BH+ 2008.9.425

A kedvezmény biztosítására csak arra vonatkozó személy létezése esetében van lehetőség [168/1997. (X. 6.) Korm. r. 5. §]

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A felperes 2005. október 3-án szolgálati idő elismerése tárgyában kérelmet terjesztett elő. Az alperes határozatával a felperes szolgálati idejét 37 év 168 napban állapította meg. A fellebbezés alapján meghozott másodfokú közigazgatási határozat a korkedvezményes időre jogosító szolgálati időt 17 év 89 napban, míg az összes szolgálati időt 37 év és 223 napban határozta meg. Megokolása szerint a felperes 1971. március 15-től 1974. augusztus 19-éig a Repülő Műszaki Főiskola hallgatója volt, mel...

BH+ 2008.9.425 A kedvezmény biztosítására csak arra vonatkozó személy létezése esetében van lehetőség [168/1997. (X. 6.) Korm. r. 5. §]
A felperes 2005. október 3-án szolgálati idő elismerése tárgyában kérelmet terjesztett elő. Az alperes határozatával a felperes szolgálati idejét 37 év 168 napban állapította meg. A fellebbezés alapján meghozott másodfokú közigazgatási határozat a korkedvezményes időre jogosító szolgálati időt 17 év 89 napban, míg az összes szolgálati időt 37 év és 223 napban határozta meg. Megokolása szerint a felperes 1971. március 15-től 1974. augusztus 19-éig a Repülő Műszaki Főiskola hallgatója volt, mely tartam a képzési időtől függetlenül 5 év beszámítható korkedvezményes szolgálati időt jelent. Ezt követően a felperest 1977. november 16-tól 1978. február 21-ig helikopter vezetőnek képezték ki.
A felperes keresetében az alperes határozatának megváltoztatását kérte. Arra hivatkozott, hogy esetében az alperes határozata meghozatalakor csupán egy repülési szakképzés idejét vette figyelembe korkedvezményre jogosító időként annak ellenére, hogy ő két alkalommal részesült repülési képzésben. A repülési képzésen kívül ejtőernyős kiképzést is kapott, mely szakképzés miatt további 5 év korkedvezményre jogosító időt szerzett.
A munkaügyi bíróság a felperes kereseti kérelmének részben helyt adott és megállapította, hogy a felperes 22 év 89 nap korkedvezményre jogosító időt szerzett. Egyebekben a felperes keresetét elutasította. Indokolása szerint az ejtőernyős szakképzés idejét korkedvezményre jogosító időként nem lehetett figyelembe venni, mert az ejtőernyős képzés nem tekinthető olyan külön szakképzésnek, amely korkedvezményes időre jogosítana. Tekintettel arra, hogy a jogszabály nem tartalmaz olyan korlátozást, hogy csupán egy repülési szakképzés vehető figyelembe a korkedvezményre jogosító szolgálati idő megállapítása szempontjából, a felperes helikoptervezetőnek való kiképzési idejével további 5 naptári év korkedvezményre jogosító időt szerzett.
Az ítélet ellen az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, melyben az ítélet hatályon kívül helyezését és a felperes keresetének elutasítását kérte. Előadta, hogy a helikoptervezetői képzés körében a felperest további 5 év korkedvezmény igénybevételére nem jogosítja fel. Jogszabálysértésként a társadalombiztosítási nyugellátásáról szóló 1997. évi LXXXI. törvény végrehajtására kiadott 168/1997. (X. 6.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 5. § (5) bekezdését jelölte meg.
A felperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában fenntartását kérte.
A felülvizsgálati kérelem alapos.
A munkaügyi bíróság tévesen osztotta a felperes álláspontját, mely szerint a jogszabály nem tartalmaz olyan korlátozást, hogy csupán egy repülési szakképzés vehető figyelembe a korkedvezményre jogosító szolgálati idő megállapítása szempontjából. A R. 5. §-ának (5) bekezdése szerint a repülési (ejtőernyős) szakképzés idejét - tényleges tartamára tekintet nélkül - 5 évi korkedvezményre jogosító időként kell figyelembe venni. A R. szövegéből a Legfelsőbb Bíróság álláspontja szerint nem következik az, hogy több repülési szakképzés esetében többször számolható el 5 naptári év korkedvezményre jogosító időként. Külön helikoptervezetői szakképzésre a jogszabály nem ad korkedvezményt, amiből az következik, hogy e képzés is repülési szakképzésnek minősül. A korkedvezményre jogosító idő figyelembevételét jogszabály, az R. idézett rendelkezése írja elő. Ugyanígy jogszabályi előírásra volna szükség az egyes eltérő repülési szakképzés kedvezményként való figyelembe vételéhez. Helyesen utal felülvizsgálati kérelmében a felperes arra, hogy a jogszabály szerint általánosságban a repülési (illetve ezzel egy tekintet alá eső ejtőernyős) szakképzés okán minden egyéb körülménytől függetlenül - így a repülőgép/helikopter típusára, az igénybe vett képzések számára - végső soron a képzés tényleges tartamára tekintet nélkül 5 évet lehet korkedvezményre jogosító időként figyelembe venni. A korkedvezményre jogosító feltételeket kiterjesztően értelmezni nem lehet. Az alperes másodfokú szervének határozata tehát a jogszabályoknak megfelelt.
Ezért a Legfelsőbb Bíróság a munkaügyi bíróság ítéletét a Pp. 275. §-ának (4) bekezdése alapján hatályon kívül helyezte és a keresetet elutasította. (Legf.Bír. Mfv/K.III.10.427/2007.)
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.