BH 2007.9.308

Ha a versenytilalmi kikötést vállaló munkavállaló részére a megállapodás ellenszolgáltatást nem állapított meg, továbbá az ilyen munkahelyen való elhelyezkedés lehetőségét nem tudta bizonyítani, a munkavállalót ellenszolgáltatás nem illeti meg [Mt. 13. § (2) bek.].

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A felperes keresetében az alperes rendkívüli felmondása jogellenessége jogkövetkezményeinek alkalmazását, prémium, valamint versenytilalmi megállapodás teljesítése alapján hathavi átlagkereset megfizetését kérte.
A munkaügyi bíróság ítéletével kötelezte az alperest időarányos prémium és kamata megfizetésére, ezt meghaladóan a keresetet elutasította.
A munkaügyi bíróság megalapozottnak találta az alperes rendkívüli felmondását. A felülvizsgálati eljárás tárgyát képező versenytilalmi megállap...

BH 2007.9.308 Ha a versenytilalmi kikötést vállaló munkavállaló részére a megállapodás ellenszolgáltatást nem állapított meg, továbbá az ilyen munkahelyen való elhelyezkedés lehetőségét nem tudta bizonyítani, a munkavállalót ellenszolgáltatás nem illeti meg [Mt. 13. § (2) bek.].
A felperes keresetében az alperes rendkívüli felmondása jogellenessége jogkövetkezményeinek alkalmazását, prémium, valamint versenytilalmi megállapodás teljesítése alapján hathavi átlagkereset megfizetését kérte.
A munkaügyi bíróság ítéletével kötelezte az alperest időarányos prémium és kamata megfizetésére, ezt meghaladóan a keresetet elutasította.
A munkaügyi bíróság megalapozottnak találta az alperes rendkívüli felmondását. A felülvizsgálati eljárás tárgyát képező versenytilalmi megállapodás tekintetében megállapította, hogy az 1994. szeptember 26-án megkötött megállapodás érvénytelen, mivel ellenértéket nem tartalmazott. A Ptk. 237. § (2) bekezdésében előírtak alkalmazására azért nem látott lehetőséget, mivel a felperesnek erre vonatkozóan nem volt kereseti kérelme. Az Mt. 174. §-ára alapított kártérítési igényt pedig amiatt utasította el, mert a bizonyítékok alapján úgy ítélte meg, hogy a tilalmi időszak hat hónapja alatt a felperes elhelyezkedése elmaradásának egyértelműen nem a megállapodás képezte az akadályát.
A felperes a rendkívüli felmondással és a versenytilalmi megállapodással összefüggő keresete elutasítása tekintetében élt fellebbezéssel. A másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét a fellebbezett részében helybenhagyta.
A másodfokú bíróság egyetértett a elsőfokú bíróság jogi érvelésével, és kiemelte, hogy a felperes csak a fellebbezésében kérte az érvénytelenség megállapítását, ennek elbírálása azonban a Pp. 247. §-ában szabályozott keresetváltoztatás tilalmába ütközött. Rámutatott még, hogy a felperes által sérelmezett együttműködési kötelezettség megsértésével összefüggésben a felperes kára nem abban állt, miszerint elesett a megállapodásban ki sem kötött ellenértéktől, hanem abban, hogy megfelelő tájékoztatás hiányában korlátozás nélkül elhelyezkedhetett volna az adott szakmai körben. E tekintetben azonban a munkaügyi bíróság a bizonyítási eljárást lefolytatta, és megalapozottan állapította meg az okozati összefüggés hiányát.
A felperes felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítéletnek a versenytilalmi megállapodás alapján járó összeg megfizetését elutasító rendelkezése hatályon kívül helyezését, és ebben a körben a keresetének helyt adó határozat hozatalát kérte. Elsődlegesen a Ptk. 237. §-ának megsértésére és az ezzel összefüggő bírói gyakorlattal ellentétes jogerős ítéleti érvelésre hivatkozott. Álláspontjának lényege szerint mivel a semmisséget a bíróság állapította meg, hivatalból köteles volt rendezni a felek jogviszonyát, és rendelkezni kellett volna az ellenszolgáltatás nélkül