AVI 2002.7.92

A főtevékenység szerinti ingatlanforgalmazásra való jogosultságot a vállalkozó köteles igazolni (1990. évi XCIII. tv. 23/A. §)

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A jogerős ítéletben megállapított tényállás szerint a felperes 1999. szeptember 17-én vásárolta meg a b.-i ingatlant, ami után az illetékhivatal 10%-os mértékű illetékkulcsot alkalmazva a felperest 490 000 Ft visszterhes, vagyonátruházási illeték megfizetésére kötelezte. Az alperes határozatában a fizetési meghagyást helybenhagyta. Döntését az 1990. évi XCIII. törvény (a továbbiakban: Itv.) 23/A. §-ában foglaltakra alapította. Határozatát azzal indokolta, hogy a felperes jogszabály által előí...

AVI 2002.7.92 A főtevékenység szerinti ingatlanforgalmazásra való jogosultságot a vállalkozó köteles igazolni (1990. évi XCIII. tv. 23/A. §)
A jogerős ítéletben megállapított tényállás szerint a felperes 1999. szeptember 17-én vásárolta meg a b.-i ingatlant, ami után az illetékhivatal 10%-os mértékű illetékkulcsot alkalmazva a felperest 490 000 Ft visszterhes, vagyonátruházási illeték megfizetésére kötelezte. Az alperes határozatában a fizetési meghagyást helybenhagyta. Döntését az 1990. évi XCIII. törvény (a továbbiakban: Itv.) 23/A. §-ában foglaltakra alapította. Határozatát azzal indokolta, hogy a felperes jogszabály által előírt módon cégjegyzékkel nem igazolta, hogy főtevékenység szerint ingatlan forgalmazásra jogosult vállalkozó.
A felperes keresetében határozatok hatályon kívül helyezését és az első fokon eljárt közigazgatási szerv új eljárásra kötelezését kérte, arra figyelemmel, hogy őt 2%­os illetékkulcs alkalmazásával kellett volna kötelezni az illetékfizetésre. Érvelése szerint a cégeljárásról szóló törvény nem írta elő a fő tevékenység külön kiemelését, az adóbejelentkezési lapon pedig feltüntette a TEÁOR jegyzék szerinti 70.12 tevékenységi kört azzal, hogy az ingatlanforgalmazás lesz a főtevékenysége, abból éves szinten a legnagyobb árbevételt kívánja elérni.
Az alperes ellenkérelmében - a határozatába foglalt indokolásra figyelemmel - felperes keresetének elutasítását kérte.
A megyei bíróság jogerős ítéletében a felperes keresetét elutasította. Azt állapította meg, hogy az alperes határozata nem volt jogszabálysértő, a felperes az illetékkötelezettség keletkezésekor cégbizonyítvánnyal igazolhatóan, nem főtevékenysége szerint, ingatlanforgalmazásra jogosult cég volt. Ezért helytállóan került előírásra a 10%-os mértékű vagyonátruházási illeték. Utalt egyben arra, hogy az adóhatósághoz történő bejelentkezéskor feltüntetett adatoknak e közigazgatási jogviszonyban nincs jelentősége, nem releváns a felperesnek az a hivatkozása sem, hogy a társaság megalakulásakor a jogszabály nem írta elő a főtevékenységi kör bejegyzését a cégnyilvántartásba. A jogvitában az Itv. speciális rendelkezéseit kellett figyelembe venni, a 2000. június 13-al bekövetkezett cégbejegyzés változásnak pedig az illetékkedvezmény tekintetében visszaható hatálya nincs. Az alperes határozata megfelelt a határozat hozatalkor irányadó jogszabályi rendelkezésnek, az Itv. 23/A. § (1) és (2) bekezdésében foglaltaknak.
