adozona.hu
BH 2007.11.387
BH 2007.11.387
A felmentés jogellenességének megállapítása, és az ebből eredő igények érvényesítése iránti - határidőn túl és igazolási kérelem nélkül benyújtott - keresetet érdemi vizsgálat nélkül elutasító, és a pert megszüntető végzés nem jogszabálysértő [Pp. 107. §, 109. §, 130. § és 157. §-ai].
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A munkaügyi bíróság végzésével a felperes igazolási kérelmét érdemi vizsgálat nélkül elutasította, és a pert megszüntette.
A végzés indokolása szerint a felperes 2004. január 26-án elkésetten terjesztette elő keresetét az alperes 2003. december 3-án közölt felmentésével szemben, és csupán a 2004. április 13-án megtartott tárgyaláson kérte, hogy a keresetét a munkaügyi bíróság tekintse igazolási kérelemnek is.
A másodfokú bíróság végzésével az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyta. Megálla...
A végzés indokolása szerint a felperes 2004. január 26-án elkésetten terjesztette elő keresetét az alperes 2003. december 3-án közölt felmentésével szemben, és csupán a 2004. április 13-án megtartott tárgyaláson kérte, hogy a keresetét a munkaügyi bíróság tekintse igazolási kérelemnek is.
A másodfokú bíróság végzésével az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyta. Megállapította még, hogy a keresetben előadottakat nem lehet igazolási kérelemnek minősíteni.
A felperes felülvizsgálati kérelme a jogerős végzés hatályon kívül helyezésére, és a munkaügyi bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára utasítására irányult. Arra hivatkozott, hogy a munkáltatói felmentés ellen először az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Felügyelőséghez fordult, csak azt követően nyújtotta be a keresetét a munkaügyi bírósághoz. Álláspontja szerint a keresete tartalmazott a határidő elmulasztását igazoló részt, és ebből nyelvtani, logikai értelmezéssel megállapítható, hogy az igazolási kérelem, így az annak előterjesztésére előírt határidőt nem mulasztotta el.
A felülvizsgálati kérelem nem alapos.
A felperes nem vitatta az elsőfokú bíróság megállapítását arról, hogy a 2003. december 3-án közölt munkáltatói felmentés ellen 2004. január 26-án, tehát a keresetindításra a Ktv. 59. § (3) bekezdés a) pontjában előírt 30 napos határidőt követően került sor.
A Ktv. 59. § (4) bekezdése lehetőséget ad a keresetindítási határidő elmulasztása esetén igazolási kérelem benyújtására, amelynek a határideje a Pp. 107. § (1) bekezdése szerint 15 nap, de a mulasztástól számított három hónap elteltével igazolási kérelem nem terjeszthető elő.
Az első- és a másodfokú bíróság a keresetben előadottak alapján helytállóan állapította meg, hogy azok semmilyen értelmezéssel nem minősíthetők igazolási kérelemnek, a kereset ilyenre még csak nem is utalt. A felülvizsgálati kérelemben a keresetlevélből kiemelt mondat, mely szerint a felmentéssel kapcsolatos, a felperes állítása szerinti munkáltatói mulasztás 2004. január 5-e és 20-a között jutott a tudomására, igazolási kérelemként méltányos értelmezés mellett sem minősíthető. A felperes által hivatkozottak továbbá nem tartalmazták a Pp. 107. § (2) bekezdésében előírtakat. A nem vitásan 2004. április 13-án előterjesztett elkésett igazolási kérelmet pedig a Pp. 109. § (2) bekezdése alapján érdemi vizsgálat nélkül el kellett utasítani. Ennek következménye a Pp. 157. § a) pontja értelmében - figyelemmel a Pp. 130. § (1) bekezdés h) pontjára is - a per megszüntetése.
A kifejtettekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275. §-ának (3) bekezdése alapján a jogerős végzést hatályában fenntartotta.
(Legf. Bír. Mfv. I. 10.766/2006.)