maradó szolgáltatás visszatérítéséről. Az érvénytelenségi ok ugyanis nem volt kiküszöbölhető, de az értékbeli restitúciót a bíróság köteles alkalmazni, amit az átlagkereset figyelembevételével kamattal kell megállapítani. Igénye alátámasztásaként a XXXII. Polgári Elvi Döntésre is hivatkozott, arra is tekintettel, hogy az alperes a felperes szolgáltatását elfogadta. A felperes további érvelése szerint a keresethez kötöttség nem jelenti egyúttal a jogcímhez kötöttséget is, ezért a megfelelő kereseti kérelem hiányában történt elutasítás megalapozatlan. A felperes a kártérítés jogcímén előterjesztett kereset elutasítása körében a Ptk. 277. § (4) és (5) bekezdése, a 339. § (1) bekezdése, valamint az Mt. 174. §-a megsértésére hivatkozott. Álláspontja szerint az alperes az együttműködési kötelezettséget megszegte, ami megalapozza a szerződésen kívüli károkozás megállapítását. Az együttműködési kötelezettség az Mt. 3. § (3) bekezdés alapján is terhelte az alperest, és e magatartással kárt okozott. Mindezek miatt tévesnek minősítette a kár bizonyítottsága hiányáról levont első- és másodfokú ítéleti következtetést.
Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte.
A felülvizsgálati kérelem nem alapos.
Az irányadó jogerős ítéleti tényállás szerint a felek 1994-ben kötött megállapodása ellenértéket nem tartalmazott, erre vonatkozóan a felek a munkaviszonynak a munkáltatói rendkívüli felmondással történt megszüntetéséig nem állapodtak meg.
Az első- és a másodfokú bíróság helytállóan állapította meg, miszerint a versenytilalmi megállapodás érvényességéhez szükséges, hogy a munkáltató a versenytilalom fejében megfelelő ellenérték fizetésére kötelezze magát. E törvényi szabályoktól eltérésnek nem volt helye [Mt. 13. § (2) bekezdés]. Következésképpen a felperes alaptalanul igényelte a megkötött versenytilalmi megállapodás alapján járó ellenérték jogcímén a keresetben érvényesített hathavi átlagkeresetet.
Az első- és a másodfokú bíróság a bizonyítékok alapján úgy ítélte meg, hogy a felperes nem bizonyította a teljesítést, vagyis azt, miszerint olyat szolgáltatott, amiért ellenszolgáltatásra tarthat igényt az érvénytelen megállapodás ellenére [Pp. 206. § (1) bekezdés].
Az eljárt bíróságok helytállóan állapították meg, hogy ebben a körben a bizonyítás a felperest terhelte [Pp. 164. § (1) bekezdés]. A teljesítés megtörténtének bizonyítottsága hiányára vonatkozó jogerős ítéleti megállapítást a felülvizsgálati érvelés nem cáfolta, az együttműködési kötelezettség elmulasztásáról kifejtettek erre nem voltak alkalmasak. A teljesítés hiányával kapcsolatos perbeli bizonyítékok mérlegelése a felülvizsgálati eljárásban nem vizsgálható, egymagában a megalapozatlanságra hivatkozás nem ad alapot az eljárási jogszabálysértés megállapítására [Pp. 270. § (2) bekezdés, BH 2001/197.; BH 2002/29.].
Nem alapos a felülvizsgálati kérelem a kártérítés iránti kereset elutasítása körében sem, mivel ehhez - amint azt a másodfokú bíróság helytállóan kifejtette - a konkrét kár bekövetkezésének bizonyítottsága lett volna szükséges. A felperes azonban az előbbiekből következően a károkozást nem bizonyította, a perben nem merült fel adat arra - és ilyenre a felülvizsgálati kérelem sem hivatkozott -, hogy a felperesnek reális lehetősége lett volna a versenytilalmi megállapodásban konkurensként megjelölt munkáltatónál elhelyezkedni, figyelemmel arra is, hogy bizalmi munkaköre az alperesnél a jogszerűnek bizonyult rendkívüli felmondással szűnt meg.
A kifejtettekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275. §-ának (3) bekezdése alapján a jogerős ítéletet hatályában fenntartotta.
(Legf. Bír. Mfv. I. 10.625/2006.)
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.