A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, kérte annak hatályon kívül helyezését, kereseti kérelme szerinti döntés meghozatalát. Érvelése szerint az 1997. évi CXLV. törvény 25. § (1) bekezdésének utolsó mondatát beiktató 1998. évi XXXIII. törvény 62. § (3) bekezdése 1998. június 16-án lépett hatályba. Csak ezt követően kellett a cégbíróságokhoz benyújtott kérelmekben kötelezően kiemelni, illetve feltüntetni a társaság fő tevékenységét. Tekintettel arra, hogy a társaság cégadataiban a megalakulástól 2000. június 13-ig változás nem történt, így a cégbizonyítvány nem tartalmazhatta a szerzés időpontjára vonatkozóan az ingatlanforgalmazásnak, mint fő tevékenységnek a bejegyzését. A jogerős ítéletet hozó bíróság törvénysértő határozatot hozott akkor, amikor olyan tény bizonyítását kívánta meg, ami nem igazolható, mivel ilyen tartalmú közirat a cégbíróságtól utólagosan nem szerezhető be. Hivatkozott arra is, hogy az Itv. 23/A. §-a szerinti feltételek meglétét adóbejelentkezési lap becsatolásával igazolta.
A Legfelsőbb Bíróság a megyei bíróság a 3. sorszámú ítéletét hatályában fenntartotta.
Közigazgatási perekben a bíróság kizárólag a határozatok jogszerűsége avagy jogszerűtlensége tárgyában dönthet. [1957. évi IV. törvény 72. § (1) bekezdése, Pp. 339. § (1) és (2) bekezdése, 1990. évi XCI. törvény 86. § (1) bekezdése, Itv. 88. §-a]. Ennek vizsgálatánál pedig mindig a határozathozatalkor irányadó tényállásra, és az akkor hatályos jogszabályi rendelkezésekre kell figyelemmel lennie.
A visszterhes vagyonátruházási illeték kötelezettség a szerződés megkötése napján keletkezik [Itv. 3. § (3) bekezdés]. Ez a perbeli ügyben 1999. szeptember 14. napja. A vagyonszerzéskor hatályos Itv. 23/A. §-ának (1) bekezdése forgalmi érték 2%-át jelentő vagyonátruházási illetékkulcs alkalmazását csak a főtevékenység szerint ingatlanforgalmazásra jogosult vállalkozó által történő szerzés esetén tette lehetővé. A 23/A. § (2) bekezdése pedig kimondta, hogy tevékenységként folytatott ingatlanforgalmazást a vállalkozónak cégbizonyítvánnyal kell bizonyítani. A perbeli ügyben vagyonátruházási illetékről kellett határozni, ennél fogva a jogvita eldöntésére is kizárólag az Itv. rendelkezései az alkalmazhatóak, más jogviszonyt érintő érvelés jogszabályi hivatkozás nem lehet releváns. A Legfelsőbb Bíróság már több ítéletében rámutatatott arra, hogy az Itv. 23/A. §-ának (2) bekezdése a főtevékenység szerinti ingatlanforgalmazásra való jogosultság igazolását a vállalkozó kötelezettségévé teszi és a bizonyítás módját is meghatározza (Kfv. IV. 35.208/2000/5, Kf. V. 27. 940/1999/4., Kfv. I. 28.333/1998/4. számú határozatok). A törvény kogens rendelkezésére, a kötött bizonyítási módszerre figyelemmel, a cégbizonyítványon kívül más igazolás nem fogadható el, azt pedig a felperes sem vitatta, hogy az illetékkötelezettség keletkezésének idejére vonatkozóan a jogszabály által előírt módon igazolni nem tudta a főtevékenységként ingatlanforgalmazásra való jogosultságot, ilyen tartalmú cégkivonattal nem rendelkezett. Ezért a megyei bíróság helyesen állapította meg, hogy az alperes határozata jogszerű volt, megfelelt a határozathozatalkor irányadó tényállásnak és az akkor hatályos jogszabályi rendelkezéseknek. A jogerős ítélet 4. oldalán kifejtett jogi érvelést a Legfelsőbb Bíróság teljeskörűen osztja annak helytállósága miatt.
Mindezek alapján a Legfelsőbb Bíróság azt állapította meg, hogy a felülvizsgálni kért határozat a jogszabályoknak megfelel, ezért a megtámadott határozatot a Pp. 275/A. § (1) bekezdése alapján hatályában fenntartotta.
Az alperesnek a felülvizsgálati eljárásban felszámítható költsége nem merült fel, az ügyben a bíróság tárgyaláson kívül határozott, az alperes ellenkérelmet nem terjesztett elő, ezért a javára perköltséget megállapítani pernyertessége ellenére nem lehetett [Pp. 78. § (2) bekezdése]. (Legfelsőbb Bíróság Kfv. IV. 35.062/2001.)
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.