BH 2008.4.101

A munkáltató rendes felmondása jogellenes, ha a munkavállaló keresőképtelenségéről való tudomásszerzést követően adja postára a jognyilatkozatát [Mt. 90. § (1) bekezdés].

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A felperes a keresetében a munkáltató rendes felmondása jogellenességének megállapítását, az ehhez fűződő jogkövetkezmények alkalmazását, és az alperes prémiumfizetésre kötelezését kérte, eredeti munkakörébe történő visszahelyezésének mellőzésével.
A munkaügyi bíróság közbenső ítéletével megállapította, hogy az alperes 2003. augusztus 28-án jogellenesen szüntette meg a felperes munkaviszonyát, és az az ítélet jogerőre emelkedésének napján szűnik meg.
A munkaügyi bíróság által megállapított ...

BH 2008.4.101 A munkáltató rendes felmondása jogellenes, ha a munkavállaló keresőképtelenségéről való tudomásszerzést követően adja postára a jognyilatkozatát [Mt. 90. § (1) bekezdés].
A felperes a keresetében a munkáltató rendes felmondása jogellenességének megállapítását, az ehhez fűződő jogkövetkezmények alkalmazását, és az alperes prémiumfizetésre kötelezését kérte, eredeti munkakörébe történő visszahelyezésének mellőzésével.
A munkaügyi bíróság közbenső ítéletével megállapította, hogy az alperes 2003. augusztus 28-án jogellenesen szüntette meg a felperes munkaviszonyát, és az az ítélet jogerőre emelkedésének napján szűnik meg.
A munkaügyi bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes 2000. szeptember 4-étől állt az alperes alkalmazásában, 2003. január 1-jétől az alkatrészgyártó egység üzemvezetőjeként dolgozott. Az alperes a 2003. augusztus 25-én kelt igazgatói utasításában a kft. szervezeti struktúrájának átalakításáról rendelkezett, amely értelmében a 2002 szeptemberében szervezetileg különválasztott alkatrészgyártó és klórozó üzemegység összevonásra kerül, és mindkét üzemvezető munkaköre megszűnik. A felperes 2003. augusztus 28-án délben gyógyszerfelírás céljából felkereste háziorvosát, aki ezen a napon betegállományba vette. A felperes az orvosi vizsgálatot követően visszatért munkahelyére, ahol 14 óra 30 perc körül a munkáltatói jogkör gyakorlója magához hivatta a rendes felmondás átadása érdekében. A felmondási idő kérdésében a felek között vita támadt, a felperes a felmondási iratot - annak kijavítását kérve - nem vette át, rövid idővel később pedig elhagyta munkahelyét. A következő napon - betegállományára figyelemmel - a felperes a munkahelyén nem jelent meg, a felmondást 2003. szeptember 9-én adták át részére.
A munkaügyi bíróság közbenső ítélete szerint az alperes nem tudta bizonyítani, hogy a felperes 2003. augusztus 28-án nem tájékoztatta a betegállománya tényéről, a munkavállaló pedig igazolta, hogy a felmondás közlését megelőzően táppénzes állományba került. Tekintettel arra, hogy a munkaviszony megszüntetésére az Mt. 90. § (1) bekezdésében szabályozott tilalom ellenére került sor, a felmondás jogellenes.
Az alperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság közbenső ítéletével az elsőfokú bíróság közbenső ítéletét helybenhagyta.
A másodfokú bíróság megállapítása szerint a felperesnek kötelezettsége volt tájékoztatni a munkáltatói jogkör gyakorlóját a táppénzes állományba vételéről, amely tényt az alperesi ügyvezető tagadásával szemben nem bizonyított. A rendelkezésre álló adatok alapján ugyanakkor az állapítható meg, hogy 2003. augusztus 28-án a felmondás átadása nem történt meg, a felperes az átvételt nem tagadta meg, a munkáltató pedig legkésőbb 2003. augusztus 29-én tudomást szerzett a felperes keresőképtelen állományáról. Ennek ellenére - noha tudta, hogy a felperes felmondási tilalom alatt áll - 2003. szeptember 1-jén postára adta a rendes felmondást tartalmazó munkáltatói döntést. Mindebből következően a rendes felmondás felmondási tilalomba ütközött, így az jogellenes.
