 60. § (7) bekezdésében foglalt felmentési időre járó bér és végkielégítés iránti keresetét 2009. június 12-én terjesztette elő.
A másodfokú bíróság helyes jogértelmezéssel állapította meg, hogy nincs olyan jogszabály, amely a köztisztviselő részére kizárólag a hivatalvesztés fegyelmi büntetés hatályon kívül helyezése iránti perben biztosítaná a Ktv. 60. § (7) bekezdésében foglalt jogkövetkezmények megfizetése iránti igény érvényesítését. A Ktv. 59. §-ának (3) bekezdése taxatíve felsorolja azokat az eseteket, amikor a kereseti kérelmet a munkáltatói intézkedésről szóló irat kézbesítésétől számított 30 napon belül lehet a bírósághoz benyújtani. A Ktv. 59. § (3) bekezdés d) pontja a fegyelmi határozattal kapcsolatos ügyeket ide sorolja, egyéb megszorítást azonban e körben nem tartalmaz. Mindebből következően - egyéb tiltó feltétel hiányában - a felperes a keresetét a 3 éves elévülési időn belül nyújthatta be (BH 2007.269.).
A kifejtettekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet a Pp. 275. § (3) bekezdése alapján hatályában fenntartotta. (Legf.Bír. Mfv.I.10.262/2010.)
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.