EH 2008.1714

Felróható magatartás hiányában a szakszervezet mentesül a kártérítési felelősség alól, ha a tisztségviselője munkaviszonyának rendes felmondással való megszüntetéséhez az előzetes hozzájárulás megtagadásával kárt okozott [Mt. 28. § (1) bekezdés, Ptk. 339. § (1) bekezdés].

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A felperes munkáltató módosított keresetében 2 705 053 forint kártérítés és járulékai megfizetésére kérte kötelezni az alperes szakszervezetet arra hivatkozva, hogy a Sz. L. választott szakszervezeti tisztségviselő felmentéséhez kért előzetes egyetértést alperes megtagadta, a bíróság azonban az alperes hozzájáruló jognyilatkozatát ítéletével pótolta, és az ezzel összefüggésben kifizetett többletilletmény, illetve többletvégkielégítés miatt kára keletkezett.
A munkaügyi bíróság ítéletével az ...

EH 2008.1714 Felróható magatartás hiányában a szakszervezet mentesül a kártérítési felelősség alól, ha a tisztségviselője munkaviszonyának rendes felmondással való megszüntetéséhez az előzetes hozzájárulás megtagadásával kárt okozott [Mt. 28. § (1) bekezdés, Ptk. 339. § (1) bekezdés].
A felperes munkáltató módosított keresetében 2 705 053 forint kártérítés és járulékai megfizetésére kérte kötelezni az alperes szakszervezetet arra hivatkozva, hogy a Sz. L. választott szakszervezeti tisztségviselő felmentéséhez kért előzetes egyetértést alperes megtagadta, a bíróság azonban az alperes hozzájáruló jognyilatkozatát ítéletével pótolta, és az ezzel összefüggésben kifizetett többletilletmény, illetve többletvégkielégítés miatt kára keletkezett.
A munkaügyi bíróság ítéletével az alperest 785 371 forint kártérítés és annak kamatai megfizetésére kötelezte, ezt meghaladóan a keresetet elutasította.
Az ítélet indokolása szerint az alperes kártérítési felelőssége a Ptk. 339. § (1) bekezdése alapján fennáll, mert a jognyilatkozat pótlásával kapcsolatos perben a jogerős határozat megállapította, hogy az alperes a perbeli esetben rendeltetésellenesen, jogellenesen gyakorolta az Mt. 28. §-ában biztosított jogosultságát. A felperes ténylegesen felmerült kárát a bíróság a 2001. június-augusztus hónapra kifizetett illetmény (összesen 363 350 forint), valamint az időközbeni illetménynövekedés miatt kifizetett többletvégkielégítés (422 021 forint) tekintetében bizonyítottnak találta, és ennek megfelelően marasztalta az alperest.
Az alperesnek a kereset teljes elutasítása iránt előterjesztett fellebbezése folytán eljárt megyei bíróság ítéletével a munkaügyi bíróság ítéletét - fellebbezett részében - helybenhagyta.
A másodfokú bíróság az első fokon hozott döntéssel és annak indokaival egyetértett.
Az alperes a felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet megváltoztatását és a felperes keresetét teljes egészében elutasító határozat hozatalát kérte. Álláspontja szerint a jognyilatkozata megtételénél úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben elvárható volt, ezért a Ptk. 339. § (1) bekezdése szerint mentesül a kártérítési felelősség alól. Az egyetértési jog gyakorlása során saját akadálymentes működését kellett szem előtt tartania, a munkáltató működésére, gazdasági helyzetére rálátást biztosító információval nem rendelkezett, és annak megszerzése a jog gyakorlására előírt határidő alatt nem is lehetséges a legnagyobb gondossággal történő eljárás esetén sem. Vitatta a felperes tényleges kárát is, arra hivatkozott, hogy az évi rendes szabadság idejére munkavégzés nélkül is munkabért kell fizetnie a munkáltatónak.
A felperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályában való fenntartására irányult.
A felülvizsgálati kérelem alapos.
Helyesen indult ki abból a munkaügyi bíróság, hogy a felperes munkáltató az alperes szakszervezettel szemben kártérítési igényt a Ptk. 339. § (1) bekezdése alapján érvényesíthetett. Ennek megfelelően az alperes az általa jogellenesen okozott kárért felel, de mentesül a felelősség alól, ha bizonyítja, hogy úgy járt el, ahogy az adott helyzetben elvárható.
A munkaügyi bíróság a jogellenes károkozást az alperesnek a jognyilatkozat pótlása iránt indított perben megállapított rendeltetésellenes joggyakorlására tekintettel bizonyítottnak találta, és úgy ítélte meg, hogy ugyanezen ok (rendeltetésellenes joggyakorlás) miatt az alperes a mentesülésre nem hivatkozhatott.
Ez utóbbi - az adott ügy sajátosságainak vizsgálata nélkül levont - következtetés megalapozatlan, téves.
A szakszervezeti szerv az Mt. 28. § (1) bekezdésében biztosított joga gyakorlása során, a választott szakszervezeti tisztségviselő munkaviszonyának felmondásához (közalkalmazotti jogviszonyának felmentéssel való megszüntetéséhez) az egyetértése megadása felől mérlegeléssel határoz. Általában azt kell vizsgálnia, hogy az adott körülmények mellett a tisztségviselő jogviszonyának megszüntetése esetén a szakszervezet zavartalan működése biztosítható-e. (A felülvizsgálati kérelem helyesen hivatkozott arra, hogy a mérlegelésnél a munkáltató oldalán felmerülő körülmények figyelembevétele tőle nem várható el.)
A bírói gyakorlat szerint a mérlegelés során a téves ténymegállapítás, illetve következtetés önmagában nem elegendő a felróható magatartás megállapításához. Csak az ehhez járuló különleges körülmények, pl. a tények kirívóan okszerűtlen értékekése, illetve a kirívóan súlyos jogalkalmazási, jogértelmezési tévedés értékelhető a kártérítési felelősséget megalapozó felróható magatartásként (EH 2001/526., 2002/750).
Az alperes részéről ilyen, a felróhatóság körébe eső tévedés nem állapítható meg, mert az adott körülményeket nem értékelte kirívóan okszerűtlenül, hiszen egy öttagú szakszervezeti szerv (csoport) vezetője közalkalmazotti jogviszonyának megszüntetése általában a csoport működését kedvezőtlenül érintő intézkedésnek tekinthető. Az alperes ennélfogva, felróható magatartás hiányában a hozzájárulás megtagadásával okozott kárért való felelősség alól mentesül.
Az előbbieket a másodfokú bíróság tévesen nem vette figyelembe, ennélfogva a munkaügyi bíróság ítéletét a Ptk. 339. § (1) bekezdésébe ütköző jogszabálysértéssel hagyta helyben.
A kifejtettekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275. § (4) bekezdése alapján a jogerős ítéletet hatályon kívül helyezte, a munkaügyi bíróság ítéletét megváltoztatta, és a felperes keresetét elutasította.
(Legf. Bír. Mfv. II. 10.886/2006.)
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.