Az alperes felülvizsgálati kérelme a jogerős ítélet hatályon kívül helyezésére és a jogszabályoknak megfelelő új határozat hozatalára irányult. Álláspontja szerint a jogerős ítélet az Mt. 3. §, 4. § és a Pp. 206. § (1) bekezdésében foglaltakat sérti. Érvelése szerint az eljáró bíróságok figyelmen kívül hagyták azt a rendelkezést, amely szerint a feleket együttműködési kötelezettség terheli, és a törvény által részükre megállapított jogokat kizárólag rendeltetésszerűen gyakorolhatják. A bíróságok nem oldották fel a bizonyítékok közötti ellentmondásokat és nem értékelték a perbeli napról készült jelenléti ívet.
A felperes felülvizsgálati ellenkérelmet nem terjesztett elő.
A felülvizsgálati kérelem nem alapos.
A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati eljárásban a Pp. 275. §-ának (1) bekezdésére tekintettel a rendelkezésre álló periratok alapján dönt [Pp. 206. § (1) bekezdés, 221. § (1) bekezdés, BH 2001/197., BH 2002/29.].
A munkaviszony megszüntetésére irányuló nyilatkozatot írásba kell foglalni, amely a másik féllel való közléssel válik hatályossá. A közlés a nyilatkozatnak az érdekelt, vagy az átvételre jogosult személy részére történő átadással valósul meg [Mt. 87. § (2) bekezdés].
A jogerős ítélet helytállóan állapította meg, hogy a felperes részére 2003. augusztus 28-án a rendes felmondás átadása nem történt meg. A felperes sérelmezte a felmondási idő mértékét, ezért a felmondásról rendelkező irat kijavítása vált szükségessé, amelyre adminisztrációs hiányosságok miatt nem került sor. A felperes részére ezen a napon a rendes felmondás kézbesítésének megtörténte tehát nem volt megállapítható annak ellenére sem, hogy az irat tartalmát egyébként a felperes megismerte.
A felperes állította, hogy 2003. augusztus 28-án az orvos táppénzes betegállományba vette, és ezt a tényt munkáltatójával is közölte. A felperes személyes meghallgatása során a tárgyaláson jelen levő ügyvezető a munkavállaló által elmondottakat nem kifogásolta, csupán tanúkénti meghallgatásakor állította, hogy a felperes betegségét és keresőképtelenségét előle a felmondás elkészítésének időpontjában elhallgatta.
A jogvita eldöntése szempontjából nincs jelentősége a jelenléti íven rögzítetteknek, mivel a perbeli napon a felperes - az alperes által sem vitatottan - munkahelyén megjelent és bizonyítottan munkát végzett orvosi vizsgálata ellenére is.
Az Mt. 90. §-ának (1) bekezdése szerint a munkáltató nem szüntetheti meg rendes felmondással a munkaviszonyt a betegség miatti keresőképtelenség időtartama alatt. Az alperes munkáltatónak legkésőbb - általa sem vitatottan - 2003. augusztus 29-én tudomása volt a felperes táppénzes állományáról, ennek ellenére 2003. szeptember 1-jén postára adta a felmondási idő tekintetében kijavított rendes felmondást. Az eljáró bíróságok helytállóan állapították meg, hogy a munkáltató intézkedése felmondási tilalomba ütközött, ezért az jogellenes.
A kifejtettekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275. §-ának (3) bekezdése alapján a másodfokú bíróság közbenső ítéletét hatályában fenntartotta.
(Legf. Bír. Mfv. I. 10.954/2006.)